شهرخبر

تحولات اوکراین| خطر تبدیل درگیری در اوکراین به یک رویارویی جهانی

تحولات اوکراین| خطر تبدیل درگیری در اوکراین به یک رویارویی جهانی

مذاکره با نروژ درباره آموزش خلبانان اوکراینی، اعلام آمادگی فنلاند برای ارسال جنگنده به کی‌یف، بحث جدی اعزام نیروی نظامی کشورهای غربی به اوکراین و سردرگمی غرب پس از انتشار گزارش سیمور هرش درباره نورد استریم، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،  آمانوئل ماکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه تاکید کرد، ضروری است هر کاری انجام شود تا از تبدیل شدن درگیری نظامی کنونی در اوکراین به یک رویارویی جهانی جلوگیری شود.

او این موضوع را روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی به همراه ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس بیان کرد. ماکرون گفت: « از روز نخست درگیری، ما به اوکراین و مردم آن در زمینه‌های انسانی، اقتصادی و نظامی کمک کردیم. البته ما تلاش خواهیم کرد تا این درگیری به کل جهان سرایت نکند.»

تیری ماریان، نماینده فرانسوی پارلمان اروپا، نیز روز گذشته هشدار داد که هدف ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، کشاندن کشورهای اروپایی به درگیری نظامی با روسیه است. به گفته این سیاستمدار، بهترین راه برای توقف درگیری اوکراین برگزاری یک کنفرانس صلح است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان نیز روز جمعه با ابراز نگرانی از اینکه رهبران غربی دچار «تب جنگ» شده و سلاح‌ها و تجهیزات خطرناک‌تری را به اوکراین ارسال می‌کنند، گفت: وضعیت به آنجا رسیده که حتی اعزام نیروهای نظامی به اوکراین مورد بررسی جدی قرار گرفته است.  اوربان هشدار داد: جهان هرگز تا این اندازه به این خطر نزدیک نشده بود که یک درگیری منطقه‌ای به یک جنگ جهانی تبدیل شود، ولی احتمال چنین روند اوضاعی هر روز بیشتر از قبل می شود.

در اوایل ماه مارس، سرهنگ داگلاس مک گرگور، مشاور سابق رئیس پنتاگون، تاکید کرده بود که کشورهای غربی نباید اجازه دهند روابط با روسیه بیش از پیش تیره و وخیم شود.  وی گفت: در حال حاضر رهبران اروپایی و آمریکا به اشتباه بر این عقیده هستند که یک درگیری نظامی همیشه چیزی است که در جای دیگری از جهان رخ می دهد.

پیش از این، در پایان ژانویه، روزنامه آمریکایی "اسپکتیتور" (American Spectator)  در تحلیلی نوشت که نادیده گرفتن مواضع روسیه در مورد ارسال تسلیحات به اوکراین از سوی جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا، می‌تواند منجر به تشدید درگیری و تحریک جنگ جهانی سوم شود.

مقامات مسکو نیز بارها درباره گسترش درگیری ها به دلیل انتقال تسلیحات غربی به اوکراین هشدار داده است.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و هشتاد و یکم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

اتحادیه اروپا و  آمریکا تدابیری برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها علیه روسیه اندیشیده‌اند

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در بیانیه مشترکی که بامداد امروز، شنبه، در وب سایت رسمی کاخ سفید منتشر شد، تاکید کردند که دولت ایالات متحده و مقامات اتحادیه اروپا "اقدامات بی سابقه و موثری" را برای جلوگیری از نقض و دور زدن تحریم های ضد روسی انجام داده‌اند.

در این سند آمده است: "ما در حال تعمیق اقدامات مشترک خود برای اجرای تهاجمی تحریم ها، کنترل های صادراتی و توقف و جلوگیری از امکان دور زدن آنها هستیم. اقدامات مشترک جدید، نهادهای بیشتری از کشورهای ثالث در سراسر جهان را هدف قرار می‌دهد."
طرفین همچنین توافق کردند که به کار مشترک برای تقویت محدودیت های اقتصادی علیه روسیه ادامه دهند.

زلنسکی:  مذاکرات با اسلو درباره آموزش خلبانان اوکراینی آغاز شده است

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته، جمعه، اعلام کرد که مقامات کی‌یف در حال انجام مذاکراتی با اسلو در مورد مأموریت های آموزشی برای خلبانان نیروهای مسلح اوکراین هستند. به گفته وی، در دیدار با بیورن آریلد گرام، وزیر دفاع نروژ، طرفین در مورد اقدامات تکمیلی به منظور ارائه کمک نظامی بیشتر به اوکراین گفتگوهایی شده است.

زلنسکی در پیامی ویدیویی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، در این باره توضیح داد: «ما در بسیاری از زمینه ها به رابطه بسیار قوی با نروژ دست یافته ایم. این مسئله در خصوص ارسال سلاح نیز صادق است. به لطف نروژ، ما دفاع هوایی، توپخانه و سایر نیروهای خود را تقویت کرده‌ایم. نروژ همچنین یک برنامه حمایت بودجه بلندمدت از اوکراین را آغاز کرد که معادل 7 میلیارد دلار برای پنج سال است.»

نخست وزیر فنلاند ارسال جنگنده به اوکراین را بعید ندانست

سانا مارین، نخست وزیر فنلاند روز جمعه، در جریان سفر خود به کی‌یف،  امکان بررسی امکان ارائه هواپیماهای جنگنده به اوکراین همراه با سایر متحدان را بعید ندانست. 

مارین گفت: «بله، فکر می‌کنم می‌توانیم درباره هواپیماهای هورنت Hornet صحبت کنیم، اینکه آیا امکان انتقال آنها به اوکراین وجود دارد یا خیر و اینکه چه آمادگی‌هایی برای این کار لازم است».

صحبت بر سر جنگنده بمب افکن آمریکایی مک دانل داگلاس F/A-18 Hornet است. نخست وزیر یادآور شد در هلسینکی در خصوص خرید هواپیماهای نظامی جدید تصمیم گیری شده است. وی همچنین افزود که موضوع تامین تسلیحاتی اوکراین اکنون در مراحل اولیه قرار داشته و نیاز به همکاری گسترده بین المللی دارد.

اوایل روز جمعه، مقامات فنلاند کمک مالی به اوکراین را به مبلغ 29 میلیون یورو اعلام کردند که در بخشی از این پیام توضیح دادند که 15 میلیون یورو از این مبلغ برای کمک های انسان دوستانه و 14 میلیون یورو دیگر برای همکاری های در زمینه توسعه این کشور استفاده خواهد شد.

نخست وزیر فنلاند پیش از این نیز اعلام کرده بود که این کشور تا هر زمانی که لازم باشد از اوکراین حمایت خواهد کرد.

وزارت دفاع روسیه: اقدامات مضاعفی برای بسیج نسبی برنامه ریزی نشده است

مرکز کنترل دفاع ملی روسیه روز جمعه اعلام کرد که وزارت دفاع این کشور هیچ گونه اقدام مضاعفی در چارچوب بسیج نسبی انجام نداده و برنامه ریزی نیز در این رابطه نکرده است. 

در بیانیه منتشره در این باره آمده است: تحت تأثیر اطلاعات نادرست منتشر شده در کانال‌های تلگرامی مخالفان، تعداد درخواست‌های شهروندانی که نگران احتمال از سرگیری فراخوان خدمت نظام در چارچوب بسیج نسبی هستند، افزایش یافته است.در این رابطه لازم است بار دیگر اعلام شود که نباید به این قبیل اخبار نادرست و اقدامات تحریک آمیز اعتماد کرد و تنها به اطلاعات رسمی منتشره از سوی وزارت دفاع روسیه توجه کرد.

در تاریخ 21 سپتامبر 2022، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، آغاز بسیج نسبی در این کشور را اعلام کرد که این روند در تاریخ 31 اکتبر به پایان رسید. در این مدت، در مجموع 300 هزار نفر به خدمت نظام فراخوانده شدند.

نخست وزیر مجارستان: غرب به بحث درباره اعزام نیرو به اوکراین نزدیک شده است

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان روز جمعه ابراز نگرانی کرد که کشورهای غربی به بررسی جدی درباره اعزام نیروهای متحد به اوکراین بسیار نزدیک شده اند. وی یادآور شد که رهبران غربی دچار «تب جنگ» شده و سلاح‌ها و تجهیزات خطرناک‌تری را به اوکراین ارسال می‌کنند و حتی از انتقال احتمالی جت‌های جنگنده نیز یاد می‌کنند.

نخست وزیر مجارستان در یک برنامه رادیویی گفت: "ما دیگر به این وضعیت بسیار نزدیک هستیم که حتی پیشنهاد شود نیروهای نظامی کشورهای متحد اوکراین از مرز لهستان عبور کرده و وارد خاک این کشور شوند."

اوربان هشدار ، جهان هرگز تا این حد به این خطر نزدیک نبوده که یک درگیری محلی به یک جنگ جهانی تبدیل شود، ولی احتمال چنین روند اوضاعی هر روز بیشتر از قبل می شود.

جامعه اطلاعاتی آمریکا، روسیه را تنها مالک سیستم‌های مافوق صوت راهبردی نامید

پل فرایشتلر، متخصص علوم و فناوری در آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که روسیه تنها کشوری است که دارای سامانه‌های مافوق صوت دارای اهمیت راهبردی استقرار یافته در اختیار دارد.  

 وی در جلسه استماع کنگره آمریکا گفت: «سیستم SS-19 Mod 4 (آوانگارد) در سال 2018 به وضعیت عملیاتی اولیه خود رسید و تنها سیستم مافوق صوت استراتژیک مستقر در جهان است.»

این کارشناس گفت: «موشک های مافوق صوت روسی دقیقا برای فرار از رادارها و سیستم های دفاعی آمریکا و ایجاد تهدید جدی برای دشمن طراحی شده اند و در جریان آزمایشات به خوبی از عهده این وظیفه بر آمده اند.» 

زلنسکی دخالت اوکراین در خرابکاری در نورد استریم را رد کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین اعلام کرد که کی‌یف در انفجارهای رخ داده در خطوط لوله گاز نورد استریم 1 و نورد استریم 2 دخالتی نداشته است. وی بدین ترتیب در مورد گزارش‌های برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه ممکن است برخی «گروه‌های طرفدار اوکراین» مرتکب این خرابکاری شده باشند، اظهار نظر کرد. 

زلنسکی روز جمعه در نشستی با سنا مارین نخست وزیر فنلاند این موضوع را مطرح و گفت: «اوکراینی ها قطعا این کار را انجام ندادند.»

او همچنین پیشنهاد کرد که چنین گزارشاتی قطعاً مورد نیاز کسانی در غرب است و وضعیت سوء ظن علیه کی‌یف در این رابطه نیاز به تجزیه و تحلیل دارد.

لاوروف: غرب پس از انتشار گزارش هرش در مورد نورد استریم دچار سردرگمی شد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که کشورهای غربی به دلیل انتشار گزارش سیمور هرش، محقق و روزنامه نگار آمریکایی در مورد عملیات خرابکاری و انفجار در خطوط لوله گاز نورد استریم (جریان شمالی) متضرر شده اند. 

وی در مصاحبه با یک برنامه سیاسی در شبکه اول تلویزیون روسیه گفت: من فکر می کنم این گزارش کشورهای غربی را دچار سردرگمی کرد. آنها نمی دانند به چه چیزی اعتراض کنند، به خصوص پس از اینکه هرش نتایج تحقیقات خود را منتشر کرد.

لاوروف یادآور شد که هرش همچنین قول داده که به انتشار ارزیابی‌ها و نتیجه‌گیری‌های مضاعفی درباره حملات صورت گرفته به نورد استریم ادامه دهد.

لاوروف احتمال بازگشت به نظم جهانی قدیم پس از حوادث اوکراین را رد کرد

وزیر امور خارجه روسیه همچنین ابراز عقیده کرد که پس از حوادث رخ داده پیرامون اوکراین دیگر بازگشتی به نظم جهانی قدیمی وجود نخواهد داشت. 
سرگئی لاوروف در پاسخ به سوالی در این باره گفت: «خیر. مسلماً بازگشتی به گذشته وجود ندارد.»

پیش از این، در اول ماه مارس، فیلیپ گیرالدی، افسر بازنشسته سازمان سیا  نیز گفت که مدل چندقطبی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بهتر از نظم جهانی تحمیلی توسط ایالات متحده است. وی یادآور شد که واشنگتن در عوض به دنبال مدلی یک جانبه است که بر اساس "قانون تحمیلی به دیگر کشورها" اداره می شود.

لاوروف گفتگوی خود با بلینکن در حاشیه اجلاس G20 را سازنده خواند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این مصاحبه یادآور شد که تماس کوتاه وی با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست گروه 20 در دهلی نو سازنده بود. او همچنین تاکید کرد که با بلینکن فقط درباره وضعیت ثبات استراتژیک و موضوع اوکراین صحبت کرده است.

لاوروف تأکید کرد: من هیچ رازی در مورد جزییات آنچه که در مورد آن با یکدیگر صحبت کردیم فاش نمی کنم. ما به جز این دو موضوع، درباره مسائل دیگری تبادل نظر نداشتیم و این یک گفتگوی متمدنانه بود.

انتهای پیام/