شهرخبر

توافق آمریکا و کانادا برای ردیابی سلاح‌های توقیف شده در مرز

توافق آمریکا و کانادا برای ردیابی سلاح‌های توقیف شده در مرز

آمریکا و کانادا برای ردیابی سلاح‌های توقیف شده در مرز دو کشور به توافق رسیدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مقامات آمریکا و کانادا اعلام کردند دو کشور برای ردیابی سلاح‌های توقیف شده در نواحی مرزی به توافق رسیدند.

براساس این گزارش، این حرکت به معنای افزایش تلاش ها برای توقف پدیده قاچاق سلاح به شمال از بزرگترین بازار خصوصی سلاح گرم است.

مارکو مندیسینو وزیر امنیت عمومی کانادا و آلخاندرو مایورکاس وزیر کشور آمریکا از امضای توافقنامه ای در اوتاوا با هدف توجه بر جرایم مرزی از جمله تعقیب بیشتر سلاح های گرم خبر دادند.

مندیسینو اظهار کرد کانادا و آمریکا برای تقویت همکاری های دو جانبه به منظور کاهش خشونت های مسلحانه به توافق رسیدند. این امر به معنای پیش روی بیشتر در تعقیب سلاح های غیرقانونی است و به همین دلیل ما می توانیم با مجرمان و شبکه های جنایی سازمان یافته برخورد کنیم.

براساس این گزارش، آژانس خدمات مرزی کانادا با اداره مشروبات الکلی، دخانیات، سلاح های گرم و مواد منفجره آمریکا برای دنبال کردن سلاح های توقیف شده در مرز به توافق رسیدند تا بفهمند چه کسی آنها را خریداری کرده و حتی اینکه این سلاح ها پیشتر در چه جرایمی استفاده شده است.

یک مقام دولتی که خواست نامش فاش نشود، اظهار کرد سال گذشته حدود 1101 قبضه سلاح گرم در مرز آمریکا و کانادا توقیف شد. این رقم در سال 2021 ، حدود همین تعداد و معادل 1110 قبضه بود.

در این نشست علاوه بر مدیسینو و مایورکاس، مریک گارلند دادستان کل آمریکا و دیوید لامتی وزیر دادگستری کانادا نیز به عنوان بخشی از یک نشست مربوط به جرایم مرزی حضور داشتند.

مریک گارلند دادستان کل آمریکا در این باره گفت: به اشتراک گذاشتن داده ها و اطلاعات ابزارهایی قدرتمند برای مبارزه با خشونت های مسلحانه هستند.

پیشتر تعقیب سلاح در کانادا روندی متناقض داشت. بر طبق داده های پلیس سلطنتی کانادا در سال 2019، این کشور تنها 6 تا 10 درصد سلاح های استفاده شده در خشونت ها را تعقیب می کرد. استان اونتاریو به عنوان پرجمعیت ترین استان کانادا تقریبا تمام سلاح های گرم مورد استفاده در جرایم را ردیابی کرده و در سال 2021 نیز بیش از 80 درصد سلاح هایی که تحت تعقیب قرار گرفتند، از آمریکا وارد این کشور شده بودند.

در همین حال جاستین ترودو نخست وزیر کانادا سال گذشته قانون جدیدی را معرفی کرد که در آن بر خشونت های مسلحانه از جمله توقف روند فروش سلاح تاکید شده بود.

انتهای پیام/