شهرخبر

انتقاد عفو بین الملل از استانداردهای دوگانه غرب در قبال مسئله نقض حقوق بشر

انتقاد عفو بین الملل از استانداردهای دوگانه غرب در قبال مسئله نقض حقوق بشر

سازمان عفو بین الملل انتقاد شدیدی به استانداردهای دوگانه غرب در نحوه برخورد با مسئله نقض حقوق بشر و نرمش در برابر برخی متحدان از جمله رژیم صهیونیستی در این زمینه وارد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، به گزارش سازمان عفو بین الملل، غرب برای مبارزه با نقض حقوق بشر در کشورهای متحد خود مانند عربستان سعودی ، مصر و رژیم صهیونیستی بسیار کم کار می‌کند.

عفو بین الملل با اشاره به سرسختی غرب در برابر مسکو و نرمش با دوستان در مسئله نقض حقوق بشر با توجه به پیامدهای جنگ روسیه علیه اوکراین، این استانداردهای دوگانه را محکوم کرده است. این سازمان حقوق بشر در گزارش سالانه خود اعلام کرد: واکنش مصمم غرب به تجاوز روسیه به اوکراین در تضاد شدید با فقدان تاسف بار اقدام معنادار برای رسیدگی به نقض جدی حقوق بشر از طرف برخی از متحدان غرب از جمله رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی و مصر است.

"آگنس کالامار"، دبیر کل عفو بین‌الملل در این باره گفت: تهاجم روسیه به اوکراین نمونه تکان‌دهنده‌ای است از آنچه می‌تواند اتفاق بیفتد، وقتی دولت‌ها معتقد باشند که می‌توانند قوانین بین‌المللی را زیر پا بگذارند و حقوق بشر را بدون عواقب نقض کنند. وی تاکید کرد: پاسخ به حمله روسیه به اوکراین به ما نشان داده است که وقتی اراده سیاسی وجود داشته باشد چه کارهایی می توان انجام داد. به گفته دبیر کل عفو بین الملل این اقدامات تحریمی سخت باید طرحی برای مقابله با سایر موارد نقض حقوق بشر ( در دیگر کشورها) هم باشد.

عفو بین‌الملل تأکید کرد این واقعیت که غرب از استانداردهای دوگانه استفاده می‌کند، به چین، مصر و عربستان سعودی این امکان را داده است که از انتقاد از سوابق حقوق بشری خود طفره بروند. بر این اساس استانداردهای دوگانه و پاسخ های ناکافی به نقض حقوق بشر منجر به مصونیت از مجازات و بی ثباتی در سراسر جهان شده است. عفو بین‌الملل به‌ویژه از سکوت گوش خراش غرب در مورد سوابق حقوق بشری عربستان سعودی، انفعال در قبال مصر و امتناع از مقابله با سیستم آپارتاید اسرائیل علیه فلسطینی‌ها انتقاد کرد.

"مارکوس بیکو"، دبیرکل عفو بین‌الملل در آلمان هم گفت که جنگ روسیه در اوکراین به عنوان شتاب‌دهنده‌ای عمل می‌کند که تحولات منفی حقوق بشر را تشدید می‌کند. وی خطاب به آلمان و اتحادیه اروپا گفت :هرکسی که شکایت می‌کند و از سایر کشورها می‌خواهد حقوق بشر را رعایت کنند، باید ابتدا جلوی در خانه خود را نیز سامان دهد.

بیکو همچنین پذیرش بیش از یک میلیون پناهنده از اوکراین توسط آلمان را خوب و مهم ارزیابی کرد. وی افزود: اما اعطای حمایت از مردم همچنین به معنای فراهم کردن منابعی است تا اطمینان حاصل شود که آنها به خوبی با شرایط سازگار هستند و می توانند در زندگی اجتماعی شرکت کنند. وی تاکید کرد: شهرداری ها باید توسط دولت فدرال به صورت دائمی حمایت شوند. همچنین نباید هیچ استانداردهای دوگانه وجود داشته باشد . بیکو خواستار شد: کمک غیربوروکراسی به مردم اوکراین باید طرحی برای برخورد با افرادی باشد که از تمام نقاط جهان به دنبال حمایت در آلمان هستند.

وی تاکید کرد که سال گذشته 103 میلیون نفر در سراسر جهان خانه‌های خود را ترک کردند که این 20 میلیون بیشتر از سال 2021 و بیش از هر زمان دیگری است.

بیکو همچنین هشدار داد که با توجه به افزایش خشونت دولتی علیه جنبش‌های اعتراضی در سراسر جهان این مسئله مهم است که آزادی تجمع در آلمان یک دارایی ارزشمند باقی بماند. به همین دلیل است که عفو بین‌الملل با نگرانی به این مسئله می نگرد که ایالت‌های فدرال بیشتر و بیشتر قوانین تجمع سرکوبگرانه را تصویب می‌کنند که حق اعتراض مسالمت‌آمیز را محدود می‌کند و اختیارات پلیس را گسترش می‌دهد، برای مثال در نوردراین-وستفالن، بایرن و اخیراً در هسن این گونه بوده است.

انتهای پیام/