شهرخبر

پاسخ ایران به ادعای توقیف محموله نفتی آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه گفت: توسعه روابط بین کشورهای حاشیه خلیج فارس، مهمترین عامل دستیابی به امنیت مشترک در منطقه است.
پاسخ ایران به ادعای توقیف محموله نفتی آمریکا

به گزارش اقتصادنیوز، ناصر کنعانی در ابتدای نشست هفتگی خود با خبرنگاران با گرامیداشت روز خلیج فارس اظهار کرد: خلیج فارس علاوه بر این که یک پهنه جغرافیایی است، بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مشترک در منطقه نیز  هست.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضوع حق‌آبه ایران در هیرمند گفت: ما در بحث پیگیری حق‌آبه ایران از  هیرمند کوتاه نیامده‌ایم و بخش قابل توجهی از دیپلماسی آب ایران شامل این موضوع است.

بنابر گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه ما این موضوع را در ابعاد حقوقی، فنی ، سیاسی و تکنیکی پیگیری می‌کنیم، ادامه داد: طرف افغانستانی به اصل  حق‌آبه ایران از هیرمند اذعان دارد، آنها  در مورد اینکه چرا حق‌آبه ایران را نمی‌دهند دلایل و معذوراتی را مطرح می‌کنند که برای ما این دلایل و معذورات قانع‌کننده نیست و ما تاکید داریم که باید طرف افغانستانی به تعهدات خود در این زمینه عمل کند.

وی در پاسخ به این سوال که منابع آمریکایی ادعا کرده اند در پی این که آمریکا اقدام به توقیف محموله نفتی ایران کرده  است، تهران نیز  دست به اقدام متقابل زده است، اظهار کرد: ما بارها تاکید کرده و می‌کنیم که هرکجا منافع ملی ایران مورد هدف  قرار بگیرد ایران در عمل اثبات کرده که در این زمینه دست بسته نیست و حداقل اقدامی که انجام می‌دهد اقدام متقابل  با آن اقدام است .

کنعانی گفت: ما در دفاع از منافع ملی خود  و حقوق شهروندان خود در جایی که مورد تعرض قرار می‌گیرند ، کوتاهی نکرده و نمی‌کنیم.