شهرخبر
شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۴

کاربران شبکه‌های اجتماعی به حضور بدون حجاب بعضی سلبریتی‌ها در مراسم خاکسپاری کیومرث پوراحمد واکنش نشان دادند.

کتایون ریاحی - معتمدآریا - گلاب آدینه

به گزارش همشهری آنلاین، در مراسم خاکسپاری کیومرث پوراحمد که با خودکشی به زندگی خود پایان داد، تعداد اندک و انگشت شماری از سلبریتی‌ها همچون کتایون ریاحی، گلاب آدینه و فاطمه معتمدآریا بدون حجاب حداقلی به صورت کشف حجاب در این مراسم حضور یافتند. این رفتار، واکنش کاربران فضای مجازی را در پی داشت که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

برخی کاربران می گویند این کار اقدام غیر شرعی و قانون شکنی است. در مقابل تعدادی دیگری معتقدند با توجه به سن و سال این افراد مشکلی شرعی وجود ندارد و این افراد فقط رعایت قانون را نکرده اند. اشاره این افراد به آیه 60 سوره نور است که می فرماید... حجاب بر زنهای سالخورده و ناامید از ازدواج ، در صورت پرهیز از خودآرایی و زینت واجب نیست: «وَالْقَوَاعِدُ مِنَ النِّسَاءِ اللَّاتِی لَا یَرْجُونَ نِکَاحًا فَلَیْسَ عَلَیْهِنَّ جُنَاحٌ أَنْ یَضَعْنَ ثِیَابَهُنَّ غَیْرَ مُتَبَرِّجَاتٍ بِزِینَةٍ ۖ وَأَنْ یَسْتَعْفِفْنَ خَیْرٌ لَهُنَّ ۗ وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ» و زنان از کار افتاده‌ای که امید به ازدواج ندارند گناهی بر آنها نیست که لباسهای (روئین) خود را بر زمین بگذارند به شرط اینکه در برابر مردم خود آرائی نکنند... .

اما این اقدام نامتعارف حاشیه دیگری نیز داشت. برخی کاربران با استناد به مصاحبه های قبلی کتایون ریاحی، اقدام به خودکشی وی را یادآور شدند و آن را با خودکشی کیومرث پوراحمد مقایسه کردند.

این کاربران باتوجه به شایع بودن خودکشی در بین این افراد، افسردگی، حس پوچ بودن و بی هدفی ناشی از ضعف باور های دینی را عامل اصلی خودکشی آنها می دانند.

یکی دیگر از کاربران فضای مجازی ضمن اشاره به خواندن شاهنامه توسط کتایون ریاحی در مراسم خاکسپاری، نوشت: «زن ایرانی تو همین شاهنامه‌ای که تو خوندی به حجاب و پاکدامنی معروفه».

فلیپ ساپرکین، بازیگری که در ایران متولد شده و مادرش ایرانی بوده و اکنون در آلمان زندگی می‌کند، این کشف حجاب را مورد نقد قرار داد و نوشت: «در همون خارج، زن‌های باکلاس برای احترام یک شال میندازن رو سرشون.»