شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#روسیه#گفتگو#واشنگتن

آمادگی آمریکا برای گفتگو با روسیه در خصوص وضعیت پیمان استارت

آمادگی آمریکا برای گفتگو با روسیه در خصوص وضعیت پیمان استارت

سفیر آمریکا در روسیه در مصاحبه‌ای اعلام کرد: واشنگتن تمایل دارد به اجرای تعهدات دو طرف و کار مشترک برای حفظ توافقنامه کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (پیمان استارت) ادامه دهد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "لین تریسی"، سفیر ایالات متحده در  روسیه در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «کامرسانت» که بامداد امروز، جمعه منتشر شد، اعلام کرد که واشنگتن آماده است تا با نمایندگان روسیه دیدار کرده و در خصوص وضعیت ادامه اجرای تعهدات دو طرف در چارچوب توافقنامه کاهش تسلیحات استراتژیک (پیمان استارت) گفتگو کند. وی تاکید کرد که چنین گفتگوهایی یک تعهد قراردادی دو طرفه است و ایالات متحده آمریکا همچنان به اجرای متقابل توافقات در این خصوص متعهد است.

این دیپلمات گفت: «ما به تلاش برای جهانی بدون جنگ، از جمله از طریق گفتگوی راهبردی گسترده با روسیه در صورت امکان ادامه خواهیم داد. طرف آمریکایی ده‌ها سال برای کاهش زرادخانه های هسته‌ای و ارتقای ثبات تلاش کرده است و علاقه دارد که تلاشها در زمینه کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی ادامه یابد.»

وی افزود: «من با این دیدگاه موافقم که روابط دو کشور در یکی از پایین ترین نقاطی است که می توان در مدت زمان طولانی به یاد آورد. البته، همانطور که می‌دانید، ایالات متحده دیدگاه متفاوتی نسبت به شرایطی دارد که منجر به این وضعیت شده، و به نظر من درک این موضوع بسیار مهم است.»

پیش از این، ولادیمیر ارماکوف، مدیر دپارتمان منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه، کار به روی سندی که بتواند پس از تاریخ انقضای پیمان استارت در ماه فوریه سال 2026 جایگزین آن شود، را در شرایط کنونی غیرممکن دانست. وی یادآور شد که کنترل تسلیحات از وضعیت کلی ژئوپلیتیکی و نظامی-استراتژیک در جهان جدایی ناپذیر است. ارماکوف همچنین از ایالات متحده خواست تا اقدامات مشخصی را برای کاهش تنش و کنار گذاشتن کامل خط مشی خصمانه خود برای تضعیف امنیت روسیه انجام دهد.

سفیر آمریکا، اصطلاح «آنگلوساکسون» در سیاست خارجی روسیه را عجیب و قرون وسطایی خواند

لین تریسی، سفیر ایالات متحده در روسیه در بخش دیگری از مصاحبه با روزنامه کامرسانت از بکار برده شدن اصطلاح "آنگلوساکسون‌ها" که در دکترین به روز شده سیاست خارجی روسیه ذکر شده شگفت زده شد و آن را عجیب و مربوط به قرون وسطایی خواند. 

این دیپلمات گفت: «من می خواهم در مورد اشاره بسیار عجیب (در دکترین سیاست خارجی روسیه) به اصطلاح "آنگلوساکسون ها" صحبت کنم. این اصطلاح در واقع تقریبا متعلق به قرون وسطایی است. در واقع این اصطلاح "ماهیت اصلی ایالات متحده" که یک کشور چند ملیتی است و نمایندگان کشورهای سراسر جهان در آن زندگی می کنند، را منعکس نمی کند.» 

 سفیر جدید آمریکا همچنین در خصوص احساس خود درباره مسئولیتش در روسیه گفت: «من به یاد دارم که اولین باری که به عنوان دانشجو به اینجا آمدم، بیش از 20 سال نداشتم. در زمان اتحاد جماهیر شوروی بود. و اکنون، در سفر سومم به این کشور، می توانم بگویم که مانند گذشته، برای مردمی که در روسیه زندگی می کنند احترام زیادی قائل هستم. روسیه کشوری با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است. و روس‌ها به حق به همه اینها افتخار می کنند.»

خانم تریسی افزود: «اگر بخواهم در مورد تجربه شخصی خود صحبت کنیم، من در بین شهروندان روسیه دوستان و آشناهایی پیدا کرده‌ام که با آنها روابط گرمی دارم. و، به ویژه، به همین دلیل است که من به دیپلماسی عمومی اعتقاد دارم و از آن حمایت می‌کنم: من تأثیر مثبت این تماس‌ها را در دوره‌های دیگری که روابط بین دولتی در سطح پایینی بود، دیده‌ام. ما، ایالات متحده آمریکا، هر چند اختلافی با دولت فدراسیون روسیه داشته باشیم، با مردم روسیه اختلافی نداریم.»

انتهای پیام/