به گزارش اکوایران؛ روز سه‌شنبه شانزدهم اسفندماه، شاخص کل بورس از ابتدای معاملات به واسطه رشد قیمت شاخص‌سازان، روندی صعودی پیدا کرد. در پایان معاملات شاخص کل بورس با رشد 31 هزار و 942 واحدی به رقم یک میلیون و 817 هزار و 611 واحد رسید و سطح حمایتی یک میلیون و 800 هزار واحدی را پس گرفت.

امروز شاخص کل هم‌وزن روندی صعودی داشت اما به نسبت شاخص کل بازدهی کمتری را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن در پایان معاملات 7 هزار و 386 واحد نسبت به روز دوشنبه بالا رفت و در رقم 545 هزار و 656 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با  افزایش 325 واحدی به سطح 23 هزار و 46 واحدی بازگشت. شاخص کل هم وزن فرابورس نیز  هزار و 488 واحد رشد یافت و به رقم 95 هزار و 428 واحد رسیده است.

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 486 نماد با افزایش قیمت مواجه شدند و 164 نماد نیز کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 75 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 25 درصد بازار افت قیمت داشتند.

photo_2023-03-07_18-25-31

چراغ جریان پول حقیقی بالاخره سبز شد!

طی معاملات روز جاری ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از هفت روز پیاپی خروج پول، بالاخره مثبت شد و 343 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس بازگشت. ورود پول حقیقی امروز بورس تهران با وجود خروج پول حقیقی در هفت روز معاملاتی اخیر، امید بخش شکل‌گیری روند صعودی در آینده‌ای نزدیک بود؛ درحالی که اهالی بازار سرمایه با خروج پول روز‌های اخیر، خود را برای یک روند نزولی آماده می‌کردند.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 45.7 میلیارد تومان بود.

خزامیا دومین رتبه خروج را داشت و پس از آن، نمادهای خودرو، خساپا، ومعادن و سهرمز بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، فولاد با ورود 169.9 میلیارد تومان، بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و تاپیکوح و بورس در رتبه‌های بعدی بودند.

نمادهای مؤثر بر تغییرات روز شاخص‌های سهامی بازار سرمایه

شاخص‌سازان بورس تهران در جریان معاملات امروز با رشد قیمت و ورود پول حقیقی مواجه بودند که البته این جریان برای سهم‌های صنعت خودرو و ساخت قطعات صدق نمی‌کرد. نماد‌های بزرگ بازار طی معاملات امروز در برابر روند اصلاحی شاخص کل مقاومت کردند و با تأثیر مثبت موجب رشد تراز شاخص شدند. فولاد، شستا، کچاد، شپنا و شبندر  بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای خودرو، رمپنا، خزامیا و خبهمن بزرگان سرخ‌پوش بازار بودند.

در  فرابورس نیز نمادهای کگهر، زاگرس، هرمز و فغدیر بیشترین تأثیر فزاینده را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای بپاس، حآفرین و مارون بیشترین اثر منفی بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز شستا بیشترین تراکنش را داشت و فولاد و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، فرابورس و دی پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات سه‌شنبه، 132 نماد صف خرید داشتند و 36 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با کاهش یک درصدی به 502 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 5 درصد رشد یافت و 243 میلیارد تومان بود.

ارزش معاملات امروز

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 43 هزار و 838 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 26 هزار و 388 میلیارد تومان بود که 60 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز امروز با افزایش 36 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 9 هزار و 677 میلیارد تومان رسید.

امروز در میان صنایع، بیشترین ارزش معاملات متعلق به صنعت خودرو و ساخت قطعات با هزار و 686 میلیارد تومان بود و صنعت فلزات اساسی با هزار و 49 میلیارد تومان ارزش معامله در دومین جایگاه قرار گرفت.

پس از صنعت خودرو و فلزات اساسی؛ صنایع محصولات شیمیایی، فعالیت‌های کمکی و فرآورده‌های نفتی در جایگاه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات روز قرار گرفتند.

در جدول تعداد معاملات امروز نیز شستا با 23 هزار و 865 معامله در صدر قرار گرفته است. فولاد دررتبه دوم بیشترین تعداد معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد انتخاب و فرابورس نیز بیشترین تعداد معاملات بازار فرابورس را داشتند.

photo_۲۰۲۳-۰۳-۰۷_۱۸-۱۷-۳۷