شهرخبر

هشدار انجمن بیمارستان‌‌های آلمان درباره خطر ورشکستگی مراکز درمانی

هشدار انجمن بیمارستان‌‌های آلمان درباره خطر ورشکستگی مراکز درمانی

انجمن بیمارستان‌های آلمان ضمن انتقاد به طرح دولت برای مقابله با اثرات تورم روزافزون و افزایش قیمت انرژی بر بیمارستان‌ها، مراکز درمانی را در آستانه موجی از ورشکستگی‌ها ارزیابی کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "هامبورگر ابند بلات" آلمان در مطلبی به وضعیت وخیم بیمارستان ها در آلمان پرداخته و نوشت: بسیاری از بیمارستان‌ها پیش از افزایش سریع قیمت انرژی، از نظر مالی در وضعیت نامطمئنی قرار داشتند. دولت فدرال قول کمک میلیاردی برای بهبود اوضاع آن ها را داده بود. اما آیا برنامه کمکی واقعاً مشکل گشا بوده است؟

بیمارستان های آلمان بیم آن دارند که کمک های میلیاردی دولت فدرال آلمان برای جبران افزایش هزینه های انرژی محقق نشود.

جرالد گس، رئیس انجمن بیمارستان های آلمان (DKG) دولت فدرال را به اشتباهات اساسی برنامه ریزی در این طرح کمک متهم کرده و گفت: این صندوق برای موارد اضطراری به گونه ای طراحی شده است که اکثر موارد و مشکلات به سادگی در نظر گرفته نمی شوند. وی از جریان کمک های وعده داده شده به مسیرهای انحرافی سخن گفت.

یک سخنگوی وزارت بهداشت فدرال این انتقاد را رد کرده و اعلام کرد: نمایندگی DKG صحیح نمی گوید. طبق قانون تأمین مالی بیمارستان، دولت فدرال می‌خواهد تا شش میلیارد یورو برای دوره از اکتبر 2022 تا آوریل 2024 در اختیار بیمارستان‌ها قرار دهد. 1.5 میلیارد از این مبلغ بسته به تعداد تخت ها باید به صورت یکجا پرداخت شود. کلینیک ها مشکل را در پرداخت مابقی تا 4.5 میلیارد می بینند که باید بسته به هزینه های واقعی انرژی برای هر خانه به صورت جداگانه محاسبه شود.

انتقاد اصلی از بیمارستان ها انتخاب ماه مارس 2022 به عنوان ماه مقایسه است. جرالد گس در این باره گفت: در آن زمان، بازار قبلاً به جنگ اوکراین واکنش نشان داده بود و قیمت ها در مقایسه با سال 2021 به شدت افزایش یافته بود.

همچنین یک سخنگوی انجمن بیمارستان بادن-وورتمبرگ در اشتوتگارت گفت: انتخاب ماه مارس به‌عنوان ماه مقایسه، بیمارستان‌ها را به‌طور سیستماتیک در مضیقه قرار می‌دهد، زیرا ماه مارس معمولاً ماه بسیار پر انرژی است و اکثر بیمارستان‌ها بر اساس مصرف واقعی و نه میانگین سالانه، کسر ماهیانه پرداخت می‌کنند.

طبق این قانون، بیمارستان‌ها باید ابتدا هزینه انرژی سه ماهه اکتبرتا دسامبر سال 2022 را برای اولین قسط کمک‌ها تعیین و با هزینه‌های انرژی مارس 2022 مقایسه کنند.

DKG به این نتیجه می رسد که تنها پنج درصد از مبلغ ممکن پرداخت شده است.

نکته دوم انتقاد این است که طبق قانون فقط هزینه برق، گاز و گرمایش شهری قابل جبران است، سایر سوخت ها مانند نفت بخاری یا گلوله چوب در این طرح ذکر نشده است.

به گفته گاس کلینیک ها هیچ شانسی برای درخواست کمک وعده داده شده ندارند، اما نه به این دلیل که افزایش هزینه ها کمتر از حد انتظار خواهد بود، بلکه به این دلیل که صندوق کمکی به گونه ای طراحی شده است که اکثر موارد به سادگی در آن در نظر گرفته نمی شوند.

جدای از آن، DKG دولت فدرال آلمان را به نادیده گرفتن سایر افزایش هزینه های مرتبط با تورم متهم می کند. رئیس DKG می‌گوید: ورشکستگی‌ها در شرف وقوع هستند، اگرچه وزیر بهداشت به صراحت قول داده است که هیچ کلینیکی به دلیل افزایش قیمت انرژی و تورم در خطر نخواهد بود. DKG خواستار یک درمان سریع است.

از سوی دیگر وزارت بهداشت فدرال آلمان این انتقاد را غیرقابل توجیه می داند. به گفته وزیر بهداشت از یک سو، بیمارستان ها از ترمز عمومی قیمت انرژی و برق بهره مند شدند و از سوی دیگر برخلاف سایر بخش‌ها، بیمارستان‌ها در اولویت هستند. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا پایان ماه مارس 3 مرحله کمکی به مبلغ 1.5 میلیارد یورو به بیمارستان ها منتقل می شود.

در مورد نحوه محاسبه 4.5 میلیارد باقیمانده که مورد انتقاد شدید بیمارستان ها قرار گرفته است، این وزارتخانه تاکید می کند: اینجا هم بیمارستان ها نسبت به سایر بخش ها وضعیت بهتری دارند. یک سخنگوی این وزارتخانه گفت: با این حال واضح است که افزایش هزینه‌های عمومی جبران نمی‌شود، بلکه فقط هزینه‌های اضافی انرژی و برق ناشی از جنگ اوکراین جبران می‌شود.

انجمن بیمارستان های آلمان (DKG) سال گذشته نیز اعلام کرد که کلینیک های آلمان در سال آینده تحت تاثیر موج بی سابقه ورشکستگی قرار خواهند گرفت. جرالد گس، رهبر این انجمن به شبکه تحریریه آلمان (RND) گفت: در سال 2023، موجی از ورشکستگی به سمت کلینیک های ما سرازیر می شود که به سختی می توان آن را متوقف کرد.

کلینیک های آلمان از موج کمبود پرسنل در بسیاری مناطق بخصوص بعد از بحران کرونا هم رنج می برند.

انتهای پیام/