شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#اتحادیه اروپا#اروپایی#مهاجران

انتقاد شورای اروپایی از رفتار خشونت بار با پناهجویان در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا

انتقاد شورای اروپایی از رفتار خشونت بار با پناهجویان در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا

شورای اروپایی در گزارشی از رفتارهای خشونت بار با مهاجران در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا انتقاد کرده و بازگرداندن اجباری مهاجران به عقب در این مناطق را غیر قانونی دانست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه "دی سایت" آلمان، بر اساس یک گزارش رسمی، مهاجران اغلب در مسیر خود به سمت اروپا خشونت های جدی را تجربه می کنند. شورای اروپایی با انتقاد از این شرایط اعلام کرد که بازگرداندن های اجباری مهاجران غیرقانونی هستند و باید متوقف شوند.

کارشناسان شورای اروپایی به وضوح از رد غیرقانونی پناهجویان در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا انتقاد کرده اند. آلن میچل، رئیس کمیته ضد شکنجه سازمان استراسبورگ (CPT) گفت که بسیاری از کشورها در اروپا با چالش های مهاجرتی بسیار پیچیده در مرزهای خود مواجه هستند؛ با این وجود، آنها نباید تعهدات حقوق بشری خود را نادیده بگیرند. وی تاکید کرد: باز گرداندن های اجباری غیرقانونی و غیرقابل قبول هستند و باید متوقف شوند.

بر اساس گزارش سالانه CPT، پناهندگان در مرزها مورد ضرب و شتم قرار می گیرند، با سگ ها شکار می شوند و به طرق مختلف تحقیر می شوند. به عنوان نمونه، این کمیته مواردی را ذکر می کند که در آن مهاجران مجبور بودند لباس خود را در بیاورند و برهنه از مرز عبور کنند. در این گزارش به این مسئله انتقاد وارد شده است که اتهامات سوء استفاده در حال حاضر به اندازه کافی مورد بررسی قرار نمی گیرد. بر این اساس شرایط مراکز مهاجرتی نزدیک مرزهای اتحادیه اروپ گاها ترسناک است.

این گزارش بر اساس بازدید کارشناسان از مناطق مرزی در سال گذشته، از جمله از کشورهای دارای مرزهای خارجی اتحادیه اروپا مانند کرواسی، ایتالیا، لهستان و یونان تنظیم شده است. در این بیانیه آمده است که کارشناسان از ایستگاه های پلیس، مراکز پذیرش و مناطق ترانزیت "در امتداد مسیرهای اصلی مهاجرت به اروپا" بازدید کردند. در این گزارش آمده است: از جمله، مشاهده شد که چگونه مقامات سیلی به صورت، ضربه با باتوم یاضربه با قطعات اسلحه اتوماتیک، چوب یا شاخه به مهاجران وارد کرده اند. CPT قبلاً در گزارش سالانه خود در سال گذشته هم از عقب‌نشینی‌های غیرقانونی انتقاد کرده بود.

شورای اروپا به همراه دیوان دادگستری خود مسئول حمایت از حقوق بشر در 46 کشور عضو است. این ارگان مستقل از اتحادیه اروپا است.

دادگاه حقوق بشر اروپا همچنین ایتالیا را به دلیل رفتار بد با مهاجران محکوم کرده است.

به گفته دادگاه اروپایی حقوق بشر (EGMR)ایتالیا ممنوعیت رفتار غیرانسانی یا تحقیرآمیز را نقض کرده است. چهار شاکی که در سال 2017 از لامپدوزا به تونس بازگردانده شدند، قرار است هر کدام 12500 یورو دریافت کنند.

به این ترتیب دادگاه حقوق بشر اروپا ایتالیا را به دلیل رفتار بد با مهاجران تونسی در جزیره لامپدوزا محکوم کرد. قضات روز پنجشنبه در استراسبورگ گفتند، از جمله، ایتالیا ممنوعیت رفتار غیرانسانی یا تحقیرآمیز را نقض کرده است.

چهار شاکی این پرونده در سال 2017 تونس را ترک کردند و در دریای مدیترانه دچار مشکل شدند. آنها توسط گارد ساحلی ایتالیا دستگیر و به لامپدوزا منتقل شدند و از آنجا به تونس بازگردانده شدند. به گفته دادگاه حقوق بشر اروپایی شرایط در لامپدوزا نامناسب بود. این پناهندگان عملاً بدون دستور رسمی یا محدودیت زمانی زندانی شدند. علاوه بر این، وضعیت فردی آنها قبل از اعمال ممنوعیت ورود مشخص نشده بود . به گفته قضات، این عملاً معادل یک اخراج دسته جمعی ممنوعه بود. ایتالیا اکنون باید به هر شاکی در مجموع 12500 یورو بپردازد.

دادگاه اروپایی حقوق بشر مستقر در استراسبورگ فرانسه، بخشی از شورای اروپا و مستقل از اتحادیه اروپا است. شورای اروپا و دیوان دادگستری برای حمایت از حقوق بشر در 46 کشور عضو تلاش می کنند.

انتهای پیام/