شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#قم#جمعه#امام جمعه

راهکار امام جمعه قم برای بچه دار شدن فقرا

راهکار امام جمعه قم برای بچه دار شدن فقرا

فارس: امام جمعه قم گفت: برخی از افراد مسأله فقر را مانع فرزندآوری می‌دانند در حالی که خداوند وعده داده است که اگر ازدواج کنید و فقیر باشید خدا رزق شما را می‌دهد و به افرادی که از ترس فقر فرزندان خود را می‌کشتند فرمود این ما هستیم که به آن‌ها روزی می‌دهیم.

فعالان مردمی جمعیت از سراسر کشور پیش از ظهر امروز در نشستی با آیت الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس و امام جمعه قم در سالن امام خامنه ای حرم مطهر بانوی کرامت دیدار کردند.

آیت‌الله سعیدی با اشاره به درخواست حضرت زکریا از خداوند برای فرزند دار شدن، گفت: حضرت زکریا ابتدا فرمودند که همسر من نابارور است و من نیز پیر شده ام ولی از تو نا امید نیستم و خداوند با بیان این جریان نحوه صحیح دعا کردن و درخواست از خدا را به ما آموزش داده است.

وی با بیان اینکه مردم چه افراد مذهبی و چه افراد غیر مذهبی به دنبال منافع خود هستند، افزود: فرزند آوری هم برای خود شخص و هم برای جامعه منافع مادی و معنوی دارد بنابراین مسأله کاهش جمعیت باید ریشه یابی شود و بعد از کشف ریشه ها این مشکل را برطرف کنیم زیرا اگر ریشه یابی نشود و علت عدم رغبت جامعه به فرزند آوری پیدا نشود راه حل ها ناقص خواهد بود.

تولیت حرم مطهر بانوی کرامت ادامه داد: برخی از افراد مسأله فقر را مطرح می کنند در حالی که خداوند وعده داده است که اگر ازدواج کنید و فقیر باشید خدا رزق شما را می دهد و به افرادی که از ترس فقر فرزندان خود را می کشتند فرمود این ما هستیم که به آنها روزی می دهیم.

وی افزود: برخی از افراد متدین هم تربیت بچه ها را بهانه می کنند در حالی که خداوند به اندازه وسع هر فرد از او مسئولیت می خواهد و نباید به بهانه تربیت، فرزند آوری را کاهش داد.

امام جمعه قم با بیان اینکه باید برای افزایش جمعیت کارهای فکری و تبلیغی انجام دهیم، گفت: بچه برای انسان صدقه جاریه است و چقدر خوب است که از انسان فرزندی باقی بماند که کارهای خیر انجام دهد و ثوابش به انسان برسد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام والمسلمین مهدی احمدی معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه مجموعه معاونت فرهنگی این آستان مقدس برای نشر معارف اهل بیت(ع) و رفع دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری ایجاد شده است، گفت: در این آستان مقدس در حوزه جمعیت فعالیت هایی صورت گرفته که از جمله آنها می توان به اجرای طرح هادیان کریمه در بخش آقایان و خانم ها و برگزاری جلسات با فعالان مردمی عرصه جمعیت برای استفاده از ظرفیت گروه های مردمی در این عرصه اشاره کرد.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاه ایام نوروز از اختصاص غرفه هایی برای ترویج فرهنگ فرزندآوری در حرم مطهر بانوی کرامت خبر داد و گفت: همچنین اداره خانواده و امور فرهنگی بانوان حرم مطهر با برگزاری کارگاه هایی با موضوع جمعیت در این عرصه فعالیت دارند و مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت نیز دوره هایی را با این موضوع برگزار می کند.

معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) تصریح کرد: معاونت فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت از حضور و فعالیت گروه های جهادی و مردمی استقبال می کند و به دنبال نقش آفرینی بیشتر این گروه ها در آستان مقدس حضرت معصومه(س) است.

همچنین در این نشست حجت الاسلام شاه جعفری دبیر کارگروه اسقاط جنین، خانم خزایی دبیر کارگروه فرهنگی و تعدادی از فعالان عرصه ناباروری و تبلیغ فرزند آوری به بیان دغدغه ها و راهکارهای خود پرداختند ودر پایان از فعالان در این عرصه با اهدای نگین متبرک حرم بانوی کرامت تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است این نشست در راستای نخستین دورهمی علمی فعالان مردمی جمعیت که با حضور فعالان مردمی جمعیت از سراسر کشور در شهر مقدس قم برگزار شد صورت گرفت.