شهرخبر

از لیستی رأی ندادن تا عدم اعتماد به منافقین و توده‌ای‌ها/ ۶ نکته درباره نامزدهای مورد حمایت امام خمینی

از لیستی رأی ندادن تا عدم اعتماد به منافقین و توده‌ای‌ها/ 6 نکته درباره نامزدهای مورد حمایت امام خمینی

اسامی افرادی که امام خمینی در چند انتخابات به ایشان رأی داده است به تازگی از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام منتشر شد که بیانگر نکات جالبی از منظومه فکری ایشان است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به تازگی با انتشار چند دست‌نوشته از امام(ره) کاندیداهای مورد حمایت ایشان در انتخابات‌های مجالس شورای اسلامی و خبرگان در زمان حیات بنیانگذار انقلاب را منتشر کرده است.

 

این برای اولین‌بار است که نامزدهایی که امام در انتخابات‌های مختلف به آنها رای داده رسماً آشکار می‌شود؛ نحوه گزینش افراد و انتخاب آنها از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی حاوی نکات جالب توجهی است که می‌تواند چراغ راه ما در نحوه انتخاب افراد در انتخابات‌های مختلف باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:  

1- در نگاه اول شاید رای دادن امام خمینی به اعضای نهضت آزادی با مواضع ایشان در پایان عمرشان در تناقض باشد، اما باید به معیار اصلی امام در قبال افراد دقت کرد که فرمودند: "میزان حال فعلی افراد است!" اعضای نهضت آزادی اگرچه بعد از تسخیر لانه جاسوسی از دولت موقت کناره‌گیری کردند اما به قانون اساسی جمهوری اسلامی رأی داده بودند لذا به‌دلیل پایبندی به قانون اساسی و اینکه نسل اول نهضت آزادی شخصیت‌هایی مسلمان و متعهد به اسلام شناخته می‌شدند و احتمال نظر امام مبنی بر تکثرگرایی و حضور تفکرات مختلف در ساحت قانون‌گذاری، به تعدادی از افراد سرشناس فهرست منتسب به آنها رای دادند. 

همچنین در فهرست گروه همنام که اعضای نهضت آزادی بودند شخصیت‌هایی انقلابی و مذهبی همچون جلال‌​الدین آشتیانی، شهید چمران، حسن حبیبی، علی دانش​‌منفرد و شهید محمدعلی​ رجایی نیز حضور داشتند. 

امام خمینی ,

2- نکته قابل توجه دیگر در انتخابات مجلس اول، عدم رأی ایشان به سایر گروه‌هایی است که چندی بعد تعارض و دشمنی‌شان با جمهوری اسلامی آشکار شد. امام به هیچ یک از کاندیداهای متعلق به مجاهدین خلق و دفتر همکاری‌های مردم و رئیس‌جمهور و حزب توده رای ندادند کما اینکه به‌دلیل رأی ندادن مسعود رجوی سرکرده منافقین با کاندیداتوری وی و همه کسانی که به قانون اساسی رأی نداده بودند در انتخابات ریاست‌جمهوری  مخالفت شد، در انتخابات مجلس نیز به کاندیداهای این جریان( به‌جز علی گلزاده غفوری که بین لیست جامعه روحانیت، لیست کاندیداهای انقلابی و ترقی‌​خواه که متعلق به منافقین بود و دفتر همکاری‌ها مشترک بود) رای ندادند.

3- از میان 30 نفر کاندیدای مورد اعتماد امام خمینی، تقریباً 20 نفر آنها متعلق به لیست ائتلاف بزرگ متشکل از جامعه روحانیت مبارز، حزب جمهوری اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و موتلفه بود. 

مهدی بازرگان، یدالله سحابی، عزت‌الله سحابی، مهندس صباغیان، ابراهیم یزدی، مصطفی کتیرایی، حاج محمود مانیان از لیست گروه همنام(نزدیک به نهضت آزادی) بود. همچنین علی‌اصغر مروارید و گلزاده غفوری مشترک بین جامعه روحانیت و دفتر همکاری‌ها بودند. 

از 30 نفر اسامی لیست دستخط امام در مرحله اول 16 نفر شامل حضرات آقایان: خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، حجتی کرمانی، خوئینی‌ها، ناطق نوری، غفاری، محمدجواد باهنر،  مهدی بازرگان، حجازی، آیت، عزت الله سحابی، معین‌فر، حسن حبیبی، گلزاده غفوری، رجایی، ابراهیم یزدی در جمع 18 نفری بودند که در مرحله اول به مجلس راه یافتند. و از جمع 12 نفره راه یافتگان به مجلس در مرحله دوم، 9 نفرشان کسانی هستند که امام خمینی در مرحله اول به ایشان رأی داده بود. 

4- انتخابات مجلس دوم در سال 62، در فضایی کاملاً متفاوت با سال 58 برگزار شد. جنگ تحمیلی، شورش مسلحانه منافقین و گروهک‌ها علیه مردم، کنار رفتن و تحریم انتخابات از سوی نیروهای ملی‌گرا موجب شد تا این انتخابات عرصه رقابت‌ در میان نیروهای وفادار به انقلاب اسلامی باشد. در این دوره علاوه بر شخصیت‌های مبارز در دوران نهضت و شاگردان امام خمینی، شاهد حضور جوانان عضو انجمن اسلامی دانشجویان(دفتر تحکیم وحدت) و انجمن‌های اسلامی اصناف مختلف بودیم.

در این دوره انتخابات نیز امام راحل تلاش داشتند تا ترکیبی از فهرست‌های مختلف را انتخاب کنند. آقایان هاشمی، موحدی، یزدی، شاه آبادی، دری نجف آبادی، انواری، کروبی، دعایی، حسن روحانی، شیبانی، زرگر، جلال‌الدین فارسی، عسگراولادی، سعید امانی، لبانی، هادی نجف‌آبادی، حسین کمالی کاندیداهای لیست جامعه روحانیت و حزب جمهوری اسلامی بودند. 

در کنار این افراد محسن میردامادی، ابراهیم اصغرزاده، مصطفی معین، نجفقلی حبیبی از ائتلاف انجمن‌های اسلامی دانشگاهیان در لیست امام حضور داشتند. 

5- این دوره انتخابات به‌رغم عدم حضور گروه‌های حاضر در انتخابات مجلس اول، میزان مشارکت رشد 12 درصدی داشت و 64 درضد واجدان رأی در انتخابات شرکت کردند در حالی‌‌که مشارکت در انتخابات مجلس اول 52 درصد بود. میزان مشارکت مردم تهران نیز در هردو دوره انتخابات بالای 60 درصد بود. 

امام خمینی ,

6- نکته جالب توجه در فهرست امام راحل، حضور زنان در میان کاندیداهاست. در اولین دوره انتخابات مجلس زنان در لیست‌های انتخاباتی چندان حضور پررنگی نداشتند. برای مثال در لیست ائتلاف بزرگ تنها 2 زن وجود داشت اما در این دوره انتخابات حضور زنان پررنگ‌تر بود. متعاقب آن امام خمینی نیز در میان کاندیداهای  نوشته شده به مرحومه حدیدچی، مرحومه مریم بهروزی و گوهرالشریعه دستغیب رأی دادند.

7- در انتخابات مجلس سوم، شاهد فضای رقابتی شدیدتری از مجلس دوم هستیم چراکه انشعاب در جامعه روحانیت مبارز و تشکیل مجمع روحانیون، موجب شد تا دو لیست به رقابت با یکدیگر بپردازند. همچنین انحلال حزب جمهوری اسلامی عملاً نام آن را از رقابت‌های انتخاباتی حذف کرد.این انتخابات سرآغاز شکل‌گیری دو جریان اساسی در سپهر سیاسی ایران است که تاکنون نیز ادامه داد: جریان چپ و راست که در اواخر دهه هفتاد به اصلاح‌طلب و اصولگرا تغییر نام دادند. 

امام خمینی در انتخابات مجلس سوم به ترکیبی از دو فهرست مجمع روحانیون و جامعه روحانیت رای می‌دهند و در کنار نام روحانیون و افراد غیر روحانی، نام 4 زن را نوشته‌اند: خانم‌ها دباغ، دستغیب، ظفرقندی و رجایی(عاتقه صدیقی همسر شهید رجایی).

عدم ذکر نام شیخ صادق خلخالی از لیست مجمع روحانیون که در انتخابات مجلس سوم ابتدا ردصلاحیت شده و مجدداٌ صلاحیتش مورد تأیید قرار می‌گیرد و موسوی خوئینی‌ها که جزو سران انشعاب مجمع و جامعه بود از نکات قابل توجه در فهرست امام است. 

8- از برررسی اجمالی این چند فهرست چنین به‌دست می‌آید که امام خمینی ضمن توجه به اعتقاد افراد به انقلاب و اسلام، از رأی دادن به یک لیست کامل خودداری کرده و فهرستی از افراد مختلف را انتخاب کردند.

انتهای پیام/