شهرخبر

نخستین سفر وزیر خارجه ایران به بیروت بعد از توافق تهران و ریاض؛ فرصت دیپلماتیک برای گشایش فضای لبنان

نخستین سفر وزیر خارجه ایران به بیروت بعد از توافق تهران و ریاض؛ فرصت دیپلماتیک برای گشایش فضای لبنان

سیاوش فلاح پور کارشناس مسائل لبنان در گفت و گو با تسنیم سفر وزیر خارجه ایران به بیروت بعد از توافق اخیر تهران و ریاض را یک فرصت دیپلماتیک برای گشایش فضای سیاسی در لبنان دانست و تاکید کرد که ایران همواره حامی پیشبرد فضای سیاسی در لبنان بوده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران به لبنان امروز چهارشنبه به بیروت سفر می کند. وی قرار است فردا پنجشنبه با مقام های ارشد لبنان از جمله نبیه بری رئیس پارلمان، نجیب میقاتی نخست وزیر و عبدالله بوحبیب وزیر خارجه دولت پیشبرد امور دیدار کند.

این نخستین سفر وزیر خارجه ایران به بیروت بعد از توافق اسفند ماه تهران و ریاض برای احیای روابط دوجانبه است. توافقی که بسیاری از ناظران آن را فرصتی برای کاهش تنش ها و ایجاد گشایش ها در کشورهای دیگر منطقه از جمله لبنان می دانند.

از آبان ماه سال گذشته که دوره شش ساله ریاست جمهوری میشل عون در لبنان به پایان رسید، پارلمان این کشور هنوز نتوانسته رئیس جمهوری جدید را انتخاب کند و دولت کنونی هم از نظر قانونی، وضعیت موقت دارد و تشکیل دولت جدید در گرو انتخاب رئیس جمهوری و سپس معرفی نخست وزیر جدید است. بسیاری از ناظران معتقدند توافق ایران و عربستان می تواند فرصتی برای کاهش اختلافات بین گروه های سیاسی لبنان و در نتیجه حرکت فضای سیاسی این کشور به سمت جلو است. بویژه اینکه لبنان از بحران اقتصادی رنج می برد و گشایش فضای سیاسی  در این کشور می تواند فرصتی برای بهبود وضعیت اقتصادی آن باشد.

 

سیاوش فلاح‌پور پژوهشگر مسائل لبنان در اندیشکده جریان در پاسخ به اینکه مهمترین دستورکارها و اهداف سفر آقای امیرعبداللهیان به لبنان چیست، تشریح کرد: این دولت نشان داده که در رابطه با مسائل منطقه‌ای اهتمام بیشتری نسبت به دولت سابق دارد و این چندمین سفر وزیر خارجه به لبنان است. همچنین ممکن است رئیس‌جمهوری نیز در آینده سفری در سطح منطقه‌ای داشته باشد. لذا اولین هدف ایران این است که نشان بدهد در سطح منطقه حضور و با متحدانش ارتباط دارد.

وی درباره نگاه ایران به تشکیل دولت در لبنان و پیگیری آن در این سفر نیز گفت: ایران حامی تشکیل دولت در لبنان است و عربستان از ابتدا موضعی کارشکنانه داشته است. بنابراین ایران می‌تواند از این فرصت استفاده کند و نشان دهد که از تشکیل دولت در لبنان حمایت می‌کند.

به گفته این پژوهشگر، امیرعبداللهیان در سفرهای خود همواره پیشنهادات اقتصادی برای مقامات لبنانی در حوزه‌های تامین سوخت و منابع لازم، برق، انرژی و دیگر مسائل داشته است.

فلاح‌پور تاکید کرد: سفر وزیر خارجه به لبنان بعد از آشتی تهران و ریاض، فرصت دیپلماتیک و رسانه‌ای خوبی برای کشور است که باید از آن استفاده شود.

پژوهشگر مسائل لبنان در ادامه درباره تاثیر توافقات اخیر تهران و ریاض بر مسائل منطقه گفت: اصولا تمام پرونده‌های منطقه‌ای متاثر از نزاع بین قدرت‌های این منطقه‌ شامل ایران، عربستان و ترکیه است. بنابراین هر اندازه که تعامل، گفتگو و ارتباط مستقیم بین این قطب‌های قدرت افزایش پیدا کند، تاثیر مثبت خود را روی همه پرونده‌هایی که محل تاثیر این قدرت‌ها هستند نشان می‌دهد.

فلاح‌پور با اشاره به اینکه پرونده یمن اولین پرونده‌ای است که تحت تاثیر توافق اخیر تهران و ریاض است و دو طرف به طور مستقیم راجع به آن در حال مذاکره هستند، افزود: هنوز راجع به لبنان گفتگویی بین ایران و عربستان صورت نگرفته است. همچنانکه نشانه‌ها دال بر این است که لبنان در مذاکرات بین دو طرف فعلا اولویت ندارد. اما به طور کلی هرگونه تحولی بین ایران و عربستان بازتاب مثبت در پرونده لبنان نیز برجای می‌گذارد و در این مقطع بیش از این نمی‌توان در این خصوص پیش‌بینی کرد.

پژوهشگر اندیشکده جریان معتقد است که فعلا لبنان در دستورکار ایران و عربستان نیست و تهران و ریاض بیشترین گشایش‌ها را بعد از توافق اخیر ابتدا در روابط دو جانبه و سپس در بحث یمن داشته‌اند. بنابراین الان زود است که بگوییم سفر وزیر خارجه منجر به تحولات مثبت از سوی ایران و عربستان در رابطه با لبنان خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه آیا مواضع عربستان نسبت به گذشته نسبت به حزب‌الله لبنان تغییر کرده یا خیر، گفت: تا به امروز مواضع عربستان نسبت به حزب‌الله تغییری نداشته است و همچنان موضع منفی ریاض نسبت به مقاومت و حضور آن در دولت پابرجاست.

 

پژوهشگر مسائل لبنان با بیان اینکه فعلا هیچ نشانه‌ای نیز از تغییر رویکرد سعودی در قبال حزب‌الله لبنان مشاهده نشده، تاکید کرد: اگر قرار بود عربستان در این رابطه نگاهش را تغییر دهد باید رفتار متحدان سعودی در لبنان مانند سمیر جعجع، رهبر حزب قوات و دیگر جریان‌های نزدیک تغییر می‌کرد یا به عنوان مثال سفیر عربستان در لبنان توئیتی می‌زد که بتوان از آن استنباط کرد که موضع کشورش تا حدودی تعدیل شده است؛ اما فعلا نشانه‌ای در این راستا دیده نمی‌شود.

 فلاح‌پور در خصوص چشم‌انداز تحولات داخلی لبنان متاثر از توافق تهران و ریاض تاکید کرد که اگر مذاکرات بین ایران و عربستان به ویژه در پرونده یمن به خوبی پیش برود و شاهد گشایش‌هایی در این رابطه باشیم، می‌توان امیدوار بود که پرونده‌های لبنان و عراق نیز متاثر از آن شاهد روند مثبتی باشند.

پژوهشگر مسائل لبنان در نهایت درباره انتخابات ریاست‌جمهوری و تشکیل دولت در این کشور تشریح کرد: در خصوص مسئله ریاست جمهوری در لبنان، موضع فرانسه به ایران نزدیک‌تر است و عملا عربستان نسبت به ایران و فرانسه یک قطب منفی و مانعی در برابر تشکیل دولت به شمار می‌رود. آمریکا نیز در حال حرکت بین این دو قطب است یعنی نه کاملا با چشم‌انداز فرانسوی همراه است و نه با موضع سعودی که به طور کلی ورود مقاومت به دولت‌ها را خط قرمز خود اعلام کرده و با سلیمان فرنجیه، گزینه مقاومت برای پست ریاست جمهوری همراهی نمی‌کند.

انتهای پیام/