شهرخبر

هشدار بیروت به غرب درباره پیامدهای ماندن آوارگان سوری در لبنان

هشدار بیروت به غرب درباره پیامدهای ماندن آوارگان سوری در لبنان

یک وزیر لبنانی با رد شایعاتی که غربی‌ها درباره پرونده آوارگان سوری و عدم امنیت آنها در صورت بازگشت به کشورشان منتشر کرده‌اند درباره پیامدهای ماندن این آوارگان در لبنان به غرب هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «هکتور حجار» وزیر امور اجتماعی در دولت پیشبرد امور لبنان طی سخنانی با اشاره به سنگ‌اندازی سازمان‌ها و طرف‌های غربی در مسیر حل پرونده آوارگان سوری در لبنان اعلام کرد، برخلاف شایعاتی که برخی رسانه‌ها منتشر می‌کنند، آوارگان سوری از لبنان اخراج نمی‌شوند؛ بلکه کسانی که به شکل غیرقانونی وارد لبنان شده و امنیت کشور ما را تهدید می‌کنند اخراج می‌گردند.

این وزیر لبنانی در گفتگو با المیادین اظهار داشت، طبق بیانیه شورای وزیران لبنان، آوارگان سوری باید در امنیت کامل به کشور خودشان برگردند و لبنان هرگونه اسکان یا ادغام این آوارگان در جامعه لبنانی را رد می‌کند. به همه کسانی که در پرونده آوارگان سوری با آتش بازی می‌کنند هشدار می‌دهم که اقدامات خود را متوقف سازند. این پرونده در موقعیتی قرار دارد که باید پیگیری شود.

وی تاکید کرد، از کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهنگان می‌خواهیم که با دولت لبنان در پرونده آوارگان سوری هماهنگ باشد و در رسانه‌ها شایعه‌پراکنی نکند. ارتش لبنان هرگز به هیچ کس تجاوز نکرده؛ بلکه جلوی کسانی را که مخفیانه و برای ایجاد هرج و مرج وارد لبنان می‌شوند را می‌گیرد. ما اقدامات پیشرفته‌ای در راستای حل پرونده آوارگان سوری انجام داده‌ایم و من به «مصطفی بیرم» وزیر کار دولت موقت لبنان جهت سفر به سوریه و مذاکره با مقامات این کشور درباره پرونده آوارگان وکالت داده‌ام.

این وزیر لبنانی افزود، از همه سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهم که تبدیل به تریبون رسانه‌ای برای شایعه‌پراکنی درباره پرونده آوارگان در لبنان نشوند و به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند. لبنان باید در نشست بعدی اتحادیه عرب در 19 مه بدون ترس و هیچگونه ملاحظه‌ای به همه کشورهای عربی توضیح دهد که ما وظایف انسانی خود را در قبال آوارگان سوری به طور کامل انجام داده‌ایم.

حجار خطاب به کسانی که از رویکرد لبنان درباره پرونده آوارگان سوری انتقاد می‌کنند گفت، ما از همه زحماتی که سوریه در لبنان کشیده، تقدیر و تشکر می‌کنیم و زمانی که روند بازسازی سوریه آغاز گردد حتما لبنان و شرکت‌ها و موسسات آن به ایفای نقش در این روند می‌پردازند. اما مشکل اکنون این است که لبنان نمی‌تواند وطن جایگزین هیچ شهروندی از ملیت‌های دیگر باشد و کاملا این امر را رد می‌کنیم.

وزیر امور اجتماعی دولت موقت لبنان ادامه داد، من از همه کشورهای غربی و کمیساریای عالی سازمان ملل می‌پرسم اگر امنیت لبنان مختل گردد، آوارگان سوری به کجا خواهند رفت؟ منافع عالی اروپا در امن ماندن لبنان است و غربی‌ها بدانند که اگر لبنان ناامن شود آوارگان سوری به سمت اروپا سرازیر خواهند شد. به همین دلیل به نفع همه است که طرح بازگشت آوارگان سوری که توسط «میشل عون» رئیس جمهور سابق لبنان و «عباس ابراهیم» مدیرکل اداره امنیت عمومی لبنان تصویب شده بود، تکمیل گردد.

هکتور حجار با تاکید بر لزوم اجرای کامل طرح بازگشت آوارگان سوری اظهار داشت، در سایه تحولات سریعی که در منطقه شاهد آن هستیم، بازگشت امن آوارگان سوری به کشورشان تبدیل به امری طبیعی شده و اکنون باید بر بازگشت سریع گروه‌های بزرگی از این آوارگان به استان‌های مختلف سوریه متمرکز شویم.

وی گفت، تحولات مهمی در منطقه رخ داده که مهمترین آنها توافق ایران و عربستان می‌باشد. در این میان لبنان باید بخش بزرگی از روند حل و فصل‌های منطقه باشد و این هم به نفع کشور ماست و هم به نفع آوارگان سوری.

در پی ادامه مانع‌تراشی‌های غرب و سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن در روند بازگشت آوارگان سوری از لبنان، چند روز قبل سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر از مقامات لبنانی خواست تا طرح بازگرداندن آوارگان سوری به کشور خودشان را متوقف کنند. این سازمان با تکرار ادعاهای قبلی خود مبنی بر اینکه آوارگان سوری بعد از بازگشت به کشورشان در معرض شکنجه و آزار قرار می‌گیرند، اعلام کرد که باید مانع بازگشت آنها به سوریه شد.

درحالی که اواخر 2022 اولین مرحله طرح بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری از لبنان وارد فاز اجرایی شده و طی آن 2 گروه از آنها در امنیت کامل و در میان استقبال مقامات سوری به کشورشان برگشتند و تحت حمایت قرار گرفتند، تحرکاتی که سازمان ملل با همکاری غرب و برخی طرف‌های داخلی لبنان انجام داده مانع از تکمیل این طرح می‌شود.

کمیساریای عالی پناهندگان در سازمان ملل و نمایندگی آن در لبنان بارها اعلام کرده که با بازگشت آوارگان سوری مخالف است. این کمیساریا و همچنین دیگر نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد بیانیه‌های هشدارآمیزی نیز با این مضمون که «سوریه برای بازگشت آوارگان، امن نیست» صادر کرده و در تلاش برای تحریک پناهجویان سوری به ماندن در لبنان هستند.

انتهای پیام/