شهرخبر

توضیحات سازمانی بهزیستی درخصوص ارائه مشاوره خودکشی

توضیحات سازمانی بهزیستی درخصوص ارائه مشاوره خودکشی

روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور درخصوص ارائه مشاوره خودکشی، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در پی انتشار خبر جعلی «بهزیستی به 7 میلیون نفر برای پیشگیری از خودکشی مشاوره داد!» در برخی رسانه‌ها، روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور توضیحاتی به منظور تنویر افکار عمومی منتشر کرد.

در این اطلاعیه‌ای آمده است: اخبار منتشره با موضوع «بهزیستی به 7 میلیون نفر برای پیشگیری از خودکشی مشاوره داد! » نه‌تنها صحیح نیست، بلکه ناشی از یک برداشت اشتباه یا شیطنت رسانه‌ای، سراسر کذب با هدف ایجاد یاس و نامیدی در میان مردم منتشر شده‌ است این سازمان پیگیری حقوقی این موضوع را از مرجع قضایی برای خود محفوظ می‌داند.

آمار اعلام شده در خصوص خدمات سازمان بهزیستی در حوزه خودکشی مربوط به برنامه‌های پیشگیرانه، آموزشی و کمپین‌های محلی است که نه تنها نشان از وضعیت ناراحت‌کننده این آسیب در کشورمان ندارد، بلکه نشان از اهتمام نظام و دولت‌های مختلف در سال‌های پس از انقلاب، نسبت به کنترل این آسیب در راستای اقدامات پیشگیرانه است.

بر پایه گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت، نرخ متوسط خودکشی جهان حدود 10 در 100 هزار نفر است (سازمان جهانی بهداشت 2018) و بر پایه همین آمار بیشترین میزان خودکشی مربوط به کشورهای اروپایی و کمترین میزان خودکشی‌ها مربوط به کشورهای شرق مدیترانه است.

اما آمار خودکشی‌ در ایران به نسبت جهان، به دلایلی همچون نگاه اعتقادی مردم نسبت به این حرام شرعی، سبک زندگی، باورهای مذهبی و فرهنگی، حمایت‌ها و تعامل و ارتباطات خانوادگی و همچنین تلاش دستگاه‌های مختلف در سال‌های پس از انقلاب، میزان کمتری را نشان می‌دهد. این رقم در ایران بسیار کمتر و در واقع رتبه‌های آخر جدول جهانی آمار خودکشی را داشته است که البته لازم است که با ارتقاء و افزایش ضریب نفوذ برنامه‌های آموزشی ـ آگاه سازی و مداخلاتی این میزان کمتر از این شود.

سازمان بهزیستی به عنوان یک سازمان تخصصی در کنار دیگر دستگاه‌های مسئول و فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی با ارائه خدمات پیشگیرانه نسبت به بهبود ارتقای سطح سلامت اجتماعی و روانی جامعه در بسترهای گوناگون نهایت تلاش خود را به کار خواهد بست.

انتهای پیام/