شهرخبر

اعتراف وزرای آلمانی به کمبود شدید نیروی کار در آلمان

اعتراف وزرای آلمانی به کمبود شدید نیروی کار در آلمان

وزرای کشور و کار فدرال آلمان با اشاره به کمبود شدید نیروی کار ماهر در این کشور در بسیاری بخش‌ها بر لزوم تسهیل روند مهاجرت کارگران ماهر از خارج به آلمان برای حل این بحران تاکید کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "ان تی وی" آلمان در مطلبی نوشت: کمبود کارگران ماهر یکی از چالش‌های کلیدی برای اقتصاد آلمان محسوب می‌شود. اکنون ائتلاف موسوم به چراغ راهنمایی در این کشور برای حل این بحران تسهیل مهاجرت کارگران ماهر را ترویج می‌کند. اما همه نمایندگان پارلمان آلمان با این مسئله موافق نیستند.

طرحهای ائتلاف آلمان برای مهاجرت کارگران ماهر به منظور مبارزه با کمبود نیروی کار هنوز موضوع بحث‌های داغ است. نانسی فایزر، وزیر کشور فدرال آلمان، از حزب سوسیال دموکرات، در پارلمان برای پیش‌نویس قانون جدیدی که هدف آن تسهیل مهاجرت کارگران ماهر بود، تبلیغ کرد.

وی در این باره گفت: آلمان در رقابت با کشورهای مهاجر برای داشتن بهترین ذهن‌ها است. از سوی دیگر، نمایندگان پارلمان از اتحادیه احزاب متحد مسیحی نگران هستند که موانع مهاجرت بسیار کم شود. الکساندر تروم، سخنگوی سیاست داخلی فراکسیون اتحادیه در این باره گفت: ما باید از سیستم‌های اجتماعی محافظت کنیم.

وزیر کشور فدرال آلمان در این باره گفت: ما این کمبود کارگران ماهر را در زندگی روزمره احساس می‌کنیم. به عنوان مثال، هنگامی که به دنبال یک خدمه برای مهدکودک، به دنبال صنعتگران و برای کادر درمان در بیمارستان هستیم. وی افزود: آلمان برای پوشش این کمبود به مهاجرت از کشورهای دیگر نیاز دارد. کسی که نمی‌خواهد این را بپذیرد شرکت‌های ما را به خطر می اندازد. وی افزود: موانع برای کارگران واجد شرایط خارج از کشور هنوز بسیار زیاد است: دولت فدرال به این «تعدیل اصلاحات 16 ساله» دولت‌های تحت رهبری دموکرات مسیحی پایان خواهد داد.

در این میان هوبرتوس هیل، وزیر کار آلمان هم به تغییرات جمعیتی اشاره کرد که باعث افزایش کمبود کارگران در سال‌های آینده خواهد شد. هیل گفت که دولت برای افزایش جذابیت - به عنوان مثال با افزایش حداقل دستمزد - از "همه راه‌های توقف" در آلمان خارج می‌شود. وی افزود: با این حال، این پتانسیل داخلی و دیجیتالی شدن کافی نیست. هیل گفت: ما به ذهن‌های باهوش و دست‌های کمکی نیاز داریم.

در این شرایط لایحه قانونی ائتلاف چراغ راهنمایی برای تسهیل و جذابیت بیشتر برای کارگران واجد شرایط خارج از کشور برای پذیرش کار در آلمان در نظر گرفته شده است. همچنین ائتلاف دولتی می خواهد سیستم امتیازدهی را بر اساس مدل کانادایی معرفی کند و به رسمیت شناختن مدارک حرفه ای خارجی را تسهیل کند.

لوکاس کوهلر، معاون حزب دموکرات آزاد آلمان هم گفت: اگر کارفرمایی کارمندی پیدا کند، دولت نباید به این موضوع اهمیت دهد که کارگر چقدر واجد شرایط است. وی افزود: بازار کار آلمان خالی است. دیگر نمی‌توانیم کسی را پیدا کنیم.

طبق گزارش موسسه تحقیقات بازار کار و شغلی (IAB)، در پایان سال 2022 بیش از 1.9 میلیون شغل خالی در بازار کار نسبت به قبل وجود داشت که یک رکورد بالا محسوب می‌شود. در پایان سال 2010 هنوز تقریباً 800000 شغل خالی وجود داشت و برای اولین بار در سال 2015 مرز یک میلیون نفر شکسته شد.

طبق بررسی‌های اداره آمار فدرال آلمان، به ندرت ذخیره ای در آلمان برای جایگزینی کارگران ماهر مفقود شده یا به زودی بازنشسته باقی مانده است. بر اساس آخرین نتایج سرشماری خرد، 87 درصد از جمعیت 25 تا 59 ساله در حال حاضر در مشاغل پردرآمد هستند.

صنایع دستی، مراقبت یا فناوری اطلاعات از جمله بخش‌های آسیب دیده از کمبود کارگران ماهر هستند.

به نوشته روزنامه ویرتشافتز ووخه آلمان، همه در یک نکته موافق هستند: کارگران تقریباً در همه جا جستجو می‌شوند، چه در نانوایی، چه در شرکت ساختمانی، چه در مهدکودک‌ها، چه در شرکت‌های پرستاری و چه در شرکت‌های فناوری اطلاعات. شکلی که مهاجرت می تواند کمک کند موضوع بحث‌های سیاسی داغ است. ارقام اداره آمار فدرال نشان می دهد که منابع نیروی انسانی در آلمان به زودی تمام خواهد شد.

هیل، وزیر کار فدرال آلمان هشدار داد که ممکن است تا سال 2035 هفت میلیون کارگر در کشور کمبود داشته باشیم. سخنرانان حزب لیبرال دموکرات و سبزها در پارلمان نیز تأکید کردند که منابع داخلی قادر به پاسخگویی به نیازهای نیروی کار نیست. آلمان به فرهنگ استقبال نیاز دارد و باید کشوری جذاب باشد.

لوکاس کوهلر، رئیس فراکسیون حزب لیبرال دموکرات در پارلمان هم گفت: ما دیگر نمی‌توانیم کسی را پیدا کنیم، از اقتصاد بایرن گرفته تا استارت‌آپ با فناوری پیشرفته در برلین کمبود کارگران ماهر وجود ندارد، بلکه کمبود کارگران وجود دارد.

انتهای پیام/