شهرخبر

دولت سیزدهم وارث عقب‌ماندگی تولید مسکن "دیگران"/ دلایل خروج سازندگان از بازار مسکن چیست؟

دولت سیزدهم وارث عقب‌ماندگی تولید مسکن "دیگران"/ دلایل خروج سازندگان از بازار مسکن چیست؟

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان "دولت وارث عقب‌ماندگی تولید مسکن دیگران است"گفت:دولت امروز باید به نیازهایی پاسخ دهد که نقشی در ایجاد آن نداشته است.

داوود بیگی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به این پرسش که دولت باید چه اقداماتی برای کاهش التهابات بازار مسکن انجام دهد، اظهار کرد:‌ دولت می‌تواند برای کاهش التهابات برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت را برای بخش مسکن تدوین کند.

وی در عین حال با بیان این‌که دولت نمی‌توان این 2 برنامه را با هم پیش ببرد، افزود: التهابات بازار مسکن ریشه در گذشته دارد،‌ در جایی که به‌خوبی عقب‌ماندگی بخش مسکن قابل مشاهده است.

وی تصریح کرد: واقعیت آن است که دولت وارث عقب‌ماندگی تولید مسکن دیگران است و امروز باید به نیازهایی پاسخ دهد که نقشی در ایجاد آن نداشته است.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: برای کاهش التهاب مسکن، کنترل قیمت‌ها و در نهایت رونق تولید مسکن، دولت باید یک سری مشوق‌ها را اجرایی کند.

بیگی‌نژاد تاکید کرد: با این کار، سرمایه‌گذاران به جای این‌که سرمایه خود را به بازارهای موازی مسکن که بعضا در آنها سفته‌بازی روی داده و اقتصاد را دچار مشکل می‌کند، وارد بخش مسکن کرده که منتج به تولید مسکن می‌شود.

وی تاکید کرد: با جهت‌دهی سرمایه‌ها و و رود آنها به ساخت و ساز مسکن، علاوه بر این‌که سرمایه‌گذاران به یک سود منطقی و معقول می‌رسند با تولید مسکن نیاز مسکن هم تا حدودی برطرف می‌شود.

وی با یادآوری این‌که انباشت تقاضا در بازار مسکن به دلیل عدم تولید در سال‌های قبل است، گفت: امروز شاهد آن هستیم که کمبود تولید مسکن روی قیمت و افزایش نرخ‌های مسکن تاثیرگذار بوده است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد:‌ به‌عنوان یکی از راهکارها می‌توان از افرادی که در بخش مسکن، شهرسازی و شهرداری‌ها صاحب‌نظر بوده و برنامه‌های متنوع و مناسبی دارند برای تولید مسکن و جذب سرمایه کمک گرفت. متاسفانه به دلیل نوع نگاه سال‌های اخیر، بسیاری از سازندگان از بخش مسکن خارج شده‌‌اند.

بیگی‌نژاد اظهار کرد: در این رابطه مشاوران املاک می‌توانند با جذب سرمایه‌های خُرد این امکان را فراهم کنند تا سرمایه‌گذاران قوی یا افرادی که نوظهور هستند وارد بخش مسکن شده و در تولید مسکن کمک کنند.

انتهای پیام/