شهرخبر

صدور طولانی ترین حکم حبس برای یکی از متهمان پرونده حمله به کنگره

صدور طولانی ترین حکم حبس برای یکی از متهمان پرونده حمله به کنگره

یک مرد اهل پنسیلوانیای آمریکا به دلیل حمله با اسپری فلفل به نیروهای پلیس در جریان حمله به ساختمان کنگره در سال ۲۰۲۱ به ۱۴ سال حبس محکوم شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک مرد اهل پنسیلوانیای آمریکا به دلیل حمله با اسپری فلفل به نیروهای پلیس در جریان حمله به ساختمان کنگره در سال 2021 به 14 سال حبس محکوم شد که این حکم طولانی ترین حکم صادر شده برای متهمان این پرونده به شمار می رود.

براساس این گزارش، پیتر شوارتز 49 ساله دسامبر سال گذشته در دادگاه فدرال محکوم شده بود زیرا مدارک و شواهد نشان می داد که وی جلودار جمعیتی بوده که در ایوان شرقی پایینی کنگره به سمت نیروهای پلیس حمله کرده اند و با پرتاب یک صندلی حمله را آغاز کرده است.

دادستان ها اظهار کردند که شوارتز سپس کیسه حاوی قوطی های اسپری فلفل پلیس را برداشته و آنها را در بین جمعیت از جمله همسرش توزیع کرده است. این مجرم سپس به تعقیب افسران پلیسی پرداخته که عقب نشینی کرده بودند و به سمت آنها اسپری فلفل پاشیده است.

شوارتز و دو متهم دیگر به نام های جفری اسکات براون و مارکوس مالی نخستین افرادی بودند که در دادگاه به جرم حمله به پلیس با اسپری فلفل در 6 ژانویه 2021 گناهکار شناخته شدند.

براین اساس براون ماه گذشته در دادگاه به 4 سال و نیم حبس محکوم شد و مالی در انتظار صدور حکم است. همسر شوارتز نیز به دو سال حبس محکوم شد.

صدور این حکم در حالی است که وزارت دادگستری روز جمعه از دادگاه فدرال خواست تا برای استوارت رادز رهبر گروه راست افراطی حافظان سوگند را به اتهام توطئه های فتنه آمیز و دیگر اتهامات مربوط به حمله به کنگره، 25 سال حبس صادر کند.

در همین حال دستکم 950 نفر از طرفداران دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به دست داشتن در حمله به کنگره متهم شده و بیش از 600 نفر نیز به جرم نقش داشتن در تخریب کنگره گناهکار شناخته شدند. حمله 6 ژانویه 2021، وحشیانه ترین حمله به ساختمان کنگره، از زمان حمله بریتانیا به واشنگتن در زمان جنگ سال 1812 بوده است.در جریان این حمله 4 نفر کشته شده و 5 نیروی پلیس نیز جان خود را از دست دادند.

در 6 ژانویه 2021 دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا پس از شکست در مقابل جو بایدن در جریان انتخابات ریاست جمهوری، طرفداران خود را تشویق به حمله به کنگره کرد تا در روند انتقال قدرت به بایدن اختلال ایجاد کنند. از آن زمان ترامپ همواره مدعی بروز تقلب در انتخابات است. علاوه بر این، پرونده‌ای قضایی برای ترامپ به اتهام تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره باز شده است.

انتهای پیام/