شهرخبر

فرمان پوتین در واکنش به توقیف دارایی‌های روسیه

فرمان پوتین در واکنش به توقیف دارایی‌های روسیه

رئیس‌جمهور روسیه در واکنش به توقیف دارایی‌های این کشور توسط کشورهای غربی، روز سه‌شنبه فرمان ایجاد یک سازوکار برای تصاحب موقت دارایی‌های خارجی را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در واکنش به توقیف دارایی‌های این کشور توسط کشورهای غربی، روز سه‌شنبه فرمان ایجاد یک سازوکار برای تصاحب موقت دارایی‌های خارجی را امضا کرد.

در اولین اقدام برای اجرای این فرمان، آژانس مدیریت املاک فدرال روسیه شرکت‌های تابعه فورتوم Fortum و یونیپر Uniper، غول‌های انرژی به ترتیب فنلاندی و آلمانی، را تحت کنترل خود قرار داد.

این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد که این فرمان مجوز تصرف موقت دارایی‌هایی را می‌دهد که "برای عملکرد پایدار بخش انرژی روسیه از اهمیت بالایی برخوردار هستند".

شرکت یونیپر آلمان 83 درصد از سهام یک شرکت تولید و توزیع انرژی مستقر در روسیه موسوم به یونیپرو Unipro را در اختیار داشت، در حالی که شرکت دولتی فورتوم فنلاند بیش از 98 درصد از سهام شرکت تابعه خود را در روسیه در کنترل خود داشت.

بر اساس این گزارش، ظرفیت کل تولید برق این دو شرکت تابعه به ترتیب 11.2 و 4.7 گیگاوات محاسبه شده است.

به گفته آژانس مدیریت املاک فدرال روسیه، این اقدام "عملکرد بی‌وقفه شرکت‌های مهم برای اقتصاد ملی (این کشور) را تضمین می‌کند و خطر تاثیر موقعیت سیاسی کشورهای غیردوست بر امنیت روسیه را از بین می‌برد."

این سازمان همچنین تأکید کرد که مالکان اصلی این شرکت‌ها به طور موقت کنترل دارایی‌های خود را از دست داده‌اند، اما حق تملک خود را به طور کامل از دست نداده‌اند.

این آژانس افزود: این اقدام به حفظ فضای سرمایه گذاری در روسیه و کاهش خروج سرمایه از این کشور کمک می‌کند.

این فرمان همچنین چارچوب قانونی را ایجاد می‌کند که بر اساس آن کرملین می‌تواند در صورت اقدام سایر کشورها برای تصرف اموال خصوصی یا دولتی روسیه و یا تهدید امنیت ملی، انرژی و یا اقتصادی این کشور، دارایی‌های خارجی بیشتری را در اختیار بگیرد.

این در حالی است که بر اساس برآورد رسانه‌ها، آلمان و لهستان تاکنون حدود 22 میلیارد دلار دارایی متعلق به دو شرکت روسی گازپروم و روس نفت را توقیف کرده‌اند.

انتهای پیام/