شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#قوه قضائیه#جلوگیری

قوه قضائیه ۳۴۸۵ واحد تولیدی را در سال ۱۴۰۱ احیا کرد / جلوگیری عدلیه از بیکاری بیش از ۲۴۲۰۰۰ کارگر

قوه قضائیه 3485 واحد تولیدی را در سال 1401 احیا کرد / جلوگیری عدلیه از بیکاری بیش از 242000 کارگر

قوه قضائیه در سال ۱۴۰۱ به میدان حمایت از کار و کارگر وارد و موفق به جلوگیری از تعطیلی ۳ هزار و ۴۸۵ واحد تولیدی و پیشگیری از بیکاری بیش از ۲۴۲ هزار کارگر شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از  مرکز رسانه قوه قضائیه، رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال 1402، مجدداً بر روی مسئله حمایت از تولید تأکید کردند و امسال را سال «مهار تورم و رشد تولید» نام‌گذاری کردند. ایشان همچنین در دیداری که به مناسبت روز کارگر با عده‌ای از کارگران کشور داشتند بر اهمیت مسئله کار و ارزش دانستن آن در جامعه تأکید کردند.

رئیس قوه قضائیه نیز در پیامی که به مناسبت سال جدید منتشر کرد، اظهار کرد: دستگاه قضائی‌ در سالی که گذشت در مقوله‌ها و زمینه‌هایی نظیر تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از تولید، انسداد گلوگاه‌ها و بستر‌های فساد، مبارزه با فساد در همه ساحت‌ها و اصلاح رویه‌های فسادزا و مشکل‌دار و ... گام‌های مؤثری را برداشت.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه ای همچنین تأکید کرد: در سال 1402 که مبتنی بر اولویت‌های کلان کشور از سوی رهبری فرزانه انقلاب با عنوان سال «مهار تورم و رشد تولید» نامگذاری شده است مصمم هستیم برنامه‌ها و تدابیر طراحی شده خود را در راستای حمایت و پشتیبانی همه‌جانبه از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی و تأمین امنیت سرمایه‌گذاری در کشور و کمک به دولت در مهار تورم را با قوت و اهتمامی بیشتر پی بگیریم تا کنش‌گران عرصه تولید و اقتصاد که دل در گروی تعالی ایران عزیز دارند، در فضای مساعدتری به پیشبرد اهداف خود مبادرت ورزند.

بررسی عملکرد سال گذشته قوه قضائیه نشان می‌دهد در دوره تحول و تعالی قضائی اقدامات ارزند‌ه‌ای برای احیای واحد‌های تولیدی یا جلوگیری از تعطیلی آنها توسط عدلیه صورت گرفته است که منجر به اشتغال و جلوگیری از بیکاری هزاران کارگر و نیروی کار شده است.

در استان‌ها ستاد‌های استانی حمایت از اقتصاد مقاومتی به طور منظم تشکیل جلسه می‌دهند و همکاری تنگاتنگی با فعالان اقتصادی و کارآفرینان دارند.

با اقدامات دستگاه قضائی‌ در جهت حمایت از تولید و رفع مشکلات حقوقی و قضائی کارخانه‌ها در سال گذشته، 3 هزار و 485 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد که این امر در مجموع از بیکاری 242 هزار و 274 نیروی کار در سراسر کشور نیز جلوگیری کرده است.

در همین زمینه دادگستری استان ایلام در راستای حمایت از تولید، 52 جلسه منتج به 71 مصوبه جهت جلوگیری از تعطیلی 25 واحد تولیدی برگزار کرده، مشکلات 22 واحد تولیدی را رفع و 5 واحد تولیدی را احیا کرده است که منجر به اشتغال 342 کارگر شده است.

در استان تهران با حمایت دادگستری، 69 واحد تولیدی و صنعتی مجدداً فعال شده و به چرخه تولید بازگشتند و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شده، این عملکرد همچنین منجر به اشتغال 7 هزار نفر نیروی کار شد.

احیا و خروج از ورشکستگی شرکت‌های «گازلوله»، «کشتارگاه صنعتی پرنده‌پرداز»، «فولاد سیادن»، «سبلان‌پارچه» و «نساجی خامنه» با حدود هزار و 943 نفر نیروی کار نمونه‌هایی از اقدامات دادگستری تهران در حمایت از تولید است.

با ورود دادگستری استان بوشهر حدود 10 شرکت و واحد تولیدی مورد حمایت قرار گرفتند و 14 شرکت با تشکیل ستاد مقاومتی استان رفع مشکل شده و از تعطیلی «شرکت‌های پاک شیمی و آرام صید و...» و بیکاری 2 هزار و 600 نیروی کار آنها جلوگیری شد.

سال گذشته با اقدامات دادگستری استان یزد، 229 واحد تولیدی احیا و به چرخه تولید بازگشته‌اند که در همین راستا از بیکاری بیش از 20 هزار کارگر جلوگیری به عمل آمد.

با ورود دادگستری استان قم مشکلات 22 واحد تولیدی مرتفع و از تعطیلی آنها جلوگیری شد و 270 نیروی کار نیز به اشتغال بازگشتند.

در استان قزوین 91 جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استانی با 137 مصوبه برگزار شد که 45 واحد تولیدی رفع مشکل و 52 واحد تولیدی استان نیز احیا شده و به چرخه تولید بازگشته‌اند و از بیکاری 6 هزارو 923 نیروی کار جلوگیری شد.

سال گذشته همچنین 91 واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی راکد و نیمه‌‌راکد در نتیجه اقدامات دادگستری استان سیستان و بلوچستان احیا شدند و زمینه اشتغال مجدد 409 نیروی کار فراهم شد.

در استان لرستان با اقدامات قضائی‌ صورت گرفته، 61 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و 190 نیروی کار نیز به اشتغال بازگشتند.

در استان مازندران با برگزاری 80 جلسه با سرمایه‌گذاران 90 واحد تولیدی با بیش از 2 هزارو 360 نیروی کار مورد حمایت قرار گرفتند.

مسئولان قضائی‌ استان آذربایجان غربی 70 بازدید از واحد‌های تولیدی انجام دادند و از تعطیلی 100 واحد تولیدی کوچک و بزرگ جلوگیری شد و 8 هزار نفر نیروی کار به اشتغال بازگشتند.

در استان آذربایجان شرقی نیز، 100 واحد تولیدی احیا و از بیکاری 262 نیروی کار جلوگیری شد.

در استان سمنان از تعطیلی 41 واحد تولیدی جلوگیری و 42 واحد تولیدی احیا شدند و در همین راستا از بیکاری 6 هزارو 565 نیروی کار جلوگیری شد.

در استان همدان 9 کارخانه احیا و مشکلات 60 واحد تولیدی حل شد و 59 نیروی کار به اشتغال بازگشتند.

در استان کرمانشاه 64 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و 2 هزار و 480 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم به اشتغال بازگشتند.

در استان گلستان 109 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و 2 هزار و 769 نفر به اشتغال بازگشتند.

در استان البرز 20 واحد تولیدی بزرگ احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و در همین راستا بیش از 4 هزار و 900 نیروی کار به اشتغال بازگشتند.

در استان خراسان شمالی 17 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و 125 نفر به اشتغال بازگشتند.

در استان خراسان جنوبی نیز 12 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری و از بیکاری 330 نفر ممانعت شد.

در استان زنجان 8 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و 220 نفر به اشتغال بازگشتند.

در استان هرمزگان 49 واحدی تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و زمینه اشتغال مجدد 845 نیروی کار فراهم شد.

در استان کهگیلویه و بویراحمد 114 تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و یک‌هزار و 530 نفر به اشتغال بازگشتند.

طی یک سال گذشته مشکلات بیش از 75 واحد تولیدی صنعتی استان مرکزی در حوزه‌های مختلف و به ویژه مباحث حقوقی و قضائی‌ پیگیری و با وجود مشکلات اقتصادی، از تعطیلی واحد‌های تولیدی در استان ممانعت به‌عمل آمده و از بیکاری 13 هزار و 100 کارگر ممانعت و فرآیند تولید و اشتغال در استان حفظ شده است.

در استان کردستان 22 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و 697 نفر به اشتغال بازگشتند.

در استان کرمان 40 جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان برگزار و ابعاد حقوقی و قضائی‌ 198 پرونده بررسی شد که در نهایت منجر به جلوگیری از بیکار شدن 8 هزار کارگر و ایجاد زمینه اشتغال 840 نیروی کار جدید شده است.

در استان چهارمحال و بختیاری 31 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و زمینه اشتغال 180 نفر نیروی کار فراهم شد.

در استان خوزستان با پیگیری ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری خوزستان بیش از 2 هزار کارگر به کار بازگشتند و 22 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد.

در استان خراسان رضوی 763 واحد تولیدی احیا و از بیکاری بیش از 100 هزار کارگر جلوگیری به عمل آمد.

در استان اصفهان مشکلات 27 واحد صنعتی و تولیدی، بررسی و تصمیماتی جهت رفع موانع تولید و تثبیت 23 هزار و 773 شغل رقم خورد.

در استان زنجان 8 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد و 220 نفر به اشتغال بازگشتند.

مسئولان قضائی‌ استان گیلان نیز سال گذشته به احیای 109 واحد تولیدی و اشتغال 2 هزار و 769 کارگر کمک کردند.

در استان اردبیل با انجام اقدامات قضائی‌ و صدور دستورات ویژه، مشکل 657 واحد تولیدی کوچک و بزرگ بررسی و رفع شد. همچنین 37 واحد تولیدی راکد که از سال‎‌‌های گذشته تعطیل بودند، احیا شدند و در این واحد‌ها 600 نفر مشغول به کار شدند.

در استان فارس نیز 750 نیروی کاربه اشتغال بازگشتند و 324 واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آنها جلوگیری شد.

انتهای پیام/