شهرخبر

آغاز دور دوم تحقیقات اروپا درباره پرونده‌های فساد ریاض سلامه در بیروت

آغاز دور دوم تحقیقات اروپا درباره پرونده‌های فساد ریاض سلامه در بیروت

دور دوم از تحقیقات هیئت‌های قضایی اروپا در بیروت درباره پرونده‌های فساد مالی ریاض سلامه امروز آغاز می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، منابع لبنانی گزارش دادند که مقامات این کشور در دور جدید تحقیقات هیئت‌های قضایی اروپا درباره پرونده ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان، به بازپرسان اروپایی اجازه خواهند داد تا در جلسه بازجویی از سلامه شرکت کنند.

به گفته یک منبع قضایی و یک منبع آگاه دیگر در لبنان، بازپرسان اروپایی امروز دوشنبه در دومین سفر خود در چارچوب تحقیقات درباره فساد مالی در بانک مرکزی لبنان و شخص ریاض سلامه وارد بیروت خواهند شد.

بر اساس این گزارش، «اود بوروزی» قاضی فرانسوی امروز برای بازجویی از ریاض سلامه در مقابل «شربل ابوسمرا» قاضی اول تحقیق در بیروت حاضر خواهد شد. این قاضی فرانسوی همچنین قصد شنیدن اظهارات «ماریان الحویک» معاون و «رجا سلامه» برادر ریاض سلامه را نیز درباره پرونده‌های فساد مالی از جمله کلاهبرداری و اختلاس و رشوه و .. دارد.

منابع لبنانی گزارش دادند که جلسات بازجویی از طرف‌های مذکور تحت نظر قاضی ابوسمرا انجام می‌شود و اگر قاضی فرانسوی قصد پرسیدن سوال از این افراد را داشته باشد باید از قبل با قاضی ابوسمرا هماهنگ کند.

بازگشت قضات اروپایی به بیروت در سایه کشف اطلاعات جدید درباره ریاض سلامه و برادرش «رجا» و نیز «ماریان الحویک» معاون ریاض سلامه و نیز همه کسانی است که طبق تحقیقات، در عملیات اختلاس و پولشویی، فرار مالیاتی، قاچاق پول به خارج از کشور و ... نقش داشتند. این پرونده درحال حاضر به «شربل ابوسمرا» قاضی اول تحقیق در بیروت سپرده شده تا بازجویی‌های لازم را انجام داده و تصمیمات قضایی مربوطه را صادر کند.

در مرحله جدید تحقیقات اروپایی‌ها صرفا متمرکز بر ریاض و رجا سلامه نیست؛ بلکه اقداماتی در اروپا به ویژه سوئیس سریعا درحال انجام است. این اقدامات برای تکمیل تحقیقات درباره پرونده‌ای است که از سال 2020 در ژنو باز شده و مربوط به پرونده‌های پولشویی و اختلاس برادران سلامه و معاون ریاض سلامه و چند شخصیت لبنانی دیگر بود. سازمان تنظیم مقررات مالی سوئیس بعد از انجام تحقیقات مربوطه به دنبال شکایتی که سال گذشته لبنان و سوئیس ارائه داده و خواستار تحقیق درباره فعالیت‌های بانک‌های سوئیسی با ریاض سلامه شده بودند، اقدامات قضایی علیه دو بانک یعنی بانک «عوده» و «مید» انجام داد.

از سوی دیگر همین سازمان چند ماه قبل شروع به انجام تحقیقات درباره 12 بانک سوئیسی که مظنون به دست داشتن در نقل و انتقالات پول با رجا و ریاض سلامه از طریق حساب‌های شخصی این دو نفر یا شرکت‌هایی که در آنها فعالیت اقتصادی دارند، کرده است. به گفته یک رسانه سوئیسی این مبالغ بین 300 تا 500 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

منابع آگاه لبنانی گزارش دادند، اختلاس، انتقال غیرقانونی پول به خارج از کشور، پولشویی و جعل اسناد مالی و ... تنها جرایم ریاض سلامه در طول 3 دهه ریاست خود بر بانک مرکزی لبنان نیست. بررسی دقیق پرونده‌های فساد ریاض سلامه صفحات جدیدی از تخلفات وی را باز می‌کند که مربوط به سوءاستفاده از موقعیت خود در بانک مرکزی جهت غارت اموال سپرده‌گذاران بوده است و نزدیکان وی و نیز هیئت مدیره این بانک و سهامداران نیز با پوشش و حمایت ریاض سلامه سودهای کلانی برده‌اند که بهای همه آنها را سپرده‌گذاران پرداخته‌اند.

انتهای پیام/