شهرخبر

رصد و پایش فضای مجازی در خصوص خرید و فروش نوزادان حیات وحش

رصد و پایش فضای مجازی در خصوص خرید و فروش نوزادان حیات وحش

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در نامه‌ای خطاب به مدیران کل محیط زیست استان‌ها انجام اقدامات پیشگیرانه در فصل زادآوری حیات وحش و رصد فضای مجازی در خصوص خرید و فروش نوزادان حیات وحش تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با توجه به اینکه فصل بهار، فصل زادآوری و زایش تمام گونه‌های حیات وحش و گیاهان است و حیات وحش در این فصل نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارد، سرهنگ جمشید محبت‌خانی؛ فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به مدیران کل حفاظت محیط زیست استان‌ها بر لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه در فصل زادآوری حیات وحش تأکید کرده است.

در این نامه آمده است:

نظر به فرا رسیدن فصل زادآوری حیات وحش در مناطق تحت مدیریت سازمان متبوع و لزوم حفاظت و صیانت هرچه بیشتر گونه‌ها در این فصل، خواهشمند است دستور فرمایید موارد ذیل در دستور کار تمام نیروها به‌ویژه نیروهای یگان حفاظت استان قرار گیرد.

1- انجام اقدامات آموزشی و فرهنگ‌سازی در رسانه‌های سمعی و بصری استانی و آگاهی‌بخشی به گردشگران، جوامع محلی و آحاد مردم در خصوص فصل زادآوری حیات وحش و لزوم حفاظت از گونه‌ها.

2- کنترل گردشگران، ورزشکاران و... و انجام اقدامات آموزشی- فرهنگی در خصوص عدم ایجاد آلودگی صوتی و کمک به حفظ آرامش حیات وحش در این فصل.

3- کنترل و انجام اقدامات  آموزشی در خصوص عدم غذارسانی دستی به حیات وحش در این فصل.

4- تأکید در رصد و پایش بیشتر مناطق جهت جلوگیری از زنده‌گیری نوزادان حیات وحش، برداشت جوجه و تخم پرندگان، به ویژه پرندگان شکاری که در سال‌های اخیر به یک چالش بزرگ تبدیل شده است.

5- تأکید در رصد و پایش فضای مجازی در خصوص خرید و فروش نوزادان حیات وحش، جوجه و تخم پرندگان شکاری که متعاقب آن  متأسفانه فروش حیات وحش به‌صورت حضوری و یا غیرحضوری (توسط پیک، تاکسی اینترنتی، اتوبوس بین شهری و باربری‌های شهرستان‌ها و...) صورت گرفته که در سال‌های اخیر به چالشی جدی مبدل شده و افراد و باندهایی در این بخش فعال شده‌اند که این مهم قابل تأمل بوده و یکی از راه‌های مهم، کنترل و عدم برداشت حیات وحش از طبیعت است.

6- نظارت کامل مدیر کل محترم و فرمانده یگان حفاظت استان بر اجرای مفاد بندهای فوق‌الذکر

انتهای پیام/