شهرخبر

بیانیه IOC درباره ورود ورزشکاران روسیه و بلاروس به رقابت‌های بین‌المللی/ تصمیم درباره پاریس ۲۰۲۴ به آینده موکول شد

بیانیه IOC درباره ورود ورزشکاران روسیه و بلاروس به رقابت‌های بین‌المللی/ تصمیم درباره پاریس 2024 به آینده موکول شد

کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم خود را درباره بازگشت ورزشکاران کشورهای روسیه و بلاروس به رقابت‌های بین‌المللی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) بیانیه‌ای درباره نشست امروز (سه‌شنبه) هیئت اجرایی این کمیته پیرامون حضور ورزشکاران کشورهای روسیه و بلاروس، در مراحل انتخابی مسابقات المپیک صادر کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است:

در یازدهمین اجلاس المپیک که روز 9 دسامبر برگزار شد، همه گروه‌های سهامدار جنبش المپیک از IOC درخواست کردند تا مسیری برای ورزشکارانِ دارای پاسپورت روسی یا بلاروسی بیابد تا آنها به‌عنوان ورزشکاران بی‌طرف، به رقابت‌های بین‌المللی بازگردند.

پس از مشورت چهار ماهه، هیئت اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک این درخواست را امروز به بحث گذاشت و پس از پایان جلسه، توصیه‌های زیر را برای فدراسیون‌ها و سازماندهان بین‌المللی ورزش ارائه کرد:

1- ورزشکاران با پاسپورت روسی یا بلاروسی باید به‌عنوان ورزشکار بی‌طرف رقابت کنند.

2 - تیم‌های ورزشی با پاسپورت روسیه یا بلاروس در نظر گرفته نمی‌شوند.

3 - ورزشکاران حامی جنگ یا جزو پرسنل پشتیبانی آن نمی‌توانند در رقابت‌ها شرکت کنند.

4- ورزشکاران یا اعضای پرسنل پشتیبانی که تحت قرارداد نظامی یا آژانس‌های امنیت ملی روسیه یا بلاروس هستند، نمی‌توانند در مسابقات رقابت کنند.

5 - هر ورزشکار بی‌طرف مانند سایر ورزشکاران شرکت کننده، باید تمام الزامات ضد دوپینگ را برآورده کند.

6- تحریم‌ها علیه مسئولان جنگ، دولت‌ها و مقامات روسیه و بلاروس باید به قوت خود باقی بماند؛ هیچ رویداد ورزشی بین‌المللی توسط فدراسیون‌ها در روسیه یا بلاروس سازماندهی یا پشتیبانی نمی‌شود.

هیچ پرچم، سرود، رنگ یا هویت دیگری از این کشورها در هیچ جلسه یا رویدادی ورزشی، از جمله در محل برگزاری مسابقات نمایش داده نمی‌شود. همچنین هیچ‌یک از مقامات دولتی روسیه و بلاروس را نمی‌توان به رویداد یا جلسه ورزشی بین‌المللی دعوت کرد یا آنها را به رسمیت شناخت.

کمیته اجرایی تأیید کرد که این توصیه‌ها مربوط به شرکت ورزشکاران و پرسنل پشتیبانی آنها با پاسپورت روسی یا بلاروسی در المپیک پاریس 2024 یا المپیک زمستانی میلان کورتینا 2026 نیست. کمیته بین‌المللی المپیک به صلاحدید کامل خود و بدون اینکه به نتایج مسابقات مقدماتی المپیک قبلی ملزم باشد، در زمان مناسب در این خصوص (المپیک تابستانی 2024 و المپیک زمستانی 2026) تصمیم می‌گیرد.»

انتهای پیام/