ریشه حوادث اخیر برای روحانیون چه بود؟ + عکس و جزئیات

 دقیقا ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه چهارشنبه 6 اردیبهشت ماه بود که آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در چند استان کشور در مراجعه به بانکی در بابلسر به ضرب گلوله یکی از کارکنان انتظامی داخل بانک به قتل رسید و قاتل نیز در همان محل دستگیر شد اما این حمله نه اولین و نه آخرین حمله به روحانیون بوده است. حالا به تعدادی از این اخبار در دو سال گذشته اشاره خواهیم کرد. 

حمله به روحانیت

ظهر۱۶ فروردین ماه سال گذشته بود که در اتفاقی کم سابقه، فردی به نام عبداللطیف مرادی که از اتباع خارجی بود با چاقو به سه روحانی در حرم مطهر امام رضا (ع) حمله و مقابل چشم زائران، دو طلبه مشهدی به نام محمد اصلانی و محمدصادق دارایی را به شهادت رسانده و طلبه دیگر را به شدت مجروح کرد.

حمله به روحانیت

حمله بعدی را اما بعد از فوت مهسا امینی و 4 آبان 1401 در شاهچراغ شیراز شاهد بودیم که اگرچه به صورت مستقیم خود روحانیت را نشانه نگرفت اما به دلیل انتخاب مکان سه فرد مسلح داعشی با تیراندازی به سمت حرم مطهر شاهچراغ (ع)، 13 نفر از زائران را شهید و بیش از 40 نفر را مجروح کردند.

حمله به روحانیت

سپس 28 آذر 1401 بود که 4 نفر از روحانیون در خیابان جمهوری قم مورد اصابت گلوله های تفنگ ساچمه ای از سوی افراد ناشناس قرار گرفتند و یکی از آنها به دلیل جراحات وارده راهی بیمارستان شد.

اما بهمن ماه پر اتفاقی بود که ابتدا 10 بهمن ملایوسف محمدی ماموستای اهل‌سنت که امامت مسجد روستای کلاته از توابع سنندج را برعهده او بود توسط افرادی ناشناس به قتل رسید سپس 24 بهمن 1401 نیز در خیابان دماوند تهران فرد موتور سواری یک روحانی را با چاقو مورد حمله قرار داده و سپس از محل متواری شد.

چندین و چند حمله دیگر نیز در ماه های اخیر اتفاق افتاد که در نهایت در 10 روز گذشته نه تنها آیت الله سلیمانی در مازندران به شهادت رسید بلکه یک روحانی 35 ساله نیز  در بلوار مرزداران تهران توسط یک پراید زیرگرفته شد.

 بنابراین می توان نتیجه گرفت که عده ای با این برخوردهای خشونت آمیز دنبال اهدافی هستند !

چه باید کرد ؟!

محمد حسن قدیری ابیانه، تحلیلگر و فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگو با ایران، درباره اقدامات لازم برای جلوگیری از حمله به روحانیت گفت: درباره این مساله بدون شک هرچه سریع تر باید دو مساله در دستور کار اعم از مجازات های عبرت آموز و همچنین اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

وی افزود: در خصوص مجازات های عبرت آموز من معتقد هستم که قوه قضاییه باید نسبت به مجرمین دست از سیاست رأفت اسلامی بردارد. متاسفانه بارها دیده شده است که یک نفر جرمی را انجام داده و بعد از بررسی های صورت گرفته، مشخص شده که آن فرد تجاوز به عنف، سرقت و... در پرونده اش داشته است.

قدیری ابیانه با تاکید روی این مسئله که ما باید برای کسانی که دست به چنین جنایت هایی می زنند، چوبه دار برپا کنیم تشریح کرد: امروز باید هرچه سریع تر برای آن فردی که آیت الله سلیمانی را به قتل رساند، یا برای آن دو اوباشی که جوان آمر به معروف را شهید کردند،  یا آن کسی که رئیس پلیس اگاهی سراوان را به قتل رساند، سریع حکم اعدام صادر و بدون دادرسی این احکام را اجرا کنیم. 

وی افزود: ما باید خیلی زود و با مجازات های قاطع اقدام کنیم تا همین مساله باعث عقب نشینی افراد از جنایت هایشان شویم.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره این مسئله که در زمینه پیشگیری باید چه اقداماتی انجام شود تصریح کرد: حقیقت این است که ما در کشورمان مشکلات عدیده ای دارم که مهم ترین آن مشکل معیشت در زندگی مردم است همین مساله باعث شده است که عده ای که از قدرت تحلیل کافی برخوردار نیستند، فکر کنند که نظام و جمهوری اسلامی مقصر است.

قدیری ابیانه با بیان اینکه فشار روی عده ای از مردم باعث شده است که مقابل نظام بایستند و دست به کارهای احمقانه بزنند تصریح کرد: وقتی بدبینی از سوی مردم به وجود می آید، اول از همه دامن روحانیت را می گیرد چراکه روحانیت ریشه در نظام دارد و تصور مردم این است که حتما آنها مقصر هستند.

وی افزود:  برای مثال در کشور ما از نظر اهل سنت، شیعیان می خورند، از نظر قومیت های مختلف، فارس ها می خورند، از نظر شهرستانی ها، تهرانی های می خورند، از نظر تهرانی ها هم آخوندها می خورند و... بنابراین وقتی از پیشگیری می گوییم دقیقا روشن کردن مسائل مختلف برای مردم است و جهان تبیین نیز که حضرت آقا فرمودند نیز دقیقا همین است. 

این تحلیلگر سیاسی خاطر نشان کرد: یکی از مشکلاتی که ما داریم تصور مردم از ثروت و درآمد جمهوری اسلامی است. به عبارتی تصور مردم از درآمد های نفتی، ده ها و گاهی صدها برابر بیشتر از درآمد واقعی کشور ما است و به نوعی می توان گفت که توهمی بیش نیست.

قدیری ابیانه با بیان اینکه اگر امروز پیش بینی های صورت گرفته درباره صادرات نفت محقق شود، به ازای هر ایرانی نصف بشکه درآمد خواهیم داشت افزود: گاهی مردم، ایران را با همسایه های عربی مقایسه می کنند درحالی که جمعیت این کشورها و میزان صادرات آنها اصلا قابل مقایسه با ایران نیست. قطر 400 هزار نفر، امارات یک میلیون 400 هزار نفر و ایران 85 میلیون جمعیت دارد. صادرات یک سال قطر اندازه دو سال صادرات نفت امارات برای مردمش سود دارد حالا شما این جمعیت ها را با کشور خودمان مقایسه کنید.

وی افزود: آیا رسانه های ما برای مردم این موضوعات را مشخص کرده اند؟ یا مردم درباره درآمد دولت قیمت های نجومی در نظر می گیرند در صورتی که مجموع درآمد دولت سال گذشته به ازای هر نفر یک میلیون و 500 هزار تومان در ماه بوده است که به عبارتی این موضوع حاکی از کسری بودجه زیاد دولت است فلذا تصور مردم غیر واقعی بوده که همین مسئله باعث می شود تا همه مشکلات را گردن مدیریت و نظام بیاندازند.

مسیر اشتباه مادر کیان پیرفلک

قدیری ابیانه با بیان اینکه اخیرا همه مطالبه گر و ناراضی هستند تشریح کرد: دولت های معاند نیز که خود موثر در این شرایط کشور هستند، در حال خط دهی به رسانه های معاند برای تشویش اذهان عمومی هستند. برای مثال یکی از متونی که من اخیرا دیدم از مادر کیان پیرفلک است که چرا کارگران به استقبال آقای رییسی رفته اند؟ مردم این چهره ها و کسانی که در این مراسم حضور داشتند را از یاد نخواهند برد و این افراد باید عواقب کارهایشان را بپذیرند. 

وی اضافه کرد: خیلی زشت است که یک زن ضد انقلاب این حرف ها را می زند. به جان مادرم باید اعتراف کنم که جان این زن در خطر است. این افراد با این صحبت ها خود را در لیست منافقین قرار می دهند تا آنها را ترور کرده فتنه ای مثل مهسا امینی درست کنند.

این تحلیلگر با بیان اینکه ما باید بدانیم که این مشکلات اقتصادی نتیجه چیست ؟ تشریح کرد: مثلا گرانی خودرو که باعث شد وزیر صمت نیز استیضاح شود، یکی از عوامل مربوط به آن، کاهش ارزش پول ملی بود تنها وزات صمت در آن تاثیر ندارد. افزایش تقاضای ارز یکی از دلایل کاهش ارزش پول ملی است بنابراین همه کسانی که تفریح خارجی می کنند، سیگار خارجی می کشند ، غذای سگ و گربه خارجی می خرند و... در این مسأله مقصر هستند.

قدیری ابیانه در پایان با بیان اینکه فقط نباید گفت که دولت و نظام مقصر است خاطرنشان کرد: ما دچار یک نوع خودتحریمی شده ایم و نه تنها کالاهای خود را نمی توانیم بفروشیم، بلکه بازار ۸۵ میلیونی خود را در اختیار کشورهایی قرار داده ایم که ما را تحریم کرده اند.

منبع: ایران