بیم سیاستمداران آلمانی از بازگشت ترامپ به قدرت

درحالی که بیش ازیک سال به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده، برخی سیاستمداران حزب‌های دولت ائتلافی جمهوری فدرال آلمان نسبت به پیروزی احتمالی دونالد ترامپ و بازگشت دوباره او به کاخ سفید، هشدار دادند.

شماری از چهره‌های برجسته احزاب سوسیال دموکرات (SPD)، سبزها و دموکرات آزاد (FDP) با اشاره به چالش‌های احتمالی در صورت روی کار آمدن دوباره ترامپ، خواستار استقلال بیشتر آلمان و اروپا از آمریکا شدند.

میشائیل لینک، سیاستمدار حزب FDP و هماهنگ کننده امور فراآتلانتیک دولت آلمان به نشریه "اشپیگل" گفت : «ترامپ در صورت دومین حضور خود در سمت ریاست جمهوری آمریکا، احتمالا چالش‌های گسترده‌تری برای آلمان، اروپا و جهان در مقایسه با نخستین دوره، ایجاد خواهد کرد.»

او ضمن اشاره به اینکه عملکرد و سیاست احتمالی ترامپ در این صورت "خیلی تندتر و بیشتر غیرقابل پیش‌بینی" خواهد بود، افزود: «وزارت خارجه آلمان و نمایندگان آن در ایالات متحده به طور فزاینده‌ای به دنبال برقراری تماس با سیاستمداران از هر دو اردوگاه دموکرات و جمهوری‌خواه در قوه‌ های مقننه و مجریه هستند. سناتورها می‌توانند نقش تاثیرگذار و تعیین‌کننده‌ای در فرایند تصویب قوانین داشته باشند.»

میشائیل روت از حزب سوسیال دموکرات‌ نیز به اشپیگل گفت: «اروپا در زمینه تامین تسلیحات‌ به ایالات متحده به عنوان متحد خود، بسیار وابسته است. بدون توجه به اینکه آیا بایدن یا ترامپ رئیس جمهور بعدی خواهد بود، اروپا باید بیشتر برای حفظ امنیت خود اقدام کند.»

بیم سیاستمداران آلمانی از بازگشت ترامپ به قدرت

آنیشکا بروگر، نایب‌رئیس فراکسیون سبزها در پارلمان فدرال آلمان نیز خاطرنشان کرد: «این مهم نیست که چه کسی رئیس جمهور ایالات متحده است. اروپایی ها باید مستقل‌تر و کمتر آسیب‌پذیر باشند. اتحادیه اروپا به رغم پیشرفت در زمینه‌سیاست‌های فنی، اقتصادی و امنیتی، باز هم خیلی کند عمل می‌کند.»

انتخابات 2024 آمریکا شصتمین انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور خواهد بود که روز سه‌شنبه ۵ نوامبر ۲۰۲۴ (15آبان 1403) برگزار خواهد شد. دونالد ترامپ، جو بایدن و رابرت کندی از جمله نامزدهای این انتخابات هستند.