شهرخبر

پارک جنگلی سراوان کجاست

در مطلب پیش رو به معرفی جنگل و مرداب زیبای سراوان می پردازیم و همچنین اینکه پارک جنگلی سراوان کجاست.

پارک جنگلی سراوان کجاست

سلام نو-سرویس گردشگری: در میان جاذبه های گردشگری اطراف شهر رشت یک نام هست که قابل قیاس با سایر نام ها نیست: پارک جنگلی سراوان. این جنگل وسیع و زیبا نه تنها محبوب ترین منطقه جنگلی حومه رشت بلکه یکی از محبوب ترین و توریستی ترین جنگل های کل استان گیلان به شمار می رود. پارک جنگلی سراوان همه ساله و به خصوص در ماه های فروردین و اردیبهشت مملو از گردشگر است و مسافران از اقصی نقاط ایران خود را به این منطقه جنگلی می رسانند تا شاهد یکی از بهشتی ترین جاذبه های طبیعی شمال کشور باشند. در این مطلب قصد داریم به معرفی این جاذبه طبیعی و بررسی جنبه های مختلف آن بپردازیم. ابتدا بگذارید ببینیم که اصلا پارک جنگلی سراوان کجاست.

پارک جنگلی سراوان کجاست؟

در پاسخ به این پرسش که پارک جنگلی سراوان کجاست ابتدا باید متذکر شویم که در ایران دو منطقه با نام سراوان وجود دارد. اولی شهری مرزی در استان سیستان و بلوچستان است و دومی دهستانی جنگلی در استان گیلان. طبیعتا پارک جنگلی سراوان نیز در منطقه دوم قرار گرفته است. دهستان سراوان در بخش سنگر شهرستان رشت و در فاصله ای نزدیک به هفده کیلومتر با شهر رشت واقع شده است. این دهستان علاوه بر پارک جنگلی سراوان هفت روستای زیبا را نیز در درون خود جای داده است. این روستاها عبارتند از: روستای سراوان، روستای قاضیان، روستای جوکلبندان، روستای موشنگا، روستای کچا، روستای امامزاده هاشم و روستای گلسرک. پارک جنگلی سراوان منطقه حاشیه سه روستا از این هفت روستا را در بر گرفته است. این سه روستا روستاهای کچا، سراوان و جوکلبندان می باشند.

اگر به دنبال پاسخی کوتاه برای این پرسش هستید که پارک جنگلی سراوان کجاست به اختصار می توانیم اینطور جواب دهیم: هفده کیلومتری جنوب رشت.

پارک جنگلی سراوان کجاست

پارک جنگلی سراوان

معرفی پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان پر آوازه ترین و در عین حال پربازدیدترین جاذبه گردشگری شهرستان رشت می باشد. طبیعت بکر، آب و هوای خنک و دلپذیر و چشم اندازهای زیبا اصلی ترین عوامل محبوبیت این پارک جنگلی هستند. علاوه بر اینها باید به مرداب زیبای موجود در دل این جنگل و همچنین پوشش گیاهی غنی آن نیز اشاره کرد. پوشش گیاهی پارک جنگلی سراوان متشکل از درختانی نظیر ممرز، توسکا، انجیلی، بلوط، کاج تدا، سرو نقره ای، بیدمشک، کاج سیلوستریس، زربین، بید، آلوچه جنگلی، سفید پت و... می باشد. بنابراین می توان گفت که یکی از متنوع ترین پوشش های گیاهی در میان جنگل های گیلان متعلق به همین پارک جنگلی است. در خصوص پوشش جانوری این جنگل نیز باید گفت که در سراوان خبری از حیوانات وحشی نیست. تنها حیواناتی نظیر راسو، لاک پشت، خرگوش، سنجاب، قورباغه و... در کنار پرندگانی همچون دارکوب، قرقاول، کبک و جغد جنگلی در این منطقه به چشم می خورند.

مهمترین و تماشایی ترین جاذبه گردشگری موجود در پارک جنگلی سراوان مردابی خاص و متفاوت به نام مرداب سراوان است. دلیل خاص بودن این مرداب به رنگ سبز آن بر می گردد. وقتی برای نخستین بار با مرداب سراوان روبرو می شوید شاید آن را با یک چمنزار سبز اشتباه بگیرید. تمامی سطح این مرداب جنگلی با نوعی خزه به رنگ سبز روشن پوشیده شده است. این ظاهر ویژه مرداب سراوان را بدل به یکی از زیباترین مرداب های شمال ایران ساخته است. این خزه های زیبا اگرچه از لحاظ چشم اندازی موجب افزایش محبوبیت پارک جنگلی سراوان شده اند اما از حیث تاثیر بر اکوسیستم مرداب به هیچ وجه عناصری مفید به شمار نمی روند. این خزه ها که در شاخه انواعی از آفت های گیاهی طبقه بندی می شوند مانع از رسیدن اکسیژن کافی به آب مرداب می شوند. به همین دلیل است که در درون مرداب سراوان ماهی های خیلی کمی وجود دارند. این تعداد کم به مرور در حال کمتر شدن نیز هست.

این را نیز لازم است متذکر شویم که ورود به پارک جنگلی سراوان برای گردشگران با هزینه اندکی همراه است. در قسمت ورودی این پارک جنگلی از هر خودرو سی هزار تومان دریافت می شود. البته تفریحات گوناگونی نیز در درون پارک در دسترس هستند که برای بهره مندی از آنها نیز لازم است مبالغی را پرداخت کنید. از جمله این تفریحات می توان به قایق گردی روی مرداب سراوان، زمین بازی پینت بال و همچنین موتور چهار چرخ اشاره نمود.

پارک جنگلی سراوان کجاست

مرداب سراوان

اگر قصد بازدید از این جاذبه گردشگری دیدنی و چشم نواز را دارید فصل بهار بهترین زمان برای انجام این کار است. اگر می خواهید پارک جنگلی سراوان را در معتدل ترین شرایط آب و هوایی آن ببینید ماه فروردین و نیمه اول ماه اردیبهشت را برای سفر به این جنگل انتخاب کنید. لازم به ذکر است که در تابستان محدوده اطراف مرداب سراوان اندکی شرجی و دم گرفته می شود. در فصل پاییز اما دوباره آب و هوای این جنگل به شرایط مطلوب خود باز می گردد. اما نکته ای که در خصوص پاییز سراوان وجود دارد بارندگی های شدید و سیل آسا در محدوده این جنگل است. در بسیاری از روزهای این فصل پارک جنگلی سراوان زیر رگبار باران قرار دارد. بنابراین اگر ترجیح شما سفر در فصل پاییز است حتما از قبل شرایط آب و هوایی و پیشبینی بارندگی در این منطقه را بررسی کنید.