شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#دولت#کارگران#سال آینده#شورای عالی

چانه‌زنی جامعه کارگری و کارفرمایی در تعیین دستمزد

دستمزد کارگران برای سال آینده در انتظار توافق مذاکرات و چانه زنی نمایندگان جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت در شورای عالی کار است.

به گزارش ایبِنا، براساس اعلام وزارت تعاون، جلسه شورای عالی کار فردا -جمعه ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۱- با حضور نمایندگان جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت در محل این وزارتخانه برگزار می‌شود. جامعه کارگری در انتظار توافق سه جانبه هستند تا به پیشواز سال آینده بروند.

«علی خدایی» نماینده کارگری در شورای عالی کار اظهار داشت: هنوز بر سر تعیین سبد معیشت و دستمزد کارگران توافقی حاصل نشده است. رویه امسال در تعیین دستمزد کارگران متفاوت و نسبت به سال‌های گذشته دیر هنگام صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: جامعه کارفرمایی سبد معیشت ۱۲ میلیون ۴۸۰ هزار تومانی را پیشنهاد کرده اند این در حالی است که تعیین سبد معیشت به دست شورای عالی کار و رای گیری نیست.

نماینده کارگری با بیان اینکه تعیین دستمزد کارگران یک بحث کارشناسی است گفت: رویه شورای عالی کار این است تا نظرات گروه‌های مختلف را درباره تعیین دستمزد کارگران مورد توجه قرار دهند.

خدایی افزود: تعیین دستمزد کارگران باید با تاکید بر اصل سه جانبه گرایی صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در افزایش ۵۷ درصدی دستمزد کارگران بزرگنمایی شد گفت: تعیین این درصد قسمتی از حق کارگران بود و تمام حق آن‌ها نبود، اما موجب افزایش رضایت جامعه کارگران و آرامش نسبی آنان دشت.

نماینده کارگری در شورای عالی کار تاکید کرد: با افزایش ۵۷ درصدی دستمزد، ادعا‌های افزایش بیکاری، تعطیلی کارگاه‌ها و سایر مباحث مطرح شد که گزارش مرکز آمار در افزایش آمار اشتغال، کاهش بیکاری و رشد اشتغال خط بطلانی بر روی این ادعا‌ها بود. هر چند نوسانات اقتصادی از جمله اصلاحات ارزی، تورم، تاثیر افزایش دستمزد را در زندگی مردم کاهش داد.

خدایی ادامه داد: امسال برداشت جامعه کارگری این بود که تاثیرات مثبت افزایش دستمزد را برای سال آینده شاهد باشیم.

نماینده کارگری گفت: کارمندان دولت از منابع عمومی کشور و بودجه کشور بهره مند می‌شوند و مزایایی دارند که کارگران ندارند.

وی خاطرنشان کرد: نگاه عدالت بین حقوق کارگران و کارمندان، تبعیض‌ها را به همراه دارد.

سبد معیشت بر اساس گزارش مرکز آمار و وزارت اقتصاد تعیین می‌شود

«علی اصغر آهنی‌ها» نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار هم در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: جامعه کارگری تعیین کننده سبد معیشت نیستند و در تعیین اعداد و ارقام نیز هیچ دخالتی نداشته ایم.

وی افزود: مرکز آمار ایران و وزارت اقتصاد بر اساس شرایط اقتصادی وضعیت را بررسی می‌کنند و در نهایت عدد سبد معیشت را اعلام می‌کنند.

آهنی‌ها تاکید کرد: بار‌ها در چند سال گذشته نیز اعلام کرده ایم که سبد معیشت و اطلاعات نرخ تورم در دست ما نیست و باید به گزارش مراکز تخصصی و تکیه کنیم.

نماینده کارفرمایی با بیان اینکه در تعیین دستمزد کارگران باید تصمیم منطقی گرفته شود گفت: سه گروه از نمایندگان جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت در تعیین دستمزد نقش اساسی دارند که باید این تصمیم‌ها به گونه‌ای باشد که کارگاه‌های تولید و صنعتی بتوانند با بهره مندی از توان کارگران به حیات خود ادامه دهند و شاهد رشد اقتصادی باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد که امسال شاهد اجرای سیاست‌های داخلی و خارجی دولت سیزدهم در ارتباط با کشور‌های منطقه هستیم شاهد رشد و رونق اقتصاد باشیم.