به گزارش اکوایران، مجید عشقی - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار - در نشست بررسی «شیوه‌های تامین مالی صنایع از طریق بازار سرمایه» در استان کرمان اظهار کرده که عمده مردم با سرمایه‌گذاری در بورس به واسطه سهام عدالت آشنا هستند و بیش از ۵۰ میلیون نفر از مردم در بورس به این واسطه حضور دارند.

به گفته عشقی، یکی از موانع حضور شرکت‌ها در بورس این است که ارتباط درست با فعالان اقتصادی برقرار نشده است. شرکت‌های اقتصادی به ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط اطلاعات ضعیفی در خصوص بورس و موضوعاتی مانند انواع روش‌های تامین مالی از بورس دارند.

رئیس سازمان بورس گفته قرار بر این است سالی یک بار مجموعه بازار سرمایه را به استان‌ها ببریم و ارتباطات با شرکت‌های نیازمند سرمایه ایجاد شود.

عشقی اظهار کرده که با توجه به نشاط بازار سرمایه و ورود روزانه تقریبا یک هزار میلیارد تومان سرمایه خرد به بازار، باید این سرمایه‌ها را به بخش تولید هدایت کنیم و هنر ما این است که منابع را به سمت سرمایه‌گذاری مولد سوق دهیم، مهمترین مسئله جلب اطمینان است.

به گفته رئیس سازمان بورس، بخش خصوصی باید بازیگر اصلی در حوزه اقتصادی باشد و اگر قرار است اقتصاد کشور بزرگ شود، باید بخش خصوصی ورود پیدا کند.

عشقی با اعلام بازنگری در بازار توافقی فرابورس گفته که با این تغییرات حجم معاملات شرکت‌های کوچک و متوسط افزایش یافته است. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای تعریف شده‌اند و شرایط جدیدی برای تسریع در پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط تدوین و آماده شده تا این شرکت‌ها سریع‌تر بتوانند وارد بازار شوند.

مشکل اصلی شرکت‌های تعطیل، تامین مالی است

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این نشست اظهار کرده که باید از تمام ظرفیت‌های بورس کالای ایران، فرابورس و بورس انرژی در کشور استفاده شود.

به گفته پورابراهیمی، امروز گره و ارتباط شرکت‌های کوچک و متوسط با بورس قطع است به شکلی که بیشتر شرکت‌های کوچک یا تعطیل هستند یا زیر ظرفیت کار می‌کنند. در بررسی داده‌های میدانی مشکل اصلی آن‌ها تامین مالی است.

اعتماد به بازار سرمایه برگشت

براساس اعلام پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، محمدعلی شیرازی، مدیرعامل فرابورس ایران نیز در این نشست بیان کرده که در شرایط امروز و در پی ریزساختارهایی که سازمان بورس فراهم کرده، بازگشت اعتماد به بازار سرمایه رقم خورده است و این شرایط فرصت مناسبی برای استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای بنگاه‌هاست.

به گفته مدیرعامل فرابورس ایران، فرابورس ۷ بازار با کارکرد و مقررات جداگانه دارد. سرمایه‌گذاران می‌توانند از ۱۰۰ هزار تومان تا چند میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده و شرکت‌ها نیز با چند میلیون تا چند میلیارد تومان فعالیت کنند، بازار توافقی به زودی راه‌اندازی خواهد شد که فرصت خوبی برای شرکت‌های کوچک و متوسط است. در بخش اوراق بیش از ۸۶ درصد اوراق بدهی کل بازار مالی کشور در فرابورس معامله می‌شود. جمع تامین مالی سال گذشته در فرابورس ۲۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.