شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#پرسپولیس#دربی#پایتخت

مورد ویژه نیمکت پرسپولیس؛ ۴ دربی‌باز ماهر با سابقه گل‌زنی/ کادرفنی کدام تیم برای دربی آماده‌تر است؟

حساس‌ترین دربی چند سال اخیر فوتبال ایران یک‌شنبه هفته آینده در ورزشگاه آزادی و به میزبانی پرسپولیس برگزار می‌شود. خیلی‌ها معتقدند دربی ربطی به شرایط جدول و بازی‌های گذشته ندارد و مسائل روحی و روانی در روز بازی خیلی مهم است. همچنین عده‌ای معتقدند دربی جایی برای بازیکنان و مربیان بی‌تجربه نیست و تجربه حرف اول و آخر را در این بازی حساس می‌زند. البته که خیلی وقت‌ها این موضوع سندیت پیدا نمی‌کند و شاهد درخشش بازیکنان جوان و بی‌تجربه در دربی بودیم.

با مقایسه بازیکنان دو تیم متوجه می‌شویم که پرسپولیسی‌ها تجربه بیشتری در دربی دارند و اکثر بازیکنان این تیم بارها در این بازی فوق‌العاده مهم و البته پراسترس به میدان رفتند. در استقلال هم بازیکنانی با تجربه بالا در دربی حضور دارند ولی تعدادشان کمتر از باتجربه‌های رقیب است.

روی نیمکت اما شرایط کاملا فرق می‌کند و کفه ترازو به سمت قرمزها است. هرچند ساپینتو دومین دربی خودش را در تهران تجربه می‌کند، ولی در پرتغال و در دوران بازی‌اش بارها دربی‌های مختلفی را پشت سر گذاشته است. به غیر از ریکادرو، خسرو حیدری و بهزاد غلامپور هم تجربه حضور در دربی را دارند.

در طرف مقابل اما ۴ دربی‌باز ماهر که هر کدامشان سابقه گل‌زنی در دربی را هم دارند، روی نیمکت پرسپولیس قرار دارند. افشین پیروانی کاپیتان سابق سرخ‌پوشان و مدیر فعلی پرسپولیس سابقه زیادی در دربی‌ها دارد. پیروانی با ۱۸ حضور در دربی به عنوان بازیکن یکی از باسابقه‌ترین‌ها به حساب می‌آید. افشین در دربی فینال جام حذفی که در سال ۷۸ برگزار شد توانست گل دوم و قهرمانی پرسپولیس را به ثمر برساند و جزو گل‌زنان این بازی مهم محسوب می‌شود. پیروانی در سال‌های اخیر به عنوان سرپرست در دربی‌ها حضور داشته و قبل از آن هم به عنوان مربی روی نیمکت پرسپولیس در دربی نشسته است تا حضور در دربی را در ۳ سمت مختلف تجربه کند.

کریم باقری یکی از بهترین بازیکنان تاریخ  فوتبال ایران عضوی از کادرفنی پرسپولیس طی سال‌های اخیر بوده است. کریم که در زمان فوتبالش همواره جزو خوب‌های دربی بود یک بار سابقه گل‌زنی در دربی را دارد و یکی از قشنگ‌ترین گل‌های تاریخ دربی را وارد دروازه استقلال کرد. در دربی رفت لیگ نهم بازی دو تیم می‌رفت با نتیجه یک بر یک به پایان برسد ولی ناگهان باقری با یک شوت دیدنی در دقایق پایانی توانست دروازه وحید طالب‌لو را باز کند و باعث پیروزی تیمش شود.

یحیی گل‌محمدی سرمربی قرمزها هم به‌عنوان بازیکن ۸ بار دربی را تجربه کرده. یحیی با این‌که یک مدافع آخر بود ولی گل‌های مهمی در دوران فوتبالش به ثمر رساند که گل‌زنی در دربی هم شامل آن می‌شود. در بازی برگشت لیگ دوم حرفه‌ای و در جریان برتری دو بر یک پرسپولیس مقابل استقلال یحیی توانست گل اول تیمش را وارد دروزاه رقیب سنتی کند. نکته جالب در مورد یحیی این است که در چند سال اخیر اکثر بازی‌هایی که تیمش در دربی انجام داده، با نتیجه تساوی به پایان رسیده و فقط یک پیروزی برای او به ثبت رسیده است.

سیدجلال حسینی مربی فعلی پرسپولیس که در پایان سال قبل از فوتبال خداحافظی کرده، دومین حضورش در دربی را به عنوان مربی تجربه می‌کند. کاپیتان سابق و پرافتخار سرخ‌پوشان بارها در دربی به میدان رفت و سابقه گل‌زنی در این بازی مهم را هم در کارنامه دارد. سیدجلال در جریان شکست ۳ بر ۲ پرسپولیس مقابل استقلال در لیگ شانزدهم موفق شد گل دوم تیمش را به ثمر برساند که طبیعتا خاطره‌ای تلخ برای سیدجلال محسوب می‌شود. در مورد حسینی نکته جالب توجه این است که او بیشتر از هر بازیکن دیگری با پیراهن پرسپولیس در لیگ برتر موفق شده بازوبند کاپیتانی تیمش در دربی را بر بازو ببندد.

به طور حتم حضور این ۴ نفر با سابقه‌ای طولانی در دربی خیلی می‌تواند یک‌شنبه به این تیم کمک کند. چهار نفری که روی هم بیشتر از ۵۰ بار در این بازی بزرگ به میدان رفتند...

این مطالب را هم ببینید: