شهرخبر
یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۳

هنوز به طور مشخص به بازیکنان اطلاع داده نشده که اگر بدهی به استراماچونی پرداخت نشود و فیفا ناچار به اعمال کسر امتیاز شود، این کسر امتیاز در لیگ کنونی محاسبه خواهد شد یا لیگ آینده.

استقلال

به گزارش همشهری آنلاین شمارش معکوس برای صدور حکم قطعی استقلال در پرونده استراماچونی آغاز شده و زمان آن چنانی تا پایان مهلت داده شده از سوی فیفا باقی نمانده است. درعین حال که باشگاه استقلال به موعد مورد نظر نزدیک می‌شود و اگر پرداختی انجام نشود، جرایم سنگینی صادر می‌شود، مجموعه تیم با شتاب به سمت قهرمانی پیش می‌رود و هر روز امیدهایش برای دستیابی به جام قهرمانی فزونی می‌گیرد.
بازیکنان استقلال با کمترین توجه ممکن نسبت به اتفاقات اخیر مدیریتی در این باشگاه برد دیگری را به دست آوردند و موفق شدند ۳ امتیاز شیرین از اراک با خود به تهران بیاورند و در روزی که سپاهان نیز به تراکتور باخت، امتیازات خود را با صدرنشین لیگ برتر برابرکنند.
اکنون سپاهان فقط به لطف تفاضل گل بهتر در صدرجدول قرار دارد و یک لغزش از سوی حریف اصفهانی کافی است تا استقلال جای این تیم را در صدر جدول بگیرد. استقلال عمیقاً به جام قهرمانی لیگ بیست و دوم نزدیک است اما ممکن است حکمی که بعد از تاریخ ۳۱ فروردین ماه از سوی فیفا صادر می‌شود تمام زحمات بازیکنان و اعضای کادر فنی را برباد دهد.
این نگرانی به اردوی استقلال هم کشیده و بسیاری از بازیکنان این تیم در صحبت‌هایی که با هم داشته‌اند به موضوع کسر امتیاز اشاره کرده‌اند و نگرانند که با پرداخت نشدن دوباره بدهی به استراماچونی این بار قهرمانی را در لیگ برتر از دست بدهند.
هرچند که هنوز به طور مشخص به بازیکنان اطلاع داده نشده که اگر بدهی به استراماچونی پرداخت نشود و فیفا ناچار به اعمال کسر امتیاز شود، این کسر امتیاز در لیگ کنونی محاسبه خواهد شد یا لیگ آینده اما همین ابهام در روح و روان بازیکنان اثرگذاشته و حتی آنها در مصاحبه‌های بعد از بازی با آلومینیوم اراک نیز به این موضوع اشاره و خواستار روشن شدن تکلیف بدهی استراماچونی شده‌اند.
اینکه باشگاه استقلال در زمان باقی مانده تا پایان مهلت تعیین شده آیا قادر به پرداخت بدهی استراماچونی باشد یا خیر با توجه به اختلافاتی که میان مدیران این باشگاه و مسئولان سازمان خصوصی‌سازی شکل گرفته، روشن نیست و ممکن است اختلافات دوباره دامن باشگاه استقلال را بگیرد و منجر به یک فاجعه دیگر شود و در فصلی که مجموعه استقلال به قهرمانی لیگ برتر نزدیک است، ناگهان حکم کسر امتیاز تمام آمال و آرزوهای بازیکنان را از میان برده و موجی از یأس و نا امیدی را در این باشگاه ایجاد کند.
آنچه مسلم است در شرایط کنونی فقط سرعت در پرداخت بدهی استراماچونی می‌تواند از حجم نگرانی بازیکنان و اعضای کادر فنی استقلال بکاهد وگرنه نباید توقعی از بازیکنان استقلال داشت که بعد از تاریخ ۳۱ فروردین و اعلام حکم کسر امتیاز و دیگر جرایم، انگیزه‌ای برای رقابت باقی بماند؛ بازیکنانی که همین حالا بواسطه از دست دادن لیگ قهرمانان آسیا به‌شدت از مدیران باشگاه خود گله دارند و حتی خواستار برخورد با خاطیان این ماجرا هستند.
 
استقلال نمی‌تواند کمپ را بفروشد
طی روزهای گذشته شایعاتی درباره فروش کمپ ناصر حجازی مطرح شده و برخی از احتمال انتقال سند این مجموعه به‌نام دیگری پرده برداشته اند. دلیل این کار پرداخت بدهی استراماچونی اعلام شده درحالی که طبق استعلامی که از وزارت ورزش و دیگر نهادهای مرتبط گرفته شده، کمپ ناصر حجازی قابل فروش نیست و جزو دارایی‌های غیرقابل فروش باشگاه استقلال محسوب می‌شود. با توجه به اینکه سهام باشگاه استقلال نیز به مردم عرضه شده، فروش املاک باشگاه استقلال پروسه‌ای ناشدنی است. ضمن اینکه به‌دلیل شفاف نبودن حساب‌های باشگاه استقلال سازمان خصوصی‌سازی تا تعیین تکلیف بسیاری از ابهامات مالی اجازه هیچ دخل و تصرفی را به غیر نخواهد داد و مدیران باشگاه استقلال ناچارند این مبلغ را از جای دیگری تأمین کنند. البته اگر عزمی برای این کار باشد.