شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#مجلس#مجلس نمایندگان

مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل تأخیر در ارائه گزارش خروج از افغانستان، بلینکن را احضار کرد

مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل تأخیر در ارائه گزارش خروج از افغانستان، بلینکن را احضار کرد

اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل آنچه تأخیر در گزارش خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خوانده می‌شود، احضاریه آنتونی بلینکن را صادر کردند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در پی آنچه تأخیر در گزارش خروج نیروهای خارجی به رهبری این کشور در آگوست سال 2021 از افغانستان خوانده می‌شود، احضاریه آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا را صادر کرده‌اند.

واشنگتن‌پست گزارش داده‌ که انتظار می‌رود این احضاریه امروز سه‌شنبه، 8 فروردین به بلینکن ارائه شود. مایک‌ مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است: «ما چند بار با حسن نیت برای یافتن زمینه مشترک تلاش کردیم تا بتوانیم این اطلاعات مهم را ببینیم. متأسفانه وزیر بلینکن از ارائه گزارش و پاسخ خود به این درخواست خودداری و من را مجبور کرد که اولین احضاریه خود را به‌عنوان رئیس این کمیته صادر کنم».

در همین حال، براساس نامه‌ای که نسخه‌ای از آن به آسوشیتدپرس رسیده است، وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به درخواست نمایندگان مبنی بر دریافت گزارش خروج از کابل، هفته‌ای پیش به دلیل محرمیت گزارش یاد شده، پیشنهاد جلسه‎ توضیحی را داده است. ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور  خارجه آمریکا گفته که با درک حساسیت و ارزش این گزارش، اطمینان می‌دهد که این سند به صورت محرمانه به کنگره فرستاده خواهد شد.

صدور احضاریه وزیر امور خارجه آمریکا آخرین تلاش جمهوری‌خواهان در این کشور خوانده می‌شود که دولت بایدن را مسئول رویداد 15 آگوست در کابل و برگشت طالبان به قدرت می‌دانند. گفتنی‌ است خروج پرهرج‌ومرج نیروهای خارجی به رهبری آمریکا از افغانستان، انتقادهای بسیاری را متوجه دولت جو بایدن کرده است.

انتهای پیام/