شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#عربستان#مذاکره#جدید

سفر ماهر الاسد به عربستان و مذاکره برای از سرگیری روابط رسانه‌ای شد

سفر ماهر الاسد به عربستان و مذاکره برای از سرگیری روابط رسانه‌ای شد

به نوشته یک رسانه عربی، منطقه طی روزهای اخیر شاهد تحولات گسترده‌ای است که از بطن آن ائتلاف‌های جدید و روابطی خارج می‌شوند که تمامی معادلات منطقه را دگرگون می‌کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه کویتی الجریده درگزارشی در این رابطه خبر داد، اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهند، تلاش‌ها برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب سرعت بیشتری به خود گرفته است و این کار در نشست آتی سران اتحادیه عرب که بعد از عید فطر در عربستان برگزار می‌شود، محقق می‌شود.

به نوشته این رسانه، انتشار اخباری در رابطه با اینکه سفارت عربستان در دمشق هم بعد از عید فطر بازگشایی می‌شود هم بی ارتباط با این تلاش‌ها نیست، همچنین اطلاعاتی در رابطه با احتمال سفر وزیر خارجه عربستان به دمشق یا دعوت از وزیر خارجه سوریه جهت سفر به ریاض هم منتشر شده است.

براساس روایت الجریده، بعد از سفر چند ماه پیش حسام لوقا رئیس سرویس اطلاعات سوریه به ریاض و دیدار با "خالد الحمیدان" همتای سعودی خود، هفته گذشته هم ماهر الاسد برادر رئیس جمهور سوریه سفری به عربستان سعودی داشت و با مسئولین عالی‌رتبه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

اطلاعاتی این رسانه نشان می‌دهند که سفر مذکور بیشتر جنبه امنیتی داشته و کنترل مرزها یکی از دستور کارهای آن بود، به ویژه که کنترل مرزها جزو ماموریت‌های لشکر چهارم ارتش سوریه که تحت فرماندهی ماهر الاسد است، قرار دارد.

در ادامه گزارش آمده است، در نگاهی فراگیر مشخص است که بعد از توافق سعودی ـ ایرانی و آغاز پدیدار شدن نشانه‌‌هایی از حل و فصل وضعیت یمن که با توافق مبادله اسرا آغاز شده است، باید بازتاب‌های خود را بر دو مسئله سوریه و لبنان هم داشته باشد.

انتهای پیام/