شهرخبر

شورای امنیت: «تروریسم» جدی‌ترین تهدید برای صلح و امنیت در افغانستان است

شورای امنیت: «تروریسم» جدی‌ترین تهدید برای صلح و امنیت در افغانستان است

شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به حمله انتحاری اخیر کابل، «تروریسم» را جدی‌ترین تهدید برای صلح و امنیت در افغانستان و جهان برشمرد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، اعضای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک در واکنش به حمله‌ انتحاری اخیر در کابل پایتخت افغانستان تأکید کرده‌اند که تروریسم جدی‌ترین تهدید برای صلح و امنیت در افغانستان و جهان است.

این حمله روز دوشنبه (7 فروردین) در نزدیکی ورودی ساختمان وزارت خارجه‌ افغانستان رخ داد و بر اساس آمار منتشرشده، 6 نفر کشته و شماری هم زخمی به دنبال داشت. در پی این رخداد، نیروهای امنیتی و سخنگوی پلیس کابل آن را یک حمله ناموفق خواندند که با کشته شدن فرد انتحاری، مواد منفجره همراه وی نیز سبب انفجار و منجر به کشته و زخمی شدن چندین فرد از جمله دو کارمند وزارت خارجه افغانستان شده است.

ساعاتی پس از این حمله، گروه تروریستی داعش با معرفی فردی به نام «خراسانی» وی را مجری این حمله خوانده و مسئولیت آن را به عهده گرفت. اعضای شورای امنیت ضمن صدور یک بیانیه، این حمله را شنیع خوانده و آن را قویاً محکوم کرده‌اند. آنان بار دیگر تأکید کرده‌اند که تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت در افغانستان و همچنین در جهان است.

اعضای شورای امنیت همچنین بر لزوم پاسخگویی عاملان، سازمان‌دهندگان، تأمین‌کنندگان مالی و حامیان این اقدامات مذموم تروریستی و محاکمه‌ آنان تأکید کرده‌اند. آنان از همه‌ کشورها خواستند که مطابق با تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های مربوطه‌ شورای امنیت، به‌طور فعال با همدیگر همکاری کنند. اعضای شورای امنیت تأکید کرده‌اند که هرگونه اقدام تروریستی صرف نظر از انگیزه‌ آن، در هر کجا، هر زمان و توسط هر کسی که انجام شده باشد، مجرمانه و غیرقابل توجیه است. آنان مجددا بر لزوم مبارزه‌ همه‌ کشورها مطابق با منشور سازمان ملل متحد و سایر تعهدات تحت قوانین بین‌المللی با تهدیدات و اقدامات تروریسم علیه صلح و امنیت بین‌المللی تأکید کرده‌اند.

انتهای پیام/