شهرخبر

انتخاب مسواک و خمیر دندان مخصوص کامپوزیت: 8 نکته مهم

صدآنلاین | اگر این نوع خمیر دندان را برای دندان‌های کامپوزیت شده خود، به کار برید؛ عمر مفید دندان‌های کامپوزیت‌شده خود را به چند سال بیشتر، افزایش خواهید داد. 
 

لزوم انتخاب خمیر دندان مناسب کامپوزیت

هنگامی که دندان‌های خود را کامپوزیت می‌کنید؛ باید مراقبت‌های بعد از آن را هم به درستی بشناسید. به این منظور یکی از مهم‌ترین نکات انتخاب مسواک و خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان است. دقت داشته باشید که خمیردندان‌های معمولی یا برخی خمیردندان‌های سفیدکننده، به شدت سبب آسیب به کامپوزیت می‌شوند؛ از طرفی مواد ساینده این خمیردندان‌ها ممکن است، ترکیب کامپوزیت را از جای خود بلند کند. در صورتی‌که شما هم کامپوزیت دندان انجام داده‌اید؛ همچنین برای انجام کامپوزیت دندان‌های خود به دنبال بهترین راه مراقبت و پیش‌گیری از عوامل مخرب هستید؛ در ادامه با ما در نی‌نی‌بان همراه باشید. 

لزوم انتخاب خمیر دندان مناسب کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ماده‌ای است که به صورت منسجم روی دندان محکم می‌شود؛ به همین دلیل باید ساختار آن به مدت طولانی روی دندان‌ها محکم بماند. یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که می‌توان به کمک آن این ساختار شیمیایی محکم را به مدت چند سال، بدون کوچکترین تغییر نگاه داشت؛ استفاده از خمیر دندان مخصوص کامپوزیت است. این خمیر دندان‌ها کمک می‌کنند که:

ویژگی‌های خمیر دندان مناسب کامپوزیت دندانی 

یک خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت دندان، دارای ویژگی‌های زیر است:
 

چرا مواد ساینده خمیر دندان برای کامپوزیت دندانی مناسب نیست؟

موادی که خاصیت سایندگی دارند؛ پیوندهای شیمیایی روی دندان‌های کامپوزیت‌شده را سست می‌کنند؛ در نتیجه هنگامی‌که در حال زدودن جرم و پلاک‌های روی دندان‌ها هستند، ممکن است بخشی از مواد کامپوزیت را هم از سطح رویی دندان کامپوزیت شده بردارند؛ به همین دلیل است که اگر زیاد از این خمیر دندان‌های جرم‌گیر دندان استفاده شود؛ سطح کامپوزیت از بین می‌رود و به تدریج دندان تغییر رنگ می‌دهد. 

اثر مخرب خمیر دندان‌های سفیدکننده بر کامپوزیت دندان 

ماده اصلی خمیر دندان‌های سفید کننده پراکسید هیدروژن است؛ این ماده می‌تواند با خاصی رنگ‌بری خود به مواد کامپوزیتی، آسیب بزند و سبب کاهش طول عمر آنها شود. از طرفی برخی افراد تصور می‌کنند اگر بعد از کامپوزیت کردن دندان‌هایشان برای خوردن قهوه، سس قرمز انواع اسنک‌های رنگی و موادی از این دست، بی احتیاطی کنند؛ می‌توانند با خمیر دندان‌های سفیدکننده این مشکل رنگ گرفتگی کامپوزیت را درمان کرد؛ این در حالی‌ست که خمیردندان‌های سفیدکننده سبب آسیب فراوانی به دندان‌های فرد می‌شوند. 

اهمیت استفاده از مسواک مناسب کامپوزیت دندان

انواع خمیر دندان مناسب کامپوزیت

خمیر دندان‌هایی که برای دندان کامپوزیت شده مناسب هستند؛ عبارت‌اند از:

 

 
لزوم انتخاب خمیر دندان مناسب کامپوزیت چیست؟

مسواک مناسب برای دندان‌های کامپوزیت شده

علاوه بر خمیر دندان باید بعد از کامپوزیت دندان‌های خود، مسواکی را بخرید که تمام قسمت‌های دندان‌های شما را به درستی نمیز کند. به این منظور می‌توانید این مسواک‌ها را تهیه کنید:
 

انتخاب مسواک و خمیر دندان مخصوص کامپوزیت: 8 نکته مهم

نتیجه‌گیری 

در بازار کشور، انواع و اقسام مسواک‌ها و خمیر دندان‌ها به فروش می‌رسند اما اگر به تازگی دندان‌های خود را کامپوزیت کرده‌اید یا تازه فهمیده‌اید که مراقبت از آنها اهمیت زیادی دارد؛ بهتر است در انتخاب مسواک و خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان، دقت داشته باشید. یادتان باشد کمتر تولیدکننده‌ای، محصولی فقط مخصوص کامپوزیت دندان، می‌سازد اما می‌تواند از مسواک‌های با طراحی مناسب و انواع خمیر دندان بدون مواد ساینده، برای نگهداری از دندان‌های ساینده خود استفاده کنید. 

سؤالات متداول 

آیا کامپوزیت‌هایی که با خمیر دندان معمولی آسیب می‌بینند؛ نامرغوب‌اند؟ 

خیر؛ با این‌حال بسیاری از کسانی که کامپوزیت روی دندان خود کار کرده‌اند؛ باید بدانند که  برخی خمیردندان‌های سفیدکننده، مواد ساینده بسیار قوی دارند و سبب تغییر رنگ دندان یا از هم پاشیدگی ساختار کامپوزیت می‌شوند.  

خمیر دندان‌های مناسب کامپوزیت دندان را کجا می‌فروشند؟ 

برای خرید این خمیردندان‌ها، بهتر است به داروخانه‌هایی که نزدیک ساختمان پزشکان، مطب‌های دندانپزشکی زیبایی هستند مراجعه کنید. 

چه خمیر دندانی مخصوص کامپوزیت دندان است؟

اگر واژه مخصوص کامپوزیت دندان روی خمیر دندان نباشد؛ می‌توانید خمیردندان‌های غیرساینده را برای دندان‌های کامپوزیتی خود تهیه کنید. 

منظور از خمیر دندان مخصوص کامپوزیت چیست؟

اصولا هر خمیر دندانی که مواد ساینده ندارد؛ سفیدکننده نیست و در فرمول خود مواد خورنده ندارد؛ برای کامپوزیت دندانی مناسب است.

مزایای کاربرد خمیر دندان مخصوص کامپوزیت چیست؟

اگر این نوع خمیر دندان را برای دندان‌های کامپوزیت شده خود، به کار برید؛ عمر مفید دندان‌های کامپوزیت‌شده خود را به چند سال بیشتر، افزایش خواهید داد. 

بهترین مارک خمیر دندان مخصوص کامپوزیت چیست؟

برای خرید خمیر دندان مناسب کامپوزیت به دنبال این برندهای مشهور باشید: سنسوداین، اورال بی، کرست و کلگیت. 

استفاده از مسواک برقی برای دندان کامپوزیت شده اشکالی ندارد؟

خیر؛ مسواک برقی تنها سبب افزایش سرعت حرکات می‌شود؛ این مسواک‌ها لثه و سطح دندان‌ها را خیلی خوب تمیز می‌کنند. بنابراین ذرات غذا لای خط لثه نمی‌مانند و دندان‌ها سالم و بدون آسیب مدت‌ها برای شما خواهند ماند. 

آیا خمیر دندان ژله‌ای برای کامپوزیت دندان خوب است؟

بله؛ خمیر دندان ژله‌ای برای دندان‌ها مناسب است؛ چراکه مواد ساینده ندارد.