شهرخبر

نشست مشترک مجلس و مجمع تشخیص برگزار شد

نشست مشترک مجلس و مجمع تشخیص برگزار شد

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس هدف جلسه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام را هماهنگی، هم افزایی و همفکری مجلس و ‌مجمع درباره مسائل اساسی و ‌کلان کشور و تعاملات و موضوعات عنوان کرد.

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست مشترک مجلس شورای اسلامی ‌و مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجلس طی چند سال گذشته جلسات هماهنگی و ‌هم افزایی با سایر قوا برگزار کرده که اثرات و ‌نتایج خوبی به دنبال داشته است؛ بعد از تاکیدات رهبر معظم انقلاب در روز عید فطر مبنی بر ضرورت هماهنگی و ‌هم افزایی بیشتر قوا و مراکز تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور انگیزه برای برگزاری این جلسات بیشتر شد.

وی افزود: با توجه به مسائل و ‌موضوعات فیمابین مجلس و مجمع در امتداد جلسات گذشته و تاکیدات مقام‌ معظم رهبری، جلسه امروز به دعوت رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل شد. در این جلسه، شورای هماهنگی مجلس، متشکل از اعضای هیئت رئیسه و روسای کمیسیون های مجلس میزبان جلسه بودند و همچنین از رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام دعوت شده بود. البته در جلسه علاوه بر رئیس مجمع آیت الله آملی لاریجانی، آقای اژه ای رئیس قوه قضاییه به عنوان عضو و رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشتند.

موسوی هدف جلسه را هماهنگی، هم افزایی و همفکری مجلس و ‌مجمع تشخیص درباره مسائل اساسی و ‌کلان کشور و تعاملات و موضوعات فی مابین عنوان و اظهار کرد: مجلس و ‌مجمع تشخیص مصلحت نظام جایگاه قانونی خود را دارند و وظایف  آنها صراحتا در قانون اساسی آمده است. سال هاست که مجمع تشخیص در حوزه بخش مربوط به داوری بین مجلس و شورای نگهبان است و این موضوع تقریبا نهادینه شده و اختلاف بسیاری در این زمینه وجود ندارد، جز موارد مربوط به  تاخیر در داوری مجمع که برخی نمایندگان هم نسبت به آن گلایه دارند.

وی ادامه داد: بخش عمده ضرورت هماهنگی و هم افزایی درباره موضوع هیات عالی نظارت بر سیاست های ‌کلان نظام است که از جانب رهبری به مجمع ارجاع و این هیات شکل گرفته است؛ فرایند شکل گیری هیات و اعمال نظرات درباره قوانین در حال انجام است لذا طبیعی است که در ابتدا تفاسیر مختلف یا احیاناً ناهماهنگی و اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد؛ مخصوصا راجع به موضوع بودجه سال های 1401 و 1402 ابهامات و اختلاف نظرهایی خود را نشان داد که بعضا نماینده ها به آنها پرداختند. بخش عمده جلسه امروز ناظر بر این مساله بود.

موسوی افزود: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام یک بحث تفصیلی از تاریخچه شکل گیری هیات عالی نظارت را بیان کرده و ضرورت تفکیک کار ویژه های مجمع و هیات عالی نظارت را تبیین کردند.  اعضای شورای هماهنگی مجلس  نیز دغدغه ها درباره موضوعات فی مابین را مطرح‌ کردند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه جلسات ادامه خواهد داشت گفت: از نتایج خوب این جلسه که روسای مجلس و مجمع بر آن تاکید داشتند، تداوم جلسات و شکل گیری چارچوب و دستور هماهنگی ها برای تداوم جلسات و هماهنگی ها بود.

انتهای پیام/