شهرخبر

بیش‌از ۳ میلیون بشکه در روز صادرات نفت دریایی روسیه علی‌رغم کاهش تولید این کشور

بیش‌از 3 میلیون بشکه در روز صادرات نفت دریایی روسیه علی‌رغم کاهش تولید این کشور

صادرات نفت خام دریایی روسیه طی هفته منتهی به ۲۴ مارس ۱۲۳ هزار بشکه در روز کاهش یافت، اما هنوز هم بالاتر از ۳ میلیون بشکه و معادل ۳.۱۱ میلیون بشکه در روز است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، صادرات نفت خام روسیه از طریق دریا علی‌رغم اجرایی شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا و کاهش 500 هزار بشکه‌ای تولید این کشور، همچنان طی 6 هفته گذشته بالاتر از 3 میلیون بشکه در روز بوده است.

صادرات نفت خام دریایی روسیه طی هفته منتهی به 24 مارس 123 هزار بشکه در روز کاهش یافت، اما هنوز هم بالاتر از 3 میلیون بشکه و معادل 3.11 میلیون بشکه در روز است.

این آمار بدان معناست که صادرات نفت خام روسیه در سال جاری میلادی بسیار مقاوم بوده و حتی کاهش تولید داوطلبانه این کشور هم تأثیری بر صادرات نفت این کشور در بازار جهانی نگذاشته است. بیشتر صادرات نفت روسیه به چین، هند یا مقاصد ناشناخته در آسیا می‌رود. چین و هند بزرگ‌ترین وارد کنندگان نفت خام در آسیا هستند.

روسیه بزرگ‌ترین عرضه‌کننده نفت به چین در دو ماه ابتدایی سال جاری میلادی بوده و از عربستان که سال گذشته بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین بود، پیشی گرفته است.

اطلاعات اداره گمرک چین نشان می‌دهد واردات نفت خام روسیه توسط این کشور 23.8 درصد در ژانویه و فوریه سال جاری نسبت‌به سال قبل افزایش یافته و به 1.94 میلیون بشکه در روز رسیده است.

روسیه هفته گذشته اعلام کرد به کاهش 500 هزار بشکه‌ای تولید خود تا پایان ژوئن سال جاری میلادی ادامه خواهد داد. روسیه قبلاً این کاهش تولید را فقط برای ماه مارس اعلام کرده بود.

انتهای پیام/