شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#روسیه#ارمنستان#وزارت#جمهوری آذربایجان

ابراز نگرانی روسیه از مسائل جاری در قره باغ؛ ضرورت از سرگیری مذاکرات

ابراز نگرانی روسیه از مسائل جاری در قره باغ؛ ضرورت از سرگیری مذاکرات

ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی نسبت به مسائل جاری در منطقه قره‌باغ، خواستار از سرگیری مذاکرات میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد.

به نقل از آرمن پرس، روسیه نسبت به تعداد فزاینده حوادثی که در قره باغ کوهستانی با وجود نزدیک به دو هزار نیروی حافظ صلح رخ می دهد، ابراز نگرانی کرد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در یک نشست مطبوعاتی گفت: «ما از افزایش لفاظی‌های خصمانه و تعداد حوادث در قره‌باغ و تمایل نداشتن دو طرف‌ برای دستیابی به توافق در خصوص گذرگاه لاچین نگران هستیم». وی افزود: هیچ جایگزین دیگری برای روند صلح وجود ندارد و ما در این موضوع مصمم هستیم.

زاخارووا با تاکید بر ضرورت از سرگیری مذاکرات میان ارمنستان و آذربایجان، گفت: ما از هر دو طرف می‌خواهیم در بیانیه‌ها و اقدامات خود خویشتن‌داری نشان دهند و مذاکرات را در همه جهات از جمله رفع انسداد ارتباطات و حمل‌ونقل، تعیین حدود مرزها، آماده‌سازی معاهده صلح و برگزاری نشست ها بین شخصیت‌ها از سرگیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ادامه با انتقاد از رویکرد غرب نسبت به چالش های موجود در روابط ایروان و باکو، گفت: به محض ورود غرب به این مسائل مشکلات عمده پدیدار شدند.

زاخارووا افزود: در پشت پرده تمایل غرب به صلح و کمک، ما چیزهایی می بینیم که کاملا در تضاد با اظهارات آنها است.

310310