شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#آمریکا#عربستان#روابط ایران

میانجی‌گری چین برای از سرگیری روابط ایران و عربستان پیام روشنی برای آمریکا دارد

میانجی‌گری چین برای از سرگیری روابط ایران و عربستان پیام روشنی برای آمریکا دارد

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: میانجی‌گری چین بیش از پیش ثابت کرد که دوران یکجانبه‌گرایی و تمامیت خواهی غربی‌ها با محوریت آمریکا به سر آمده و کشورهای آسیایی این ظرفیت را دارند که اتحاد جهانی قدرتمندی را تشکیل دهند.

ابراهیم عزیزی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به توافق ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک گفت: این توافق علاوه بر نقش مهمی که در ثبات و امنیت منطقه دارد، در گسترش تبادلات اقتصادی و تجاری کشورهای منطقه نیز اثرگذاری خواهد بود.  

 

وی افزود: ارتباطات بین ایران و عربستان اگر با رویکردی مبتنی بر پرهیز از دخالت بیگانگان باشد این امکان را برای دو کشور فراهم می‌کند که در تحولات منطقه‌ای و حتی بین‌المللی نقش سازنده‌تری ایفا کنند.  علاوه بر این، توافق روز گذشته میان دو کشور به واسطه ارتباطات دیرینه‌ فرهنگی می‌تواند به حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز تسری پیدا کند. مسئله‌ای که به واسطه دخالت برخی کشورهای سلطه‌گر در سالهای اخیر به شدت محدود شده است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه، با ابتکاری که بین روسای جمهور ایران و چین در سفر اخیر آقای رئیسی به این کشور صورت گرفت، زمینه توافق برای احیای روابط سیاسی با عربستان فراهم شد و امیدوارم در آینده شاهد گسترش تعاملات دو کشور در منطقه باشیم، گفت:چین به عنوان یکی از قطب‌های بزرگ و تعیین کننده اقتصادی در دنیا،  با  اقدام میانجی‌گرایانه خود میان ایران و عربستان نشان داد که به دنبال افزایش اثرگذاری بین‌المللی خود از جمله در حوزه حل و فصل مناقشات فرامنطقه‌ای و غلبه بر کشورهای غربی در این حوزه است.  

عزیزی با بیان اینکه ابتکار عمل چین حتما دارای پیام واضح و شفافی برای آمریکایی‌ها است، خاطرنشان کرد: کشورهای آسیایی راحت‌تر می‌توانند با هم کار کنند و منافع مشترکی با یکدیگر تعریف کنند. علاوه بر این میانجی‌گری چین بیش از پیش ثابت کرد که دوران یکجانبه‌گرایی و تمامیت خواهی غربی‌ها با محوریت آمریکا به سر آمده و نشان داد کشورهای آسیایی این ظرفیت را دارند که اتحاد جهانی قدرتمندی را تشکیل دهند. 

وی درباره عصبانیت مقامات و رسانه‌های رژیم صهیونیستی از برقراری روابط ایران و عربستان گفت: اساساً رژیم صهیونیستی دشمن صلح، آرامش و امنیت منطقه است و منافع این رژیم در اختلاف افکنی و تقابل بین کشورهای منطقه تعریف شده است. ضمن اینکه آمریکایی‌ها نیز منافع خود را به ویژه در حوزه تامین انرژی در اختلاف افکنی میان کشورهای غرب آسیا می‌دیدند و به همین جهت شاهد بودیم با مواضعی مبهم به این ماجرا واکنش نشان دادند.  

انتهای پیام/