به گزارش اکوایران، هفته تعطیلات عید پسح در اسرائیل، هفته‌ای مرگبار و سرشار از رگبار راکت‌ها، حمله پهپادهای دشمن، تیراندازی و ضرب و جرح از طریق خودروها بود. این مسئله این جامعه عمیقا متفرق و پاره‌پاره شده را بر آن داشته تا بر سر یک چیز به توافق برسند: دشمنانش بوی خون می‌دهند.

خطر فروپاشی موجودیت رژیم

به نوشته بلومبرگ، تعداد شگفت‌انگیزی از کارشناسان امنیتی، از جمله برخی که در گذشته در زمان نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو خدمت کرده‌اند، می‌گویند که او مقصر افزایش خشونت‌هاست –که نتیجه مستقیم برنامه‌های او برای اصلاحات قضایی است. طرح پیشنهادی مورد حمایت کابینه او که قدرت دادگاه‌ها را به شکل قابل توجهی محدود می‌کند، اعتراضات گسترده و تهدید نیروهای ذخیره نخبه برای تجدید نظر در خدمات داوطلبانه را برانگیخته است.

سرلشکر بازنشسته عاموس گیلاد، که بیش از ده سال سابقه ریاست دفتر امور سیاسی-نظامی با نفوذ وزارت دفاع را بر عهده داشته که هشت سال در دوره نخست‌وزیری نتانیاهو بوده، نوشته دشمنان اسرائیل با ناباوری چشمان خود را می‌مالند و به این فکر می کنند که آیا این رژیم «تصمیم گرفته است از طریق خودکشی بمیرد».

2

اظهارات گیلاد در پی دوره‌ای از تبادل آتش مستمر میان اسرائیل و گروه‌های شبه نظامی در داخل سوریه، لبنان و سرزمین‌های فلسطینی ایراد شده است. این جنگ هم‌چنین جنگ در سایه‌ اسرائیل با دشمن سرسخت خود، ایران، را -که برای دفاع از حکومت بشار اسد، حضور نظامی و امنیتی در سوریه ایجاد کرده و از گروه‌های مخالف موجودیت اسرائیل حمایت می‌کند- تشدید کرده است

گیلاد با استفاده از اصطلاحی تحقیرآمیز که توسط منتقدان اصلاحات قضائی استفاده می‌شود مدعی شده: « اگرچه اسرائیل در اوج قدرت نظامی، دیپلماتیک، اقتصادی و استراتژیک خود قرار دارد، اما درک قدرت آن پس از اعلام تغییر رژیم توسط کابینه کاهش یافته است».

ژنرال الیزر شکدی که به مدت چهار سال ریاست نیروی هوایی را بر عهده داشت، فروپاشی جامعه اسرائیل را «خطرناک‌تر از هر تهدید خارجی» خواند و خواستار توقف اصلاحات قضایی شد. او به روزنامه یدیعوت آحرونوت گفت: «هرگز، حتی در بدترین شرایط، مانند الان احساس نکرده‌ام که موجودیت ما در خطر است».

دوشنبه شب، نتانیاهو تا حدی عقب‌نشینی کرد و گفت که مقصر کابینه قبلی است و او تلاش خود را می‌کند. او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «کشور [رژیم] ما تحت یک حمله تروریستی است. اما الان شروع نشده است».

دعوت از آتش‌بار دشمن

نتانیاهو، یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون را متهم کرد که در هنگام هشدار درباره فروپاشی رژیم در اثر بازنگری قضایی، از آتش‌بار دشمن دعوت کرده است. او گفت: «دشمنان ما این را می‌بینند، این را می‌شنوند. آن‌ها بر این باورند که می‌توانند با ترکیبی از حملات از لبنان، سوریه و غزه با ما مقابله کنند. اکنون لحظه سرنوشت‌ساز ماست». نتانیاهو مدعی شده که وضعیت به زودی بهبود خواهد یافت. او هم‌چنین دو هفته پس از اخراج وزیر دفاع، یوآو گالانت به دلیل اصرار برای توقف طرح اصلاحات قضایی، رسماً او را به سمت خود بازگرداند.

3

نتانیاهو معتقد است که سیستم قضایی باید اصلاح شود زیرا قوه قضاییه بیش از حد قدرتمند شده است. در حال حاضر او این قانون را متوقف کرد تا طرفین بتوانند در مورد مصالحه مذاکره کنند. اکثر آن‌ها نسبت به موفقیت مذاکرات تردید دارند و نتانیاهو شب گذشته تکرار کرد که نسخه‌ای از اصلاحات نهایی تصویب خواهد شد.

اصلاح پیشنهادی مخالفت شدیدی را برانگیخته است، با مخالفت‌هایی از جمله از سوی رئیس‌جمهور اسحاق هرتزوگ، اقتصاددانان برنده نوبل، روسای فعلی و سابق بانک مرکزی اسرائیل و صنعت قدرتمند فناوری مواجه شده است. هفته گذشته، امیر یارون، رئیس بانک اسرائیل هشدار داد که در بدترین سناریو، این طرح می تواند رشد اقتصادی این رژیم را تا 2.8 درصد به مدت سه سال کاهش دهد.

نیروهای ذخیره، از جمله خلبانان و اعضای یگان‌های اطلاعاتی و رزمی نخبه می‌گویند این طرح دموکراسی [ظاهری] اسرائیل را تضعیف می‌کند، قوه‌قضاییه را از بین می‌برد و آن‌ها را در معرض اتهامات بین‌المللی برای جنایات جنگی قرار می‌دهد. برخی تهدید کردند که از آموزش یا خدمات خودداری می‌کنند. با این حال، در شرایط حملات کنونی چنین امتناعی دیده نشده است.

دریاسالار دانیل هاگاری، سخنگوی ارشد ارتش، گفت: «دشمنان ما ممکن است به دلیل اتفاقاتی که در داخل اسرائیل می‌افتد، فرصتی را ببینند، اما باید هشیار بود تا توانایی اسرائیل به هم نخورد». او گفت که نیروهای اسراییل هم در غزه و هم در لبنان به طور همزمان درگیر بودند و بسیاری از خلبانان نیروهای ذخیره در عملیات شرکت کردند و این نشان می‌دهد که آنها بدون توجه به اختلافات سیاسی مایل به خدمت هستند.

سرهنگ الاد سینامون که فرماندهی گردان پدافند هوایی را بر عهده دارد که سیستم ضد موشکی گنبد آهنین را در جنوب اسرائیل اداره می‌کند، در مصاحبه ای گفت که هیچ یک از نیروهایش آموزش را رد نکردند و هنگامی که پس از حملات موشکی اخیر اعلام فراخوان شد، برخی بدون تماس حاضر شدند.

با این حال، سرلشکر تامیر هیمن، فرمانده سابق اطلاعات نظامی گفته که پس از اخراج گالانت، اعتمادش به نتانیاهو را از دست داد. هیمن که اکنون یک اندیشکده امور امنیتی در تل آویو را اداره می کند، گفت: «من به قضاوت امنیتی نخست وزیر بنیامین نتانیاهو اعتماد ندارم. وی افزود: «آسیبی که این طرح به انسجام داخلی، اقتصاد و روابط اسرائیل با آمریکا وارد کرده است ممکن است غیرقابل برگشت باشد». او گفت: «دو احتمال به ذهن می‌رسد: اول این‌که نتانیاهو دیگر آدم معقولی نیست و نیاز به توضیح دیگری وجود ندارد. دوم، نتانیاهو چیزی نقشه بزرگی در سر دارد و آماده از هر چیزی برای آن هزینه کند -از جمله بی‌شرمی سیاسی، بی‌ثباتی داخلی، بحران اقتصادی و وخامت اوضاع امنیتی. وقتی به انقلاب قضایی نگاه می‌کنم، هزینه‌های آن توجیهی ندارد».