شهرخبر

معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان: در تلاشیم شرایط ادامه تحصیل دختران فراهم شود

معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان: در تلاشیم شرایط ادامه تحصیل دختران فراهم شود

شیرمحمد عباس استانکزی معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید وی و همکارانش در تلاش هستند به مشکل آموزش دختران رسیدگی شود.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «شیر محمد عباس استانکزی»، معاون سیاسی وزارت خارجه حکومت طالبان در دیدار از کنسولگری افغانستان در امارت متحده عربی با اشاره به مسئله محدودیت‌های آموزشی برای دختران افغان گفت: «درهای علم نباید به روی کسی بسته شود؛ این حق همه است، چه مرد باشد و چه زن، کسب علم بر آنها واجب است».

استانکزی تأکید کرد وی و همکارانش تلاش می‌کنند تا به مشکل آموزش دختران رسیدگی شود و اجازه یابند به تحصیلات‌ خود ادامه دهند». استانکزی که در جمع دیپلمات‌های نمایندگی افغانستان سخن می‌گفت با اشاره به اینکه تاکنون حکومت افغانستان به صورت قطعی اعلام نکرده است که آموزش زنان را نمی‌پذیرد، تأکید کرد: «این یک تصمیم موقت است، شمار زیادی از علمای دینی افغانستان معتقدند آموزش زنان و دختران باید آزاد باشد».

وی همچنین تصریح کرد: بسته‌بودن مدارس دخترانه دلیلی شرعی ندارد و تأکید کرد: «همه علمای افغانستان موافق هستند که هرچه زودتر زمینه امکانات آموزشی برای دختران فراهم شود». پیش‌تر نیز این مقام عالی‌رتبه دولت سرپرست افغانستان بر مسئله آموزش و تحصیل دختران افغان تأکید کرده بود.

منابع رسانه‌ای افغانستان می‌گویند محرومیت دختران از ادامه تحصیل بارها با واکنش‌های داخلی و بین المللی مواجه شده است. از جمله شورای همکاری‌های اسلامی ممانعت زنان از تحصیل در افغانستان را خلاف شریعت اسلامی عنوان کرد. با این حال، حکومت طالبان بارها در مواضع آموزشی‌ خود اعلام نموده است که دختران را از ادامه تحصیل منع نکرده‌ و در تلاش است تا شرایط آموزشی آنان را فراهم کند، اما تاکنون هیچ زمان مشخصی برای بازگشت دختران به مدارس مقطع متوسطه تعیین نکرده است.

انتهای پیام/