شهرخبر

پلاک‌های تملک شده در بافت فرسوده سیروس"دندان موشی"هستند/ خانه‌ها در حال ریزش است

پلاک‌های تملک شده در بافت فرسوده سیروس"دندان موشی"هستند/ خانه‌ها در حال ریزش است

کارشناس مسکن با بیان این‌که در محله سیروس کلی پلاک تملک شده که همه‌ آنها دندان موشی" است خواستار تصویب قوانین محکم برای تملک شهرداری در بافت‌های فرسوده شد.

سیدمهدی هدایت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با یادآوری این‌که در حوزه بافت فرسوده یک مشکل قانونی داریم که باید حتما مجلس به ما کمک کند، اظهار کرد: از مجلس می‌خواهیم که قوانین محکم‌تر، تاثیرگذارتر و موثرتر برای بحث تملک در بافت به شهرداری‌ها بدهند.

وی  با اشاره به این‌که در بافت فرسوده دچار یک معضل هستیم، ادامه داد: تعدادی مثلاً 20 مالک پلاک می‌آیند و برای تجمیع توافق می‌کنند. با این کار چون از مشوق‌ها استفاده می‌کنند مشارکت برای همه آنها اقتصادی است. اما از میان اینها یک بنگاهی یک خانه می‌خرد با اینها توافق نمی‌کند و یک چیزی مازاد می‌خواهد!

وی افزود: یا مثلاً در جمع این افراد آدم‌های خاصی وجود دارد که با سایر پلاک‌ها تجمیع نمی‌کند و در نهایت 20 پلاک تجمیع شده شکست می‌خورد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خواستار صدور مجوز برای تجمیع واحدهای مسکونی در تقاطع‌ها و معابر برای واگذاری آنها به سرمایه‌گذارها شد و گفت: با شرکت "کوزو" صحبت کرده‌ام، با همه شرکت‌های بزرگ جلسه گذاشته‌ و گفته‌ایم بیایند در بافت کار کنند، طرف می‌گوید که پول دارم بافت هم توجیه دارد می‌آیم اما یک گیر دارد.

هدایت توضیح داد: طرف می‌گوید من آمدم اینجا 40 پلاک را خریداری کرده‌ام اما 3 مالک پلاک خود را نمی‌فروشند باید چه کار کنم؟ هر شرکت بزرگی هم در بافت رفته زمین خورده است. وزارت راه و شهرسازی در محله سیروس کلی پلاک تملک کرده است همه‌ این پلاک‌ها "دندان موشی" است، چون بقیه ملک خود را نمی‌فروشند!

وی در واکنش به این موضوع که شرکت سرمایه‌گذاری مسکن هم نتوانست کاری برای احیای بافت‌های فرسوده کند، اضافه کرد: اگر سیروس را می‌گویید که نمی‌توانند کاری انجام دهند. ما می‌گوییم باید قوانین محکمی برای تملک باشد. این خانه‌ها در حال ریزش هستند.

وی تاکید کرد: در زمان حاضر یک قانون احیا داریم که باید بروید ماده 5 بگیرید که قوی نیست و تا الان نتوانسته عملیاتی شود.

انتهای پیام/