شهرخبر

رئیسی: «بیکاری»از مسایل مهم خوزستان است / ۴۵ هزار بشکه نفت به تولیدات کشور اضافه شد

رئیسی: «بیکاری»از مسایل مهم خوزستان است / ۴۵ هزار بشکه نفت به تولیدات کشور اضافه شد

فارس نوشت: رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه با افتتاح طرح‌های وزارت نفت، امروز ۴۵ هزار بشکه به تولیدات نفت کشور اضافه شد، گفت: برخی شهرداری‌ها تمایل دارند به واسطه هزینه‌های سنگین جذب نیروی انسانی فراوان، پول مسؤولیت اجتماعی وزارت نفت را برای پرداخت حقوق کارکنان هزینه کنند، باید جلوی این اقدام گرفته شود.

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشور امروز در آیین طرح بزرگ زیست محیطی "پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس" در منطقه غرب کارون اظهارکرد: ارتباط صنعت نفت با شرکت‌های دانش بنیان در دولت سیزدهم افزایش یافته است.

وی ادامه داد: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت نفت از ۱۰۰ به ۵۰۰ شرکت افزایش یافته و وزارت نفت با این شرکت ها در حال انجام طرح های مشترک است.

رییسی افزود: صنعت نفت و گاز در کشور باید علم پایه و فناوری پایه باشد تا از این طریق، تمام طرح ها از دانش روز برخوردار باشد.

رییس جمهور با تاکید بر انجام کار ماندگار در صنعت نفت و گاز افزود: جمع آوری ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز مشعل توسط پالایشگاه گازی هویزه و تبدیل به گاز قابل مصرف در شبکه سراسری گاز، کار بزرگی است.

وی افزود: با بهره برداری از طرح های صنعت نفت امروز ۴۵ هزار بشکه نفت به تولید کشور افزوده شد که این ظرفیت همچنان باید ادامه یابد.

رییس جمهور گفت: در ابتدای دولت نسبت به میدان های مشترک گازی اقداماتی صورت گرفت و برنامه دولت این است که برای استیفای این حقوق کوتاهی صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه طبق گزارشات، در میدان‌های مشترک اقدامات خوبی انجام شده است، عنوان کرد: نباید در استیفای حقوق مردم ایران در خصوص میدان های گازی مشترک کوتاهی شود.

سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه از ابتدای دولت نسبت به تمرکز بر میدان های مشترک تاکید شد گفت: میدان های مشترک به دلیل برداشت مشترک کشورهای مختلف نیاز به اهتمام جدی داشت که با تلاش دولت تمرکز بر میدان های مشترک در اولویت قرار گرفت.

وی گفت: جمع آوری گازهای مشعل که بدون استفاده سوخته می شد هم از بین رفتن ثروت و هم ایجاد مسایل محیط زیستی را در پی دارد که تعیین تکلیف این مشعل ها در اولویت دولت سیزدهم است.

رئیسی در ادامه بیکاری را از جمله مسایل مهم خوزستان دانست و گفت: با جذب نیروهای کارآمد فعال خوزستان به مشاغل و صنایع بزرگ موجود در این استان می توان بخش زیادی از مشکل بیکاری در خوزستان را حل کرد.

وی بر فعال شدن اقتصاد گردشگری، دیجیتال و روستایی در کشور تاکید کرد و افزود: فعال سازی ظرفیت های متنوع گردشگری آوردهای بسیاری برای اقتصاد کشور دارد که توجه به این ظرفیت ها مورد تاکید دولت سیزدهم است.

رییس جمهور ادامه داد: جمع آوری تمام گازهای مشعل در شرق و غرب کارون، برنامه وزارت نفت و اولویت تعیین شده دولت است.

وی گفت: هدف گذاری وزارت نفت برای جمع آوری گاز مشعل تا پایان دولت سیزدهم قابل تقدیر است که باید تمام تلاش این وزارتخانه بر تحقق این هدف گذاری باشد.

وی با بیان اینکه صنعت نفت و گاز باید به صورت جهادی اداره شود افزود: قرار گرفتن میادین نفت و گاز در مناطق عملیاتی دفاع مقدس، یادآور روحیه ایثار جوانان این سرزمین در دفاع از کشور است که حفظ و تقویت این روحیه در فعالان این صنعت باید مورد توجه باشد.

رئیسی به روند طولانی بهره برداری از برخی طرح های صنعت نفت و گاز اشاره کرد و گفت: بهره برداری از پالایشگاه هویزه ۱۱ سال زمان برده است که با توجه به ظرفیت های علمی و فنی موجود در کشور نباید چنین طرح هایی این قدر زمان بر باشد.

رییسی با بیان اینکه قدرت کشور تنها منحصر در توان نظامی نیست گفت: اقدام های انجام شده در صنعت نفت و گاز برای خودکفایی ایران اسلامی برای کشور قدرت ساز است و این تولید قدرت موجب امیدواری دوستان و ناامیدی دشمنان می شود.

رییس جمهور با اشاره به تخصیص ۱۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در قالب مسئولیت اجتماعی وزارت نفت گفت: تخصیص این اعتبار کار خوبی است ولی باید مسئولان استان اهتمام جدی داشته باشند تا این پول برای توسعه استان هزینه شود.

وی صرف هزینه مسئولیت اجتماعی برای پرداخت حقوق کارکنان شهرداری را مورد انتقاد قرار داد و افزود: شهرداری ها نیروی انسانی فراوانی جذب کرده اند که تامین حقوق این افراد هزینه سنگینی به شهرداری ها تحمیل کرده که برخی شهرداری ها تمایل دارند پول مسئولیت اجتماعی وزارت نفت را برای پرداخت حقوق کارکنان هزینه کنند؛ بنابراین باید جلوی این اقدام گرفته شود.

آیت الله رییسی گفت: مخالف کمک به شهرداری ها نیستیم ولی باید اعتبار تخصیص وزارت نفت در قالب مسئولیت اجتماعی منجر به توسعه شهرها، احداث بوستان ها و حل مشکل شهرها شود.

وی افزود: هدف از تخصیص اعتبارات مسئولیت اجتماعی وزارت نفت به شهرها کمک به تولید، اشتغال و توسعه شهرها، ارتقای وضعیت حمل و نقل عمومی، بهداشت و حل مسائل مبتلابه شهرها است.