شهرخبر

۹۳۵۰ تخت بیمارستانی جدید در سال جاری راه‌اندازی می‌شود

9350 تخت بیمارستانی جدید در سال جاری راه‌اندازی می‌شود

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه لیست انتظار کاشت حلزون شنوایی به صفر رسیده است، از راه‌اندازی ۹۳۵۰ تخت بیمارستانی جدید در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سعید کریمی؛ معاون درمان وزارت بهداشت درباره اولویت‌های این معاونت در سال جاری اظهار کرد: برنامه ما در سال 1402، راه‌اندازی 9 هزار و 350 تخت جدید بیمارستانی است.

بسته خدمتی بیماران خاص و صعب‌العلاج در سال جاری گسترش می‌یابد؛ در سال‌های قبل تعداد بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج محدود بود که در حال حاضر به 44 بیماری افزایش یافته که البته بر حسب منابعی که به وزارت بهداشت اختصاص می‌یابد تا 100 بیماری نیز قابل افزایش است.

وی با اشاره به سالمند شدن جمعیت در دهه‌های آینده گفت: بسته خدمتی سالمندی جمعیت در حال تهیه و تدوین است و در زمینه طب سالمندی، اقدامات خوب و مثبتی انجام شده است. همچنین اقدام ویژه‌ای برای کاهش تروما، حوادث و سوانح در حال انجام است و بسته خدمتی آن، تدوین می‌شود.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: هماهنگی‌های خوبی بین معاونت بهداشت و درمان وزارت بهداشت برای پیشگیری و درمان سرطان ایجاد شده و یک مسئول برای آن مشخص شده تا ارائه خدمات در این زمینه با رویکرد پیشگیری، تقویت شود البته برای بیماران مبتلا به سرطان نیز خدمات در دسترس و کاهش هزینه‌ها از طریق صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج در دستور کار قرار دارد.

کریمی از بیماری‌های قلبی و عروقی و غیرواگیر به عنوان دیگر علل مرگ و میر جمعیت یاد کرد و افزود: بسته‌های خدمتی 247 و 724 که مربوط به خدمات مربوط به سکته‌های حاد قلبی و مغزی است، تقویت می‌شود.

وی با بیان اینکه با کاشت حلزون شنوایی در سال گذشته، لیست انتظار بیماران به «صفر» رسید، افزود: برخی بیماری‌ها مانند هپاتیت C در دوران گذشته قابل درمان نبود اما در حال حاضر، درمان و داروهایی برای آن مشخص شده که در دستور کار معاونت درمان وزارت بهداشت قرار دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: متاسفانه دیالیز بیماران، کاهش کیفیت زندگی را به همراه دارد. یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت در سال جاری، تقویت پیوند اعضا است و منابع آن از طریق صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و سایر منابع، تامین می‌شود.

کریمی به کمبود نیروی انسانی تخصصی و فوق تخصصی اشاره و خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌هایی که با معاونت آموزشی وزارت بهداشت داشتیم، ظرفیت و ورودی مقطع تخصصی پزشکی افزایش یافته به‌گونه‌ای که فارغ‌التحصیلان مقطع تخصص پزشکی در سال گذشته، حدود 2 هزار و 700 نفر بود اما ظرفیت تخصص در همان سال به بیش از 4 هزار نفر رسید و محصول این افزایش ظرفیت، 4 سال آینده قابل مشاهده است.

وی اضافه کرد: برای برخی رشته‌ها از جمله طب اورژانس، بیهوشی و جراحی قلب که اقبال کمتری به آنها بوده، اقدامات و مشوق‌های آموزشی انجام شده و البته اقداماتی نیز در زمینه تعرفه آنها انجام می‌شود تا این رشته‌ها احیا و اقبال بیشتری از سوی داوطلبان تخصصی شود.

انتهای پیام/