توضیح زلنسکی درباره علت حمل سلاح

ولودیمیر زلنسکی ، رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه‌ای که توسط شبکه تلویزیونی ۱+۱ پخش شد، گفت: من می‌دانم چطور تیراندازی کنم.

وی مدعی شد که تفنگ کمری حمل می‌کند اما اظهارات یک خبرنگار را دال بر اینکه وی احتمالا از تفنگش برای کشتن خود به جای اسیر شدن استفاده می‌کند، رد کرد.

زلنسکی گفت: نه به هیچ وجه. قرار نیست به خودم شلیک کنم. قطعا در پاسخ به حمله نیروهای روسی شلیک خواهم کرد.

وی توضیح داد، اگر در روزهای آغاز جنگ اسیر می‌شد، واقعا شرم‌آور بود.

به دنبال حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی، مقامات اوکراین مدعی شدند که نیروهای ویژه روسیه قصد دارد به کی‌یف نفوذ و وارد دفتر ریاست جمهوری شوند.

توضیح زلنسکی درباره علت حمل سلاح

زلنسکی در این مصاحبه گفت: فکر می کنم اگر آنها وارد دفتر ریاست جمهوری می‌شدند، ما اکنون اینجا نبودیم. هیچ کسی به اسارت گرفته نمی‌شد چرا که ما تدابیر دفاعی جدی آماده کرده بودیم. ما تا آخر در آنجا ایستادگی می‌کردیم.

وی افزود، برخی از شرکای غربی‌اش توصیه کردند که از کی‌یف فرار کند اما وی به خاطر دفاع از پایتخت، پیشنهاد آمریکا برای فرستادن یک هواپیمای تخلیه را رد کرد.

براساس گزارش مجله تایمز، با این حال زلنسکی و همراهانش ظاهرا پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین به جای دو هفته برنامه‌ریزی شده، به مدت دو ماه در پناهگاه مانده بودند. این مجله انگلیسی ادعا کرد که تدابیر امنیتی اطراف این پناهگاه آنقدر شدید بود که همراهان زلنسکی در این پناهگاه زیرزمینی مجبور به امضای یک توافق عدم افشای ویژه بودند و از افشای هرگونه جزئیات درباره طراحی، مکان، امکانات رفاهی و یا حتی غذایی که در آنجا به آنها داده می‌شد، منع شده بودند.

ظاهرا در روزهای آغازین این جنگ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به نفتالی بنت، نخست وزیر وقت اسرائیل گفته بود که وی قصد تصرف کی‌یف یا کشتن زلنسکی را ندارد. این در حالی است که کرملین این ادعای بنت را رد یا تایید نکرده است.