نکات مهم برای رانندگی در روزهای بارانی

رانندگی در باران و در واقع خیابان‌ و جاده های لغزنده و خیس، یکی از عوامل مهم تصادفات محسوب می‌شود؛ بنابراین ایمنی رانندگی در باران بسیار مهم است.

رعایت نکات ایمنی رانندگی در باران و جاده ‌های لغزنده می‌تواند شما و همسفرانتان را از مواجهه و بروز خطرات بزرگ مالی و جانی در هنگام رانندگی در باران، حفظ کند.

پرهیز از رانندگی کردن در هنگام بارندگی و در شرایط جوی نامساعد برای همه امکان‌ پذیر نیست و این کار در عین حال می‌ تواند خطرات و تبعاتی را نیز در پی داشته باشد که دانستن برخی نکات ایمنی در این زمینه می‌ تواند در پیشگیری از بروز بسیاری از حوادث رانندگی در چنین شرایطی موثر واقع شود.

بارندگی موجب لغزندگی جاده ‌ها و در نتیجه از دست دادن کنترل وسیله نقلیه از سوی راننده می شود که همین امر احتمال بروز حوادث مختلف رانندگی را افزایش می دهد.

توصیه ها و نکات ایمنی رانندگی کم‌ خطر در هنگام بارش باران شامل موارد زیر است:

بهتر است در شرایطی که هوا بارانی است تا حد امکان از رانندگی پرهیز کنید و در همان جایی که هستید، بمانید.

سرعت خود را کاهش دهید؛ در هوای بارانی ترافیک جاده ها و خیابان ها سنگین تر می شود و رانندگان باید این موضوع را بپذیرند و با کاهش سرعت وسیله نقلیه خود به کاهش خطرات احتمالی کمک کنند.

فاصله مناسب با وسایل نقلیه دیگر را رعایت کنید؛ در هنگام رانندگی به ویژه در هوای بارانی، فاصله مناسب و ایمن با دیگر وسایل نقلیه به ویژه آن هایی که جلوی شما هستند، را رعایت کنید؛ این کار به شما امکان می دهد زمان بیشتری برای واکنش نشان دادن نسبت به اتفاقات احتمالی داشته باشید.

چراغ های وسیله نقلیه خود را روشن کنید؛ علاوه بر روشن بودن برف پاک کن های شیشه جلو، چراغ های وسیله نقلیه نیز باید روشن باشند؛ چراغ‌های جلو می ‌توانند به افزایش دید شما در هنگام بارش باران کمک کند.

از عبور و توقف در مناطقی که امکان وقوع سیل در آن وجود دارد، خودداری کنید؛ اگر قصد رانندگی در هوای بارانی را دارید از جاده ها و خیابان هایی که احتمال آبگرفتگی و وقوع سیل دارند، دوری کنید و مسیر دیگری را برای عبور انتخاب کنید.

در خطوط میانی رانندگی کنید؛ آبگرفتگی بیشتر در خطوط بیرونی و کناری جاده یا خیابان رخ می دهد، بنابراین در صورت امکان در خطوط میانی رانندگی کنید.

اگر شرایط جوی در حال بدتر شدن است در نقطه ای امن که خطر آبگرفتگی ندارد، توقف کنید.

از حرکات ناگهانی هنگام رانندگی پرهیز کنید؛ حرکت، ترمزگیری و شتاب گیری ملایم در جاده‌ های خیس و لغزنده، مناسب‌ ترین توصیه است.