شهرخبر

مقیمی: تقویت وب سایت های دانشگاهی زمینه مرجعیت زبان فارسی را فراهم می‌کند

مقیمی: تقویت وب سایت های دانشگاهی زمینه مرجعیت زبان فارسی را فراهم می‌کند

رئیس دانشگاه تهران در رونمایی از وب سایت ۴ زبانه این دانشگاه، تقویت سایت های دانشگاهی را گام نخست در تقویت زبان فارسی در محافل علمی دانست.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، مراسم رونمایی از وب سایت دانشگاه تهران به چهار زبان عربی، انگلیسی، روسی و چینی ظهر امروز  با حضور جمعی از اساتید و مسئولان دانشگاه تهران برگزار شد.

 

محمد آقاسی از کارشناسان جامعه شناسی در بخشی از این مراسم با اشاره به اهمیت افکار عمومی و اطلاعات در عصر حاضر این رخداد رو موضوعی قابل توجه دانست و اظهار داشت: در دنیای امروز دو سوم افراد در جهان همواره آنلاین بوده و در چنین فضایی حتی یک خبر می تواند باعث کنش ها و واکنش های مختلف در سطح جهان شود.لذا راه اندازی یک زبان جدید حتی در وب سایت یک دانشگاه ضمن ایجاد مخاطبان بیشتر به این معنی است که پیام ما را جهانی می کند.

وی با اشاره به فضای چند ماه گذشته کشور و ایجاد شبهه و بعضا انتشار دروغ در فضای مجازی به شگرد برخی رسانه ها در انتشار اخبار و اطلاعات غلط اشاره کرد و گفت: در دنیای امروزی برخی رسانه ها با بودجه های هنگفت با هدف انتشار اخبار دورغ علیه محور مقاومت راه اندازی شدند. در چنین شرایطی تنها تولید و انتشار اخبار دقیق و واقعی می تواند عرصه را برای فعالیت انها تنگ کرده و به مخاطبان و افکار عمومی آگاهی بخشد.

یزدان پرست از مسئولان وزارت علوم نیز در این نشست این اقدام دانشگاه تهران را حاکی بر استمرار الگو بودن این دانشگاه در حوزه آموزش عالی دانست و ابراز امیدواری کرد سایر دانشگاهها در این مسیر گام بر دارند.

مقیمی رئیس دانشگاه تهران در مراسم رونمایی از وب سایت چهار زبانه دانشگاه تهران این اتفاق را حاصل مشارکت بخشی از ظرفیت دانشگاه تهران در حوزه زبان های مختلف و بین المللی دانست و خاطرنشان کرد: طراحی و راه‌اندازی وب‌سایت‌ها امروز جزئی از زندگی همه سازمان هایی شده است که می خواهند در عرصه بین المللی حضور داشته باشند. قطعا بدون چنین ابزاری نمی شود از رقابت در عرصه بین المللی صحبت کرد.

وی با اشاره به اینکه آنچه امروز در نظام آموزش عالی با عنوان حکمرانی دوفضایی آموزش عالی یا مفاهیمی مانند دانشگاه همراه مطرح می شود گویای  این است که اگر می‌خواهیم اعتبار دانشگاه تهران را مضاعف کنیم، ناچاریم به بحث مربوط به حکمرانی دوفضایی توجه ویژه کنیم تاکید کرد: در این مسیر برای نگهداشت مخاطب و پایدار بودن و همراه بودن او باید همیشه دانشگاه را در دسترس قرار دهیم تا تعامل آنها با دانشگاه موقتی نباشد. ممکن است افرادی به صورت گذرا با دانشگاه تعامل فیزیکی داشته باشند آنچه که این تعامل را پایدار می‌کند، بهره‌گیری از فضای مجازی است و وب سایت دانشگاه به عنوان ابزار اصلی در این میان نقش ایفا می کند.

رئیس دانشگاه تهران به تاکیدات رهبر انقلاب درباره جایگاه زبان فارسی و اینکه باید زبان علم دنیا شود، اشاره کرد و افزود: گام های اولیه تحقق آرزوی رهبر انقلاب شاید راه اندازی وب سایت های دانشگاهی باشد که بتوانیم با معرفی ظرفیت‌های خود، زبان فارسی را جزو 15 زبان اصلی دنیا معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی وب سایت دانشگاه تهران به مخاطبان بالقوه دانشگاه حدود 2 میلیارد نفر اضافه شده است، گفت:  طیف وسیعی از مردم چین، روسیه و کشورهای عربی و انگلیسی می توانند از امکانات این وب سایت استفاده کنند. حتی یک مخاطب جدید هم می تواند ارزشمند باشد و این کمیت قابل توجه است.

در بخشی از این مراسم پیام یونس شکرخواه استاد ارتباطات و  روزنامه نگاری و پیشکسوت دانشگاه تهران در این زمینه قرائت شد.

انتهای پیام/