شهرخبر

جاهای دیدنی رشت در شب

در این مطلب به معرفی شماری از جاهای دیدنی رشت در شب از جمله میدان شهرداری و تالاب عینک می پردازیم.

جاهای دیدنی رشت در شب

سلام نو-سرویس گردشگری: شهر رشت یکی از خاص ترین و زیباترین شهرهای ایران است. این شهر دو رودخانه بزرگ، چند پارک شهری دیدنی و چند میدان زیبا را در درون خود جای داده است. علاوه بر این در اطراف این شهر و در فاصله نزدیکی با آن شماری از محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان گیلان واقع شده اند. اگر شما نیز قصد سفر به شهر زیبای رشت را دارید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با شماری از جذاب ترین جاهای دیدنی رشت در شب آشنا شوید.

میدان شهرداری

میدان شهرداری رشت بعد از میدان نقش جهان اصفهان زیباترین میدان ایران است. این میدان که یکی از تماشایی ترین جاهای دیدنی رشت در شب به شمار می رود خصوصا در ساعات شب از زیبایی بی حد و حصری برخوردار است. در این میدان ساختمان های بسیار زیبایی به سبک معماری اروپای شرقی دیده می شوند که با فرا رسیدن شب مزین به نورپردازی فوق العاده ای نیز می شوند و چشم ها را به خود خیره می کنند. در ساخت این میدان از معماری نئوکلاسیک اروپا و به خصوص معماری شهر سنت پترزبورگ روسیه الهام گرفته شده است. بناهای اطراف این میدان که امروزه نام آن به میدان شهدای ذهاب تغییر یافته است در دوران سلطنت رضاشاه پهلوی احداث شده اند. لازم به ذکر است که از میدان شهرداری رشت هیچ گونه خودرویی عبور نمی کند و این میدان صرفا مختص به افراد پیاده است.

رودخانه زرجوب

رودخانه زرجوب نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی رشت در شب است. در واقع بسیاری از خود اهالی رشت نیز شب ها به کنار این رودخانه می روند تا از طبیعت و فضای آرامش بخش آن لذت ببرند. رودخانه زرجوب از کوه های کم ارتفاع کچا، جوکلبندان، نیزه سر و هزار مرز واقع در جنوب رشت سرچشمه می گیرد. این رودخانه سپس با عبور از دل شهر رشت سرانجام به تالاب انزلی فرو می ریزد. زرجوب که چهل و سه کیلومتر طول دارد با نام های دیگری چون نهر بوسار، سیاه رود، صیقلان رود و کلاشه رودبار نیز شناخته می شود.

شهر رشت یک رودخانه بزرگ دیگر نیز دارد که گوهررود نام دارد. البته اهالی خود رشت این رودخانه را با نام چمارسرا می شناسند. رودخانه گوهررود که از ارتفاعات بالادست روستای عزیزکیان سرچشمه می گیرد از چندین محله رشت عبور می کند. این محله ها عبارتند از: منظریه، رازی، پارک شهر، لاکان، قلی پور، پل طالشان و پیربازار. گوهررود بیست و چهار کیلومتر طول دارد و به مانند زرجوب سرانجام به تالاب انزلی فرو می ریزد. در واقع دو رود زرجوب و گوهررود در محله پیربازار رشت به هم می رسند و از آنجا به بعد یک رود را تشکیل می دهند.

جاهای دیدنی رشت در شب

تالاب عینک

تالاب عینک

تالاب عینک نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی رشت در شب است. این تالاب در منطقه چهار رشت قرار دارد و به عنوان بزرگترین تالاب شهری ایران شناخته می شود. به تالاب عینک مرداب عینک و دریاچه عینک نیز می گویند. دلیل نامگذاری این تالاب به عینک این است که در عکس های هوایی به یک عینک شباهت دارد. در اطراف و سطح این تالاب زیبا انواع گوناگونی از گونه های گیاهی به چشم می خورند. از جمله این گونه ها می توان به نیلوفر آبی، سنبل آبی، لاله تالابی، ارملک، نی، خیزران، ازگیل و انار وحشی اشاره کرد. دیگر ویژگی جذاب تالاب عینک حضور همیشگی انواع مختلفی از پرندگان مهاجر در محدوده این مرداب است. پلیکان خاکستری، حواصیل شب، پلیکان پاخاکستری، اگرت کوچک، باکلان کوچک، باکلان بزرگ، چرخ ریسک سر آبی، اردک سرحنایی و... نمونه هایی از این پرندگان مهاجر می باشند.

باغ محتشم

یکی دیگر از جاهای دیدنی رشت در شب باغ محتشم است. این باغ زیبا عنوان قدیمی ترین پارک شهر رشت را یدک می کشد. از باغ محتشم با نام پارک شهر نیز یاد می شود. این باغ صد و چهل هزار متر مربع وسعت دارد و بزرگترین پارک شهر رشت نیز می باشد. باغ زیبای محتشم در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است و دو جاذبه گردشگری را نیز در درون خود جای داده است. اولی آرامگاه هوشنگ ابتهاج، یکی از نام آورترین شاعران معاصر می باشد. دومی نیز عمارت مشهور کلاه فرنگی است که در ضلع جنوبی باغ قرار گرفته است. این عمارت یکی از آثار معماری دوره قاجار است که به دستور سردار معتمد صادق اکبر محتشم الملک ساخته شده است.

جاهای دیدنی رشت در شب

عمارت کلاه فرنگی

محله گلسار

محله گلسار یکی دیگر از جاهای دیدنی رشت در شب است که لوکس ترین محله این شهر نیز به شمار می رود. این محله مقصد بسیاری از گردشگران شهر رشت در ساعات شب می باشد. مجسمه اسب آبی، پارک توحید، بوستان ملت و برج گلسار از جمله مراکز توریستی این محله هستند. برج گلسار رشت از بهترین و زیباترین ویو به شهر رشت برخوردار است. رستوران مشهور آرتیست نیز در طبقه نهم همین برج واقع شده است. بوستان ملت که با نام باغ سیاه نیز شناخته می شود مهمترین مرکز تفریحی این محله مرفه نشین است. این بوستان بزرگ صد و بیست هزار متر مربع وسعت دارد. دیدنی ترین جاذبه این بوستان آکواریوم آن است که بیش از ششصد نوع ماهی را در درون خود جای داده است.