شهرخبر

گزارشی از حاشیه راهپیمایی روز قدس ۱۴۰۲ / از نمایش تجهیزات سپاه تا تعزیه‌خوانی خیابانی

گزارشی از حاشیه راهپیمایی روز قدس ۱۴۰۲ / از نمایش تجهیزات سپاه تا تعزیه‌خوانی خیابانی

ایسنا نوشت:مراسم گسترده راهپیمایی روز جهانی قدس با شعار محوری « فلسطین محور وحدت جهان اسلام ؛ قدس در آستانه آزادی » در سراسر کشور آغاز شد.

در راهپیمایی روز قدس امسال علاوه بر حضور مردم مومن و روزه دار، جمعی از پیروان ادیان الهی ( کلیمیان، ارامنه، آشوری‌ها و زرتشتیان) به همراه رهبران دینی خود حضور داشتند.

بزرگداشت روز جهانی قدس امسال در شرایطی صورت خواهد گرفت که موج همه گیری کرونا نسبت به سال‌های اخیر در ایران و دیگر کشورها فروکش کرده و ملت‌های مسلمان ، حق طلب و آزاده جهان بار دیگر این فرصت را خواهند داشت تا وحدت و همدلی در مقابل اشغالگران صهیونیستی و حامیان مستکبر آنان را نشان داده و آزادی قدس شریف و سرزمین فلسطین را فریاد زنند.

همانگونه که رئیس ستاد انتفاضه و راهپیمایی روز قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به دستاوردهای راهبردی و تعیین‌کننده اخیر مقاومت اسلامی فلسطین برابر رژیم اشغالگر و جنایتکار صهیونیستی گفته است؛ امروز بیش از هر زمانی شاهد وحدت ، هماهنگی و هم‌افزایی گروههای مبارز فلسطینی و نیز شکل‌گیری جبهه یکپارچه ضد صهیونیستی از جنوب لبنان و جولان سوریه تا غزه و کرانه باختری هستیم که در مدت کوتاهی نتایج و پیامدهای آن رژیم صهیونیستی را با چالش سهمگینی مواجه ساخته است.

بیش از ۴۰۰۰ خبرنگار، عکاس و تصویربردار داخلی و خارجی راهپیمایی روز قدس را پوشش خبری و رسانه‌ای می‌دهند. از این تعداد ، بیش از ۱۵۰ نفر از عوامل رسانه‌های خارجی مراسم را در سراسر کشور پوشش خبری دادند.

راهپیمایان دوستدار سردار شهید حاج قاسم سلیمانی عکس آن شهید را به همراه داشتند و با تکان دادن پرچم ایران در دست‌هایشان شعارهایی از جمله « مرگ بر آمریکا»، « مرگ بر اسراییل» ، «حیدر حیدر» ، «این همه لشگر آمده به عشق رهبر آمده » و ... سر دادند.

هم‌چنین شعارهایی در حمایت از حجاب سر داده شد.

1.jpg

پرچم حزب الله لبنان و نیروی مقاومت و عکس شهدای فلسطینی در دست شرکت کنندگان در راهپیمایی روز قدس در تهران مشهود بود.

2.jpg

پرچم فلسطین نیز در مسیر راهپیمایی روز قدس توسط نیروهای بسیج و مردمی برافراشته شده بود. عده‌ای از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی روز قدس در تهران نیز پرچم فلسطین را در مسیری از راهپیمایی همراه می‌بردند.

3.jpg

هم‌چنین نونهالان در حاشیه راهپیمایی برای پیوستن به جمع حاضر و خواندن سرود آماده می‌شدند.

4.jpg

برخی دست نوشته‌هایی با مضامین « تل آویو تل آویو ما داریم میاییم»، « در آن‌جایی که فکرش را هم نمی‌کنید ما در نزدیک شما هستیم» و ... در دست داشتند و برخی نیز صورتک‌های کاریکاتوری از شخصیت های ضد مقاومت را نمایش می‌دادند.

7.jpg

اجرای تعزیه جنگ خندق در خیابان انقلاب تهران از جمله فعالیت‌های غرفه‌های تعبیه شده در حاشیه راهپیمایی روز قدس بود.

8.jpg

برخی از تجهیزات و خودروهای نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در میدان فلسطین تهران به نمایش درآمد.

9.jpg

از دیگر حاشیه‌هایمراسم امروز سوزاندن پرچم آمریکا و اسراییل در جریان برگزاری راهپیمایی قدس بود.

10.jpg

نیجریه‌ای‌های مقیم ایران نیز در مراسم راهپیمایی روز قدس امسال حضور داشتند.

سخنران امسال مراسم روز جهانی قدس در تهران محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی بود که با بیان این‌که «روز قدس به ما نشان داد که راه موفقیت و پیشرفت و اتحاد ما، راه مقاومت و راه پیشرفت است»، گفت: امروز فلسطین تبدیل به کانونی برای دفاع از ارزش های اسلامی شده است.

11.jpg

تصویر سردار جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان در دست راهپیمایی کنندگان روز قدس تهران نیز زینت بخش راهپیمایی امروز بود.

۲۱۲۱۷