شهرخبر

تکواندو انتخابی گرنداسلم| بخشی طلایی شد؛ برخورداری، حاج موسایی و کیانی به نقره رسیدند/ پایان کار نمایندگان ایران با ۸ مدال رنگارنگ

تکواندو انتخابی گرنداسلم| بخشی طلایی شد؛ برخورداری، حاج موسایی و کیانی به نقره رسیدند/ پایان کار نمایندگان ایران با 8 مدال رنگارنگ

روز دوم رقابت‌های تکواندوی انتخابی گرنداسلم چین با کسب چهار عنوان طلا و نقره برای نمایندگان کشورمان به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، رقابت‌های انتخابی گرنداسلم با برگزاری مبارزات چهار وزن دوم به پایان رسید و تیم ملی کشورمان در مجموع مسابقات انتخابی، موفق به کسب ‏هشت مدال طلا، نقره و برنز شد.

این دوره از مسابقات در چهار وزن المپیکی (در مجموع مردان و زنان هشت وزن) برگزار شد که تیم کشورمان در دو وزن 67- و 67+ کیلوگرم زنان نماینده‌ای نداشت و در شش وزن دیگر (چهار وزن مردان و دو وزن زنان) موفق به کسب مدال شد. در وزن 58- کیلوگرم مهدی حاج موسایی نقره گرفت. در وزن 68- کیلوگرم رضا کلهر به مدال طلا دست یافت و دانیال بزرگی به نشان نقره رسید. در وزن 80- کیلوگرم نیز امیرمحمد بخشی و مهران برخورداری مدال‌های طلا و نقره را به خود اختصاص دادند و در وزن 80+ کیلوگرم ابوالفضل عباسی مدال برنز گرفت. سعید نصیری و ناهید کیانی هم مدال نقره اوزان 49- و 57- کیلوگرم را به خود اختصاص دادند.

امروز (جمعه - 11 فروردین ماه) و در روز دوم این مسابقات تکواندوکاران اوزان 57- و 67+ کیلوگرم بخش بانوان و 58- و 80- کیلوگرم گروه آقایان به مصاف هم رفتند که حاصل تلاش نمایندگان کشورمان کسب یک مدال طلا توسط امیرمحمد بخشی و سه مدال نقره توسط مهدی حاج موسایی، مهران برخورداری و ناهید کیانی ‏بود.

در گروه بانوان و در وزن 57- کیلوگرم  تیم کشورمان سه نماینده داشت که ناهید کیانی به دیدار نهایی رسید.‌‌‌‌ کیانی بعد از یک دور استراحت، در دو راند و با نتایج 3 بر یک و 4 بر صفر «هو» از چین را شکست داد و در ادامه برابر «این» از کره جنوبی 2 بر یک به پیروزی دست یافت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله بعد از آنکه راند اول را 18 بر صفر به «جیانگ گو» از چین واگذار کرد، دو راند بعدی را 9 بر 3 و 2 بر یک به سود خود خاتمه داد و به فینال رسید. با این حال نماینده شایسته ایران در فینال برابر «مارتون» از مجارستان که موفق به شکست دادن تینا مدانلو در نیمه نهایی شده بود، نتیجه را واگذار و به مدال نقره بسنده کرد.

تینا مدانلو  نیز ابتدا 17 بر 11 و 6 بر صفر در دو راند «ژائو وی» از چین و سپس 2 بر صفر و با نتایج 15 بر 3 و 8 بر 5 در پیکار با «تانگ» دیگر حریف چینی خود به برتری دست یافت و در ادامه هم 2 بر صفر «مین آه‌ها» از کره جنوبی را شکست داد و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد. وی در این مرحله در مبارزه با «لونا مارتین» از مجارستان باخت و به دیدار رده بندی رفت. وی در مبارزه برای کسب مدال برنز هم به «جیانگ گو» از چین باخت و عنوان چهارمی را کسب کرد.

نسترن ولی‌زاده دیگر نماینده کشورمان در این وزن در مبارزه نخست 2 بر صفر به «لیو تینگ» از چین باخت و حذف شد.

در گروه آقایان و در وزن 58- کیلوگرم  مهدی حاج موسایی پس از استراحت در دور نخست، «لیو» از چین را 2 بر یک شکست داد. وی راندهای اول و سوم را 7 بر صفر و 16 بر 6 به سود خود خاتمه داد و راند دوم را 5 بر4 به رقیبش واگذار کرد. نماینده ایران در ادامه 9 بر صفر و 10 بر 2 «کریمیچ» از ازبکستان را شکست داد. حاج موسایی در مرحله یک چهارم نهایی «تورانف» از ازبکستان را 2 بر صفر از پیش رو برداشت.

حاج موسایی در مرحله یک چهارم نهایی  با برتری 2 بر صفر (12 بر 3 و 8 بر 2) مقابل «کای چنگ» از چین راهی مبارزه نهایی شد. وی در این مرحله برابر نماینده کشور میزبان به برتری رسید و راهی فینال شد. حاج موسایی مقابل «وو جونگ» از کره جنوبی در دو راند مبارزه نهایی را واگذار کرد و نشان ارزشمند نقره را بر گردن انداخت.

در این وزن تیم کشورمان سه نماینده دیگر داشت که ابوالفضل زندی بعد از یک دور استراحت، 2 بر صفر به «ژانگ» از چین باخت و حذف شد.‌ علیرضا حسین‌پور نیز بعد از یک دور استراحت و برتری یک بر صفر مقابل «هو» از چین، با همین نتیجه به «جونگ» از کره جنوبی باخت و از جدول کنار رفت. حسین لطفی نیز به «مو» از کشور میزبان با نتیجه مشابه باخت و از ادامه رقابت‌ها بازماند.

در وزن 80- کیلوگرم نیز تیم ایران چهار نماینده داشت که امیرمحمد بخشی و مهران برخورداری با شکست برابر رقبای خود راهی دیدار نهایی شدند. بخشی دور اول را با قرعه استراحت پشت سر گذاشت، سپس 9 بر 2 و 2 بر یک در دو راند برابر «وانگ» از چین پیروز شد و در ادامه با انصراف میرهاشم حسینی و برتری مقابل «مین دو» از کره جنوبی طی دو راند با نتایج 4 بر یک و 4 بر 2 صاحب برتری شد.

مهران برخورداری هم دور اول را با قرعه استراحت پشت سر گذاشت و سپس در دو مبارزه متوالی برابر «یانگ لی» از چین (9 بر 5 و 3 بر یک) و «وانگ» (4 بر 2 و 6 بر یک) هر دو از چین در دو راند پیروز شد. وی در مرحله یک چهارم نهایی هم طی دو راند متوالی «جسوربک جایسانوف» از ازبکستان را از پیش رو برداشت و به نیمه نهایی صعود کرد. او با انصراف حریفش در نیمه نهایی راهی فینال وزن 80- کیلوگرم شد.

میرهاشم حسینی دیگر نماینده کشورمان در این وزن در دور اول استراحت داشت و در ادامه 2 بر یک «وانگ» از چین را شکست داد. حسینی راند دوم را 5 بر 2 به رقیبش واگذار کرد، اما 10 بر 8 و 7 بر یک در راندهای اول و دوم پیروز از میدان خارج شد. وی در مبارزه دوم خود 9 بر 4 و 7 بر 2 «هو هیون» از کره جنوبی را در دو راند شکست داد. در مرحله یک چهارم نهایی این وزن بخشی و حسینی می‌بایست به مصاف هم می‌رفتند که با انصراف حسینی، بخشی به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرد.

در دیدار نهایی وزن 80- کیلوگرم، مهران برخوداری به جهت حفظ آمادگی و حضور موفق در مرحله نهایی گرنداسلم برابر بخشی انصراف داد تا نهایتاً یک طلا و یک نقره دیگر سهم نمایندگان ایران شود. 

محمدحسین یزدانی نیز در این وزن بعد از استراحت در مبارزه نخست، 2 بر یک «ژائو» از چین را از پیش رو برداشت و سپس با همین نتیجه به «تانگ» از کشور میزبان باخت و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در مجموع  دو روز رقابت‌های انتخابی، برای تیم کشورمان در این مسابقات رضا کلهر و امیرمحمد بخشی دو مدال طلا، مهدی حاج موسایی، دانیال بزرگی،  مهران برخورداری، ناهید کیانی و سعیده نصیری پنج مدال نقره و ابوالفضل عباسی هم یک نشان برنز کسب کردند. 

بیژن مقانلو به‌عنوان سرمربی، فیض‌الله نفجم، مسعود حجی زواره و نعیما خواجوی به‌عنوان اعضای کادر فنی تیم ملی آقایان، مینو مداح سرمربی تیم ملی بانوان و شاهین اسماعیلی (فیزیوتراپ) تکواندوکاران کشورمان را همراهی می‌کنند. هادی ساعی رئیس فدراسیون تکواندو نیز به‌عنوان سرپرست تیم ملی در این رقابت‌ها حاضر است.

انتهای پیام/