شهرخبر

چگونه در ایام تعطیلات نوروز فرمان سلامتی را در دستان خود بگیریم

چگونه در ایام تعطیلات نوروز فرمان سلامتی را در دستان خود بگیریم

هرساله تعداد زیادی از مسافرتها در تعطیلات مذکور انجام می شود. هرچند عید 1402 با بهار قرآن و ماه مبارک رمضان مزین شده است و ان شاالله از این ماه پرفیض و برکت همگی بهره کافی را ببریم، ولیکن برخی از شهروندان به دلایلی ممکن است مجبور به سفر شوند. بنابراین برای اینکه سفری خوش و سلامت را تجربه کنیم باید از قبل برنامه ریزی نماییم.

مهندس حمید گلناری، کارشناس مسئول امور کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان این مطلب افزود: گام اول برای برنامه ریزی مسافرت، تصمیم برای انتخاب مکان و زمان سفر است. قبل از سفر حتماً باید شرایط آب و هوائی در مسیر سفر و مقصد را بدانیم و انتخاب کنیم. اگر در حین مسیر سفر و مقصد شرایط آب و هوایی نا مناسب باشد، ممکن است با مخاطراتی مواجه شویم که سلامت ما را به خطر انداخته و یا سفر خوشی را تجربه نکنیم.

در حال حاضر مرگ و آسیب ها و تلفات ناشی از حوادث خصوصاً حوادث ترافیکی و بلایا در ایران نسبت به کشورهای دنیا زیاد بوده و یکی از عوامل مهم در کاهش میانگین عمر و تلفات و صدمات ناشی از آن است. در طی 10ماهه نخست سال 1401 به نسبت مشابه سال گذشته شاهد افزایش و رشد 14درصدی تلفات ناشی از حوادث ترافیکی در کشور و به تبع آن در استان قزوین بودیم. این موضوع در عرصه سلامت بسیار آمار حائز اهمیتی بوده و همه ساله مسئولین در مناسبتهای مختلف از جمله سفرهای نوروزی، تابستان  و تعطیلات مهم برنامه ریزی می نمایند. ولیکن باید قبول کرد مردم می توانند با روش های صحیح زندگی و آمادگی در مواجهه با مخاطرات و رانندگی و سفر ایمن، درصد بسیار بالائی در کاهش این تلفات و خسارات و مرگ ها نقش ایفا نمایند. لذا اگر می خواهیم با سفر کردن ایام شادی را ایجاد کرده و بر سلامت جسمی و روانی خود و خانواده ارتقاء دهیم، باید مسایل زیر را قبل از سفر بدانیم و اگر قصد سفر در ایام تعطیلات نوروز داریم، فرمان سلامتی را در دستان خود بگیریم:

ایمنی در سفر