شهرخبر

بازار نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی با کمبود عرضه مواجه می‌شود

بازار نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی با کمبود عرضه مواجه می‌شود

طبق گزارش اوپک، کاهش تولید این گروه و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس بازارهای جهانی را در سه‌ماهه پایانی سال جاری میلادی با ۲ میلیون بشکه کمبود عرضه مواجه خواهد کرد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، آخرین اطلاعات اوپک نشان می‌دهد کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس که در هفته گذشته اعلام شد بازارهای جهانی را در ادامه سال جاری میلادی با کمبود شدید عرضه نفت مواجه خواهد کرد.

 طبق گزارش این سازمان، کاهش تولید عربستان و شرکایش در ائتلاف اوپک پلاس بازارهای جهانی را در سه‌ماهه پایانی سال جاری میلادی با 2 میلیون بشکه کمبود عرضه مواجه خواهد کرد.

 بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوپک پلاس با اعلام کاهش تولید خود در دوم آوریل تاجران نفت خام را شوکه کرده و قیمت‌ها را افزایش دادند. مقامات اوپک اعلام کردند این اقدام برای حفظ ثبات بازار نفت الزامی بوده، اما آژانس بین‌المللی انرژی این تصمیم را یک «غافلگیری بد» می‌داند.

 قیمت نفت از زمان اعلام این کاهش تولید تا 87 دلار در هر بشکه افزایش یافته است. بدین‌ترتیب ترس از تورم بالا و کند شدن رشد اقتصاد دنیا افزایش یافته، اما درآمد 23 عضو ائتلاف اوپک پلاس هم بالا رفته است. برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند دورنمای کاهش عرضه قیمت نفت را دوباره به 100 دلار در هر بشکه می‌رساند.

 در گزارش روز پنجشنبه اوپک دلایلی برای این کاهش تولید اعلام‌شده که پیش‌بینی مازاد عرضه در این سه‌ماهه را کم‌رنگ می‌کند. ذخایر نفتی بالاتر از متوسط سطح پنج‌ساله قرار دارند و تولید فعلی 13 عضو اوپک با 28.8 میلیون بشکه در روز حدود 300 هزار بشکه بیشتر از آن چیزی است که در سه‌ماهه دوم مورد نیاز است.

 اما اوپک پیش‌بینی می‌کند بازارهای نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی با کمبود عرضه مواجه شوند و این کاهش تولید جدید شدت این کمبود را بیشتر و مدت آن را طولانی‌تر می‌کند.

 درست است که ائتلاف اوپک پلاس این کاهش تولید را یک اقدام پیشگیرانه با هدف حفظ ثبات بازار اعلام کرده، اما همچنان پیش‌بینی می‌کند تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری میلادی افزایش یابد. طبق گزارش این گروه، مصرف جهانی نفت 2.3 میلیون بشکه در روز افزایش یافته، از سطح قبل‌از بحران کرونا فراتر رفته و به رکورد 101.89 میلیون بشکه در روز می‌رسد.

 در عمل، کاهش تولید اوپک کمتر از آن‌چیزی است که اعلام شده، چون بسیاری از اعضای این گروه همین حالا هم پایین‌تر از هدف تعیین‌شده تولید می‌کنند. اما حتی اگر فقط تولیدکنندگان بزرگ حاشیه خلیج فارس این کاهش تولید را اعمال کنند، تولید اوپک حدود 28 میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد، یعنی 1.6 میلیون بشکه در روز کمتر از آن‌چه در سه‌ماهه سوم مورد نیاز است و حداقل 2 میلیون بشکه کمتر از نفت مورد نیاز در سه‌ماهه پایانی سال جاری میلادی.

 اوپک پیش‌بینی می‌کند تقاضا برای نفت خام این گروه در سه‌ماهه پایانی 2023 به 3.3 میلیون بشکه در روز برسد.

 انتهای پیام/